Polscy kierowcy uwięzieni na tureckiej granicy [Aktualizacja]

, 10 kwietnia 2020, 13:12

Aktualizacja: Granica turecka została otwarta dla polskich kierowców ciężarówek. Są oni poddawani badaniu temperatury ciała. Jeżeli w tranzycie przez takie kraje jak: Bułgaria, Serbia, Rumunia, Grecja spędzili wymaganą przez władze tureckie 14-dniową kwarantannę, mogą przekroczyć granicę. Strona turecka poddaje kwarantannie tylko swoich obywateli. Miejscem kwarantanny są bazy wojskowe niedaleko Edirne.

Od drugiej połowy marca Turcja nie pozwalała wjeżdżać na swoje terytorium ciężarówkom z sześćdziesięciu sześciu państw, w tym Polski. Zdezorientowani kierowcy utknęli w gigantycznych kolejkach przed przejściami skazani na egzystencję w dramatycznych warunkach.

Kierowcy stali przy granicy, mając nadzieję na zmianę dyskryminujących decyzji. Kolejka na bułgarsko-tureckim przejściu granicznym sięgała chwilami nawet pięćdziesięciu kilometrów. Warunki, w których przebywali kierowcy uwięzieni w kabinach swoich pojazdów urągały podstawowym standardom sanitarnym i socjalnym. Naruszały także fundamentalne prawa człowieka, bezpieczeństwo zdrowotne oraz prawo do pracy i wypoczynku w godziwych warunkach.

Przewoźnicy z państw objętych zakazem wjazdu do Turcji odpowiadają za powierzony im towar. Są też rozliczani z terminowości przewozów. Zakaz wjazdu do Turcji odebrali jako próbę przejmowania ich klientów i rynków. Prowadzi to do napięć niespotykanych wcześniej w międzynarodowym transporcie drogowym.

Organizacje transportowe apelowali do dziennikarzy z państw Unii Europejskiej o zainteresowanie się losem setek jeśli nie tysięcy kierowców oczekujących na decyzje władz tureckich. Znaleźli się oni w bardzo trudnej sytuacji tylko przez to, że wykonywali swoją pracę, żeby w domach mogli pozostawać inni.

– Wcześniej o interwencję i zainteresowanie problemem poprosiliśmy administrację polską oraz Unii Europejskiej. Nie przyniosło to żadnych oczekiwanych efektów. – czytamy w komunikacie Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Obecnie odprawa celna w Polsce jest początkiem 14-dniowej kwarantanny (dokument T2 lub karnet TIR). Kierowcy, którzy spędzili w tranzycie mniej niż 14 dni, nie mogą jednak „brakujących” dni kwarantanny odbyć po stronie tureckiej. Zakaz wjazdu przestał obowiązywać państwa wymienione w Rozporządzeniu MSW Republiki Tureckiej z dnia 23 marca 2020 r. Oznacza to także możliwość wjazdu dla kierowców ukraińskich.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!