System umożliwiający zdalne cofanie z przyczepą za pomocą smartfona

, 21 marca 2016, 10:25

Specjalnie z myślą o łatwym i bezpiecznym manewrowaniu pojazdem z przyczepą, firma ZF Lenksysteme GmbH opracowała układ asystenta cofania, który umożliwia kierowanie takim zestawem spoza kabiny – za pomocą tabletu lub smartfona.

Smart Trailer Parking

Smart Trailer Parking – system umożliwiający zdalne cofanie pojazdu z przyczepą za pomocą urządzenia mobilnego

Cofanie pojazdu z przyczepą to często duże wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców. Wynika to głównie z faktu, że manewr ten w dużej mierze zaprzecza odruchom wyuczonym podczas cofania lub zawracania pojazdem bez przyczepy. Problem w takiej sytuacji stanowi odwrócony obraz w lusterkach i konieczność odwrotnego poruszania kierownicą, przy jednoczesnej stałej kontroli pedału gazu i hamulca. Najczęściej popełniane błędy to zbyt duży kąt skrętu lub skierowanie całego zestawu w niewłaściwą stronę.

W celu zmniejszenia ryzyka kolizji oraz stresu jaki towarzyszy kierowcy podczas cofania i manewrowania pojazdem z przyczepą, firma ZF Lenksysteme opracowała system asystenta parkowania wykorzystujący urządzenia mobilne. Głównymi jego elementemi są: elektryczny układ kierowniczy Servolectric oraz sprzęg przyczepowy z czujnikiem kąta skrętu firmy ZF Friedrichshafen AG. System ten jest obsługiwany za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne, która umożliwia zdalne zdefiniowanie prawidłowego kąta skrętu oraz dostosowanie prędkości pojazdu do wykonywanego manewru.

Dzięki aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie lub tablecie, można manewrować pojazdem z przyczepą, stojąc na zewnątrz pojazdu. Kierowca może dzięki temu ustawić się w dowolnym miejscu, tak aby mieć jak najlepszy ogląd sytuacji – nie potrzebna jest już druga osoba do pomocy. Pożądany tor i prędkość poruszania się zestawu z przyczepą do tyłu, mogą zostać z góry ustalone przed rozpoczęciem manewru, a następnie modyfikowane jednym ruchem palca na ekranie urządzenia mobilnego. W chwili, gdy kierowca zdejmie palec z ekranu, cały zestaw natychmiast się zatrzymuje. Oczywiście możliwe jest również zdalne poruszanie zestawu do przodu. Kąt skrętu zestawu ustalany jest przy pomocy specjalnie opracowanego algorytmu przez elektryczny układ wspomagania, zapobiegając kolizji pomiędzy pojazdem a jego naczepą.

Rozwiązanie opracowane przez ZF Lenksysteme ułatwia nie tylko kierowanie pojazdem z przyczepą na zwykłym parkingu, ale też np. dokowanie do rampy rozładunkowej. Dzięki nowatorskiemu asystentowi, zarówno zawodowcy jak i mniej doświadczeni kierowcy, są w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi manewrami, nie zagrażając bezpieczeństwu własnemu oraz innych użytkowników drogi.

Układ asystenta parkowania bazuje na technologii wykorzystywanej w każdym współczesnym pojeździe średniej wielkości z automatyczną skrzynią biegów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!