Nauka języków obcych dla kierowców – czy to ma sens?

, 18 lipca 2018, 12:39

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych ułatwia życie. To stara prawda, która wpajana nam była w szkołach przez wszystkie lata edukacji. Nie wszyscy jednak przywiązywali do niej wagę i nie zdawali sobie sprawy, że kiedyś przyda im się ta wiedza. Kierowca międzynarodowy potrafiący powiedzieć w języku obcym tylko „ok”? Czy jest to możliwe w naszych czasach?

Według badań wykonanych przez Transjobs.eu, na zlecenie Narodowego Programu Szkolenia Kierowców, kierowcy znający języki obce zarabiają nawet 1500 zł więcej. Kusząca perspektywa, prawda? Na jeszcze większe zarobki mogą liczyć ci, którzy w swoim CV mogą pochwalić się znajomością języka szwedzkiego, norweskiego lub „po prostu” niemieckiego. Specyfika pracy kierowcy to ciągłe wyjazdy, brak możliwości zaplanowania udziału w kursach językowych. W związku z tym chętnym do nauki języków obcych nie pozostaje nic innego jak rozpoczęcie nauki we własnym zakresie. W takim systemie nauki niewątpliwie bardzo duże znaczenie ma samozaparcie, ważna jest także systematyczność  i dawkowanie sobie ilości materiału – znacznie większe efekty przynosi codzienne przyswajanie wiedzy niż przesłuchanie na przykład 10 lekcji w jeden dzień, a następnie przerwanie nauki na miesiąc.

Słownictwo, zwroty, gramatyka

Kursy języków obcych w formie audio cieszą się od kilku lat dużym zainteresowaniem, szczególnie w okresie przed- i powakacyjnym. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim kursy języka angielskiego, bo niewątpliwie jest to najbardziej uniwersalny język świata, ale coraz częściej firmy zajmujące się ich dystrybucją otrzymują zapytania na temat możliwości zakupu kursu języka niemieckiego lub hiszpańskiego. Tworzeniem szkoleń zajmują się profesjonalni nauczyciele języków obcych, a przy nagraniach korzysta się z usług native speakerów. Ważne jest także to, że wpływ na dobór materiału mają także osoby z branży i klienci, którzy bardzo często zgłaszają swoje zapotrzebowanie na wybraną tematykę.

Największym zainteresowaniem cieszą się kursy do nauki słownictwa – jest to przykładowo zbiór 1000 najczęściej używanych słów, niekoniecznie związanych stricte z branżą motoryzacyjną i transportową. Znajomość ich jednak niejednokrotnie może przydać się w rozmowach z obcokrajowcami.

Co pomoże w nauce?

Aplikacje internetowe stanowią jedną z najbardziej dostępnych i podstawowych pomocy naukowych, jednak skierowane są do wszystkich użytkowników, bez szczególnego wyróżnienia potrzeb kierowców. Praktycznie każdy ma dostęp do internetu i dysponuje smartphonem, tabletem lub komputerem. Poniżej przedstawiamy kilka kursów, które zostały wyróżnione przez użytkowników.

  • 50 języków – jak sama nazwa wskazuje aplikacja ta dysponuje wieloma językami, a także różnymi kombinacjami językowymi. Wybrane słownictwo i tematyka dostępna jest w formie tekstu i plików audio na poziomie podstawowym;
  • Memrise – stworzona przede wszystkim do nauki słówek, które przekazuje także w formie gier i zabaw. Zawiera także trenera wymowy;
  • Mondly – to ponad 500 lekcji w 27 językach podzielone na bloki skupiające się na pisaniu, słuchaniu i mówieniu.

Na znanych portalach internetowych dostępne są także podstawowe kursy audio. Tak samo jak w przypadku aplikacji, ich zadaniem jest nauczenie podstawowych słów i zwrotów, bez szczególnego nacisku na tematykę szczególnie istotną dla kierowców zawodowych.

Z myślą o kierowcach pracujących na terenie Unii Europejskiej kilka lat temu stworzony został kurs Centrum Oświatowego Akademos – to szkolenie audio do samodzielnej nauki języka angielskiego w formie płyt CD oraz podręcznika. Materiały i słownictwo we wspomnianym kursie zostały dobrane przy współpracy z kierowcami i spedytorami Kurs skonstruowano tak, że umożliwia kierowcom naukę w czasie jazdy. Poruszona problematyka dotyczy na przykład kontroli drogowej, problemów technicznych z samochodem lub kwestii związanej z załadunkiem lub rozładunkiem.

Ciekawym rozwiązaniem są także portale internetowe, takie jak na przykład  preply.com. Ich zaletą jest możliwość samodzielnego wyszukania korepetytora dowolnego języka i umówienia się z nim na lekcję w dogodnym terminie. Ceny za usługi