Wydłużone życie opon Goodyear Dunlop

24 października 2013, 12:30

Program wydłużenia żywotności opon, prowadzony przez firmę Goodyear Dunlop, zapewnia nie tylko maksymalną eksploatację nowych opon, lecz także utrzymanie wysokich osiągów i dbałość o środowisko naturalne. W ramach koncepcji wydłużenia żywotności opony, bieżnik jest profesjonalnie pogłębiany, a następnie – po kolejnym osiągnięciu właściwej głębokości bieżnika – bieżnikowany. Bieżnikowaną oponę można ponownie pogłębiać, a przy odpowiednim eksploatowaniu i konserwacji możliwe jest jeszcze nawet kolejne bieżnikowanie.

Opony Goodyear mogą być pogłębiane i bieżnikowane, o ile nie zostały uszkodzone oraz nie są nadmiernie zużyte. Goodyear zaleca przeprowadzenie profesjonalnego pogłębiania, gdy bieżnik ma jeszcze 3-4 mm głębokości w przypadku opon używanych na autostradach i 5-6 mm tam, gdzie zachodzi większe ryzyko przebicia – na przykład w zastosowaniach mieszanych (place budowy, itp.). Przy tej głębokości bieżnika profil opony nie jest już optymalny, ale wciąż możliwe jest przeprowadzenie jej pogłębiania na głębokość kolejnych 3 mm, co przedłuża żywotność opony o 20 do 50 000 kilometrów (w zależności od rodzaju zastosowania). Po zużyciu pogłębionego bieżnika do około 2 mm, oponę można dalej bieżnikować. Goodyear Dunlop oferuje wiele bieżnikowanych opon, w których parametry są takie same jak w nowych oponach klasy premium. Bieżnikowanie opony kosztuje około 40% mniej, niż zakup nowej, a bieżnik w takiej oponie można ponownie pogłębiać, aby wydłużyć jej żywotność i zmniejszyć koszt eksploatacji.

Metody bieżnikowania

Bieżnikowanie na gorąco

W bieżnikowaniu na gorąco wykorzystuje identyczną technologię wulkanizowania jak dla nowej opony. Warstwy opony są szorstkowane do korpusu, na który nakłada się warstwę surowej gumy. Następnie opona jest wulkanizowana w formie w temperaturze ok. 150°C. Forma zawiera matryce wytłaczające nowy wzór bieżnika i ściany boczne. Gotowy produkt ma parametry techniczne i wygląd  jak nowa opona.

Wszystkie produkty Goodyear Dunlop do bieżnikowania na gorąco są wytwarzane wewnętrznie, w fabrykach Goodyeara. Nad ich opracowaniem czuwają ci sami inżynierowie, którzy projektują nowe opony. W efekcie opony bieżnikowane spełniają takie same restrykcyjne normy jak opony nowe.

Bieżnikowanie na zimno

Bieżnikowanie na zimno polega na przyklejeniu wstępnie zwulkanizowanego pasa (warstwy) bieżnika do przygotowanego karkasu opony. Najpierw jednak warstwy opony są szorstkowane aż do karkasu, na który nakłada się cienką warstwę kleju. Na klej nakładany jest wybrany – pod kątem przyszłego zastosowania opony i jej szerokości – pas bieżnika. Opona jest wulkanizowana w komorze ciśnieniowej (autoklawie) w celu zapewnienia jak najlepszego związania bieżnika z karkasem.

Produkty do bieżnikowania

Innowacyjna oferta produktów bieżnikowanych Goodyear Dunlop obejmuje programy bieżnikowania na gorąco i programy bieżnikowania na zimno, umożliwiające najlepsze wykorzystanie zewnętrznej powłoki opony.

