Nowa edycja akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”

22 lutego 2018, 12:06

W kwietniu br. ruszą pierwsze bezpłatne kursy organizowane w ramach trzeciej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku zostanie przeszkolonych minimum 300 osób, które swoją przyszłość wiążą z branżą transportową.

Firmy transportowe odpowiedzialne są aż za 10 proc. polskiego PKB i obsługują 25 proc. unijnego rynku przewozów. Dziś w firmach z tego sektora pracuje 700 tys. kierowców, ale jak szacuje firma doradcza PwC, braki w tej grupie zawodowej sięgają aż 100 tys. osób. Dodatkowo prawie połowa kierowców zawodowych ukończyła 65 lat i w każdej chwili może odejść na emeryturę. I to właśnie brak kierowców jest obecnie największym problemem polskich firm transportowych, który może zahamować rozwój całej branży.

Rekordowe zainteresowanie

W 2016 roku firmy związane z branżą transportową, którym zależy, aby ta mogła dalej się systematycznie rozwijać i konkurować na rynku europejskim, zainicjowały akcję społeczną „Profesjonalni kierowcy”. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są bezpłatne kursy. Podczas ich trwania najlepsi w kraju instruktorzy szkolą przyszłych kierowców zawodowych. Obecnie akcję „Profesjonalni kierowcy” wspiera pięć firm: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Continental.

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 500 osób, w tym aż 400 w ubiegłym roku. Początkowo podczas drugiej edycji organizatorzy planowali przeszkolić łącznie 300 osób. Zainteresowanie kursami było jednak tak duże, że w sumie w kursach wzięło udział aż 400 kierowców.

– Rok 2017 pokazał, jak bardzo nasza akcja jest potrzebna. Otrzymaliśmy prawie 1000 zgłoszeń od osób, które swoją przyszłość planują związać z branżą transportową. Przeprowadziliśmy 40 szkoleń w 15 lokalizacjach, po których wydaliśmy uczestnikom 400 certyfikatów – mówi Michał Proc, dyrektor ds. rozwiązań biznesowych w Volvo Group Trucks Poland. Dodaje przy tym, że organizatorom zależało przede wszystkim, aby w szkoleniach wzięły udział osoby, które w przyszłości chciałyby podjąć pracę jako zawodowi kierowcy. – I to się udało. Regularnie badamy losy naszych kursantów i według najnowszych danych aż 62 proc. osób, które uczestniczyły w naszych kursach organizowanych w ciągu dwóch ostatnich lat, pracuje już w branży transportowej. A wielu kierowców, którzy pracy jeszcze nie podjęli, zapowiada, że będą chcieli spróbować swoich sił w tym zawodzie w przyszłości – dodaje Proc.

Branża docenia akcję

Akcja „Profesjonalni kierowcy” została również bardzo dobrze przyjęta przez branżę. W 2017 roku wiele szkoleń współorganizowały firmy transportowe. Dzięki temu miały one okazję już podczas zajęć poznać przyszłych kandydatów do pracy.

– W szkoleniu w naszej siedzibie w Malborku wzięło udział 30 osób, które w trakcie zajęć wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem i determinacją. Wielu uczestników już na starcie zainteresowanych było pracą w naszej firmie i pierwszego dnia pytało o szczegóły zatrudnienia. W dobie deficytu kierowców, gdy znalezienie zdolnych, odpowiedzialnych pracowników nie należy do rzeczy łatwych, jest to dla nas bardzo duża wartość – mówi Jarosław Buła, prezes zarządu firmy Alegre z Malborka.

Po szkoleniu w Malborku w Alegre zostało zatrudnionych kilka osób. Jedną z nich jest Piotr Konicki z Iławy, który już w sierpniu ub.r. wyruszył w swoją pierwszą trasę międzynarodową.

– Wiele zawdzięczam instruktorom, którzy w trakcie dwóch dni przekazali nam ogromną dawkę wiedzy i pomogli uwierzyć we własne umiejętności – mówi Konicki.

