Autobusy Scania w Słupsku

8 czerwca 2015, 13:07

Na Placu Zwycięstwa w Słupsku odbyło się uroczyste przekazanie 18 autobusów Scania Citywide LF Euro 6. Autobusy będą na co dzień służyć mieszkańcom miasta. Przekazanie pojazdów rozpoczęło jednocześnie obchody Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w Słupsku.

Wśród zakupionych autobusów znalazło się 5 pojazdów 12-metrowych, zasilanych CNG o mocy 280 KM, 3 autobusy przegubowe zasilane olejem napędowym o mocy 320 KM oraz 10 jednostek 12-metrowych o mocy 280 KM zasilanych olejem napędowym.

Pojazdy wyposażone zostały w silniki najnowszej generacji Euro 6, skrzynie biegów ZF EcoLife oraz mosty portalowe ZF z przełożeniem 6,20:1. O ekonomiczną eksploatację pojazdów zadba System Nadzoru Floty – Scania FMS, nadzorujący on-line (przez GPS) pracę kierowcy oraz wszystkie zamontowane podzespoły  w autobusie. Dla najwyższego komfortu pasażerów nie zabrakło klimatyzacji całopojazdowej i nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej z zapowiedziami głosowymi. Całości dopełniają jasne, przestronne, estetyczne wnętrza wyposażone w nowoczesne siedzenia Ster New City oraz monitoring.

-„To pojazdy najnowszej generacji. Są wyposażone w silniki spełniające restrykcyjne normy Euro 6. Zachęcam Słupszczan, aby przesiedli się ze swoich samochodów właśnie do tych pojazdów. Wówczas będziemy jeszcze bardziej ekologicznym miastem.” – mówi Anna Szurek, prezes MZK Słupsk.

Wysokość kontraktu wyniosła ponad 20 milionów złotych. Zakup autobusów jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Pojazdy zostały wyprodukowane w słupskiej fabryce Scania.

-„Jeszcze 25 lat temu promami ze Szwecji do Świnoujścia i Gdańska płynęły autobusy produkowane w naszych zakładach. Teraz sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Do wielu miast Szwecji trafiają pojazdy ze Słupska. Na przykład niemal cały tabor autobusów miejskich w Malmö został wyprodukowany w Polsce.”  – powiedział Staffan Herrström, ambasador Królestwa Szwecji w Polsce.

Prezydent Słupska, Robert Biedroń, za kierownicą autobusu

Fabryka Scania w Słupsku powstała na początku lat 90. Obecnie jest to jedyna fabryka autobusów miejskich Scania w Europie. W fabryce zatrudnionych jest ponad 300 pracowników.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!