Produkty bieżnikowane na gorąco wchodzą w skład linii TreadMax, MultiTread  i NextTread. Opony TreadMax i Multitread wykorzystują wyłącznie najnowsze karkasy Goodyear Dunlop oraz te same mieszanki i wzory bieżnika, co nowe opony marek Goodyear i Dunlop. Wszystkie opony bieżnikowane TreadMax produkowane są w zakładach Goodyeara w Niemczech i Wielkiej Brytanii według tych samych standardów co nowe opony. Ogumienie NextTread to wysokiej jakości opony bieżnikowane na gorąco z szerokim zakresem sprawdzonych wzorów bieżnika Goodyear i Dunlop, które można wykorzystywać w oparciu o dowolny karkas.

Produkty bieżnikowane na zimno Goodyear Dunlop dostępne są również w ramach programu NextTread i obejmują wysokiej jakości bieżnikowanie opon dowolnego producenta. W skład tej oferty wchodzą produkty UniCircle, UniWing i UniTac – trzy różne typy rozwiązań w zakresie bieżnikowania na zimno.

UniCircle to rezultat zastosowania najnowszej technologii bieżnikowania na zimo. Taśmy bieżnika typu pierścieniowego są zaprojektowane tak, by idealnie pasowały do szorstkowanych powłok, a montaż realizowany jest z zastosowaniem specjalnych maszyn. Zapewnia to doskonałe spasowanie powłok i bieżnika, niski poziom wibracji i długą żywotność opony. W skład oferty wchodzi 28 różnych wzorów bieżnika Goodyear oraz Dunlop, obejmujących wszystkie zastosowania, w tym przewozy długodystansowe i regionalne, mieszane, terenowe, transport miejski oraz bieżniki zimowe – łącznie w około 60 rozmiarach.

Opony bieżnikowane UniWing powstają poprzez zastosowanie zaawansowanej technologii bieżnikowania na zimno. Dla lepszego dopasowania do powłoki, w tej technologii wykorzystuje się konturowane pasy bieżnika, co zapewnia dobre spasowanie i długą żywotność. Opony bieżnikowane UniWing obejmują 27 wzorów bieżnika Goodyear i Dunlop w około 70 rozmiarach.

Opony bieżnikowane UniTac posiadają płaski pas bieżnika. Dostępny jest szeroki zakres wzorów i rozmiarów, a produkty te oferują wysoką wartość w stosunku do ceny. UniTac to 22 wzory bieżnika, w tym Goodyear i Dunlop, łącznie w ok. 60 rozmiarach.

Goodyear Dunlop posiada również program PrecurePro – kompleksową ofertę rozwiązań w zakresie bieżnikowania na zimno, która obniża koszty eksploatacji pojazdu oraz wspiera partnerów Goodyear Dunlop. Dzięki temu koncern oferuje wsparcie zarówno partnerom firmy w zakresie bieżnikowania, jak i flotom, korzystającym z oferty Goodyear Dunlop.

Program PrecurePro to pełny, profesjonalny pakiet wsparcia dla partnerów Goodyear Dunlop, którzy zajmują się bieżnikowaniem opon. Obejmuje on narzędzia marketingowe, doradztwo techniczne, assistance oraz rekomendacje co do sprzętu oraz pakiet szkoleń. Eksperci Goodyear Dunlop oferują partnerom specjalistyczną wiedzę i porady w zakresie procesów, wyposażenia, kryteriów jakości i najnowszych technologii w dziedzinie pojazdów ciężarowych.

Pełny zestaw bieżników oraz akcesoriów do bieżnikowania na zimno opracowały te same zespoły, które projektują nowe opony Goodyear Dunlop do pojazdów użytkowych. Gwarantuje to jedynie minimalne różnice jakości między oponami nowymi a bieżnikowanymi.

Wpływ na środowisko

Bieżnikowanie zmniejsza wpływ na środowisko naturalne, ponieważ w tym procesie wykorzystuje się mniej surowców i energii, niż w procesie produkcji nowej opony. Wydłużenie okresu eksploatacji korpusu opony oznacza zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych przez pojazdy we flocie. Nałożenie nowego bieżnika na starą oponę to wydatek energetyczny ok. 2/3 mniejszy niż w przypadku wytworzenia podobnej nowej opony.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!