Właściciele firm zwracają jednak uwagę na to, że szkolenia „Profesjonalnych kierowców” to nie tylko możliwość znalezienia nowych pracowników. Zdaniem Romana Ruteckiego, prezesa zarządu firmy Bud-Mat Transport z Płocka, akcja przede wszystkim buduje nowy wizerunek kierowcy zawodowego.

– Osobom, które wchodzą w dorosłość, i myślą o swojej pierwszej pracy, przy każdej okazji podpowiadamy, że zawód kierowcy może być bardzo ciekawą alternatywą. Przemawia za tym stabilność pracy, jazda bardzo nowoczesnym, bezpiecznym samochodem oraz możliwość ciągłego rozwoju własnych pasji i zainteresowań, które wielu naszych kierowców rozwija w trakcie przerw postojowych. W naszej firmie tygodniowy tryb pracy, najczęściej w systemie poniedziałek–piątek sprawia także, że kierowcy nie doświadczają długiej rozłąki z rodziną – wylicza Rutecki. – Kluczem pozostaje jednak znalezienie odpowiedzialnego, dobrze zorganizowanego pracodawcy, który ceni wartość pracownika i nie zgadza się na żadne naruszenia i omijanie przepisów, zwłaszcza w kwestii czasu pracy kierowców. Osoby, które rozpoczynają pracę w naszej firmie od razu uświadamiamy, że nie godzimy się na żadne odstępstwa od tej reguły – zaznacza Roman Rutecki.

Poprawa bezpieczeństwa

Uczestnicy tegorocznych szkoleń nauczą się nie tylko, jak jeździć bardziej efektywnie, ale przede wszystkim zwiększą swoją wiedzą na temat bezpiecznej jazdy.

– Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że z roku na rok kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestniczą w wypadkach drogowych. Chcemy, aby już od samego początku przekazywać kierowcom najlepsze praktyki, dzięki którym na drogach będzie jeszcze bezpieczniej – mówi Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks.

Marcin Majak z Renault Trucks wymienia:

– Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie prowadzić pojazd ciężarowy, jak przygotować go do drogi, w jaki sposób zabezpieczyć ładunek i jak manewrować 40-tonowym zestawem. Poznają też przepisy dotyczące czasu pracy kierowców i zasady udzielania pierwszej pomocy.

W tym roku po raz pierwszy część warsztatów będą prowadzić instruktorzy z firmy Continental, która właśnie dołączyła do akcji „Profesjonalni kierowcy”.

– Continental jako globalny dostawca do branży motoryzacyjnej, od wielu lat projektuje oraz wdraża technologie i rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, z tego względu idea akcji „Profesjonalni kierowcy”, której zostaliśmy partnerem, jest w pełni spójna z działaniami naszej firmy. Początkujący, jeszcze niedoświadczeni kierowcy, mogą nie być do końca świadomi tego, jak ważne dla bezpieczeństwa jest chociażby prawidłowe ciśnienie w oponach i jego systematyczna kontrola w trakcie użytkowania pojazdu, dlatego podczas bezpłatnych szkoleń w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” eksperci będą edukować uczestników m.in. z kontroli ogumienia, czy prawidłowego doboru opon do samochodu ciężarowego – wyjaśnia Bartłomiej Antoniak z firmy Continental.

Mariusz Golec, prezes spółki Wielton S.A. dodaje:

– Zależy nam, by Polska utrzymała pozycję lidera w transporcie międzynarodowym, a do tego potrzebne jest zwiększenie zainteresowania zawodem kierowców i wykształcenie kolejnego ich pokolenia. W efekcie akcji Profesjonalni Kierowcy, wzrośnie także bezpieczeństwo na drogach, a więc skorzystamy na tym wszyscy – mówi Golec.

Zapisy na kursy

Wszystkie kursy organizowane w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne. Zapisy na szkolenia w ramach tegorocznej edycji ruszą na początku marca. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie w dniu szkolenia ważnego prawa jazdy kategorii C+E.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!