Truckers Lab – trwają objazdowe badania kierowców

, 27 sierpnia 2018, 10:26

Trwa akcja Truckers Lab, w ramach której zawodowi kierowcy mogą zupełnie za darmo sprawdzić stan swojego zdrowia. Zachęcamy do sprawdzenia, na której stacji w najbliższym czasie można będzie skorzystać z akcji.

Akcja Truckers Lab jest realizowana przez Fundację Truckers Life oraz partnera – firmę Mercedes-Benz Trucks Polska, a także związany z Mercedesem portal RoadStars.com. W ramach projektu kierowcy zawodowi mają w trasie możliwość darmowego sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Badane są ciśnienie, poziom glukozy, cholesterolu oraz skład ciała. Akcja potrwa do września 2018 r., a na podstawie wyników badań wydany zostanie raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych.

Pomysł na objazdowe badania zrodził się w odpowiedzi na alarmujące dane o stanie zdrowia kierowców. W Polsce jest ich ok. 700 000, a stan ich zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Jak mówi pierwszy Raport Fundacji Truckers Life o stanie zdrowia kierowców zawodowych, ponad 60% z nich cierpi na nadwagę lub otyłość I stopnia, a to prosta droga do zawału i innych chorób zawodowych. Wg wyników badań opracowanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny dla Zakładu Zdrowia Publicznego wynika, że 70% kierowców zawodowych cierpi również na choroby układu kostno-stawowego, 40% posiada schorzenia sercowo-naczyniowe, 32% dolegliwości układu pokarmowego, a 18% kierowców zadeklarowało problemy psychologiczne.

Truckers Lab – objazdowe badania kierowców na największych stacjach w Polsce

Dlatego właśnie Fundacja Truckers Life uruchomiła projekt, poprzez który chce zmienić te statystyki.

– W ramach Truckers Lab badamy poziom glukozy i cholesterolu kierowców, mierzymy ciśnienie, a także analizujemy ich skład ciała, dzięki czemu ustalamy m.in. wiek metaboliczny, masę tkanki tłuszczowej, masę tkanki beztłuszczowej czy zawartość wody w organizmie. Wskazujemy także wskaźnik podstawowej przemiany materii w kcal. Zwrotnie kierowcy otrzymują indywidualne zalecenia dietetyczne od Koła Naukowego Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – mówi Martyna Gorynia z Fundacji Truckers Life. – Połowa pomiarów już za nami. Łącznie, w Strefie Zdrowego Kierowcy Fundacji Truckers Life i Mercedes-Benz Grupa Wróbel na Master Truck Show 2018 oraz na stacjach paliw, przebadaliśmy prawie 500 kierowców zawodowych. Jest duże zainteresowanie akcją i spora świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą prowadzenie biernego trybu życia w trasie. – dodaje Martyna Gorynia.

Tego lata, kierowcy mogą przebadać się w trasie między godziną 13.00 a 19.00. Pozostałe terminy i miejsca badań:

  • 29.08. na Stacji Orlen Szumowo, ul. Bolesława Podedworego 21, 18- 305 Szumowo; S8 (Białystok – Warszawa)
  • 30.08. na Stacji BP Stojadła, ul. Warszawska 75, 05- 300 Mińsk Mazowiecki; DK 2 (Warszawa – Mińsk Mazowiecki)
  • 4.09. na Stacji BP Górno, Górno – Parcele 3A, 26-008 Górno; DK 74 (Lublin – Kielce)
  • 10.09. na Stacji BP Kołbaskowo, Kołbaskowo 330, 72-001 Kołbaskowo; A6 (Szczecin – Berlin)
  • 11.09. na Stacji Oktan, ul. Gdańska 68, 76-100 Sławno; DK 6 (Trójmiasto – Kołaskowo)

Akcję wspierają stowarzyszenia i organizacje, którym zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie kierowców zawodowych: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Główny Inpektorat Transportu Drogowego, Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera oraz Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!