Legendarna marka świętuje swój jubileusz

5 lutego 2016, 14:14

Scania świętuje 125-lecie istnienia. Jej historia zaczęła się w 1891 r., kiedy zaczęła produkować wagony kolejowe. Oto kamienie milowe w historii tej firmy, od jej początków do dnia dzisiejszego.

   s1 1891: W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.

1923: August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.

1936: Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania –autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”

1961: Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.

1969: Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.

1980: Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.

s21988: Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.

1995: Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem International Truck of the Year.

2000: Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.

2003: Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.

s32009: Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.

s42010: Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.

2011: Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.

s52013: Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.

2015: Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!