Znamy zwycięzcę Konkursu Kierowców Scania

, 13 maja 2019, 16:04

Tytuł najlepszego polskiego kierowcy w Konkursie Kierowców Scania 2018 – 2019 (ang. Scania Driver Competitions – SDC) przypadł 30-letniemu zawodnikowi z Białegostoku. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w europejskim finale, który odbędzie się w dniach 24 – 25 maja 2019 r. w centrali Scania w Södertälje.

Piotr Dołengiewicz pokonał 11 rywali, wśród których znaleźli się laureaci regionalnych finałów konkursu oraz kwalifikacji z wykorzystaniem systemu Scania Fleet Management.

Polski finał Konkursu Kierowców Scania składał się z dwóch etapów. Podczas pierwszego dnia zawodów uczestnicy musieli zmierzyć się z trzema konkurencjami. Jedną z nich był test drogowy, gdzie mierzono umiejętność przewidywania kierowcy oraz jazdę ekonomiczną. Kolejne zadanie polegało na sprawdzeniu pojazdu przed jazdą, a trzecie było związane z pierwszą pomocą. Drugiego dnia zawodów uczestnicy mieli do wykonania zadania na placu manewrowym. Jednym z najbardziej widowiskowych było Water Challenge. Konkurencja polegała na strąceniu pięciu pachołków przednimi oponami ciągnika siodłowego Scania, na którym zamocowano zbiornik z 1000 l wody, tak aby rozlać jak najmniej cieczy. Z kolei zadanie finałowe było wykonywane równocześnie przez dwóch zawodników, którzy precyzyjnie manewrując zestawem mieli strącić wyznaczone pachołki w jak najkrótszym czasie.

Najlepszy w Polsce

Piotr Dołengiewicz, zdobywca pierwszego miejsca w tegorocznej edycji konkursu w Polsce, posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych od 2014 r. Pan Piotr nie miał wcześniej doświadczenia w udziale w konkursach organizowanych przez Scania.

– Największym wyzwaniem był brak doświadczenia w jeździe nowymi pojazdami. Moja dotychczasowa kariera zawodowa opierała się na pojazdach starszych, które nie były wyposażone w automatyczne skrzynie biegów oraz systemy wspomagające jazdę. Przez to obawiałem się jazdy konkursowej i oceny Scania Driver Support – komentuje Piotr Dołengiewicz, zwycięzca polskiego finału Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019.

Drugie miejsce w zawodach zajął Rafał Pawlak, zwycięzca regionalnego finału SDC w Gliwicach, a trzecie Kamil Cybulski, zwycięzca regionalnego finału SDC w Koszalinie.

Tegoroczna edycja

Do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Kierowców Scania zgłosiło się ponad 3 tys. zawodowych kierowców z całej Polski. Scania Driver Competitions to największe tego typu zawody na świecie. Udział w konkursie bierze ponad 350 tys. zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów z 30 krajów. Główną nagrodą w zawodach jest możliwość zamówienia pojazdu Scania nowej generacji o wartości 100 tys. euro.

– Branża transportowa w Polsce i w Europie potrzebuje coraz więcej kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów, a jednym z głównych założeń Konkursu Kierowców Scania jest wzbudzenie zainteresowania tym zawodem i podniesienie jego prestiżu. Zachęcamy młodych ludzi do wybrania pracy kierowcy i rozwoju swoich umiejętności. Tym samym wspieramy przedsiębiorców z branży transportowej – mówi Pawel Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.

Partnerami konkursu w Polsce są: Michelin Polska S.A., Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Wielton S.A., IRU, Komisja Europejska i Scania Finance Polska Sp. z o.o.

Pojazdy wykorzystywane podczas konkursu w Polsce to Scania R450 nowej generacji, wyposażone w opony MICHELIN X LINE Energy z pierwszej gamy opon na wszystkie osie, klasy AAA oporów toczenia, według europejskich norm etykietowania. Montaż nowej gamy opon na całym pojeździe pozwala zaoszczędzić do 1 l paliwa na 100 km i tym samym obniżyć emisję CO2 o 2,66 kg, w porównaniu do poprzedniej generacji opon MICHELIN X LINE Energy (klasy BBA). Średnia oszczędność paliwa z tego tytułu wynosi 1 610 euro w pierwszym życiu opony (przed pogłębianiem i bieżnikowaniem). Zestawy konkursowe posiadały naczepy kurtynowe Wielton charakteryzujące się m.in. niską masą własną, ulepszoną konstrukcją i pojemnym wnętrzem.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!