Scania o przyszłości transportu podczas Impact mobility rEVolution’18 w Katowicach

, 17 września 2018, 13:38

Jazda pojazdów ciężarowych w zintegrowanym konwoju to jedno z rozwiązań Scania zaprezentowane przez Mathiasa Carlbauma, wiceprezesa Scania CV AB podczas wystąpienia na Impact mobility rEVolution’18 w Katowicach.

Przez dwa dni przedstawiciele branż: motoryzacyjnej, transportowej, nowych technologii oraz administracji publicznej i kadry naukowej mieli okazję spotkać się i dyskutować o przyszłości inteligentnej mobilności.

Podczas swojego wystąpienia pt. „Jazda w konwoju – przyszłość na autostradach” Mathias Carlbaum prezentował rozwiązania Scania służące m.in. zwiększeniu wydajności transportu. Jazda w konwoju złożonym z pojazdów ciężarowych, to jeden z elementów strategii Scania dla zrównoważonego transportu, w którego skład wchodzą trzy filary: paliwa alternatywne i elektryfikacja, efektywność energetyczna oraz inteligentny i bezpieczny transport.

– Nasza wizja w Scania to przewodzenie zmianie w kierunku zrównoważonego transportu. Określiliśmy wspólny cel biorąc odpowiedzialność za konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wierzymy, że rentowność przedsiębiorstwa idzie w parze z troską o planetę, a działania służące ochronie środowiska powinny być podjęte bez zbędnej zwłoki – komentuje Mathias Carlbaum wiceprezes Scania CV AB.

Wyższa wydajność transportu

Podczas jazdy w konwoju wykorzystywane są systemy wspomagające kierowcę polegające m.in. na optymalizacji przebiegu trasy i prędkości pojazdu. Rozwiązania te zapewniają terminowe dostawy oraz wydajność transportu. Jazda w konwoju usprawnia też ruch na drodze i przynosi korzyści dla środowiska – dzięki obniżeniu oporu powietrza zmniejsza się zużycie paliwa i ślad węglowy.

Dodatkowo, ze względu na to, że konwój prowadzony jest tylko przez kierowcę znajdującego się w pierwszym pojeździe, kierowcy pozostałych zestawów mogą w tym czasie wykonywać zadania administracyjne. W połączeniu z bardziej elastycznymi przepisami o czasie pracy kierowcy otwiera to możliwość częstszych noclegów w domu, zamiast w kabinie.

– Możliwość analizy danych z pojazdu uzyskanych podczas jazdy pozwala również szkolić kierowców w zakresie bardziej efektywnej jazdy. Kierowcy w Polsce korzystający z naszych rozwiązań i szkoleń zwiększyli efektywność paliwową o 10 proc., co oznacza oszczędność na poziomie 4-5 tys. litrów paliwa na jeden pojazd rocznie – dodaje Mathias Carlbaum.

Katowice stolicą mobliności

Impact mobility rEVolution’18 to międzynarodowa konferencja poświęcona kształtowaniu inteligentnej mobilności produktów i usług. Wydarzenie odbyło się w dniach 12-13 września w Katowicach i skupiło ponad 400 firm, 200 start-upów i 150 mówców z całego świata oraz przedstawicieli polskiej administracji publicznej. Reprezentanci Scania mieli też okazję uczestniczyć w zamkniętych spotkaniach eksperckich oraz porozmawiać z przedstawicielami polskiej władzy.

Podczas kongresu zaprezentowany zostały dwa pojazdy zasilane CNG: autobus Scania Citywide 12LF, wykorzystywany na co dzień na ulicach Tarnowa oraz pojazd do zbierania odpadów Scania P340.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!