Polska i Rosja porozumiały się w sprawie transportu

19 lutego 2016, 13:55

Piąta runda negocjacji między Polską a Rosją zakończyła się sukcesem. Strony ogłosiły tymczasowe porozumienie w sprawie przewozów. Ma ono obowiązywać do 15 kwietnia 2016 r.

Jak informuje Polskie Radio, Polska i Rosja w sobotę wymienią się drukami zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe. Obie strony przekażą sobie po 20 tys. zezwoleń. Zezwolenia będą ważne do 15 kwietnia.

Wśród 20 tys. druków zezwoleń dla strony polskiej 10 tys. to zezwolenia na przewozy towarów w połączeniach dwustronnych i tranzytowych, a 10 tys. na przewozy do i z krajów trzecich. Stronie rosyjskiej przysługuje 19,5 tys. zezwoleń ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich.

– Cieszę się, że udało się osiągnąć kompromis. W czasie negocjacji zostały uzgodnione warunki i zasady wykonywania transportu, kwalifikacja przewozów, definicje, jak również dokumenty niezbędne do określania formy przewozu. W okresie przejściowym, czyli do 15 kwietnia 2016 r. władze Federacji Rosyjskiej będą dostosowywały swoje prawo, przede wszystkim rozporządzenia, tak aby były zgodne z ustaleniami z negocjacji – powiedział wiceminister J. Szmit.

Piąta runda rozmów odbyła się w Rosji. Zakończyła się podpisaniem protokołu przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita i Nikołaja Asauła – jego rosyjskiego odpowiednika.

Rosyjskie zezwolenia z 2015 r. były ważne do końca stycznia 2016 r. By bez problemów opuścić terytorium Rosji, Polscy przewoźnicy musieli zrobić to do 15 lutego. Negocjacje prowadzone z Rosjanami na początku lutego zakończyły się fiaskiem. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit poinformował, że ówczesna propozycja strony rosyjskiej była nie do przyjęcia dla polskich przewoźników, eliminując z rosyjskiego rynku 85 proc. z nich.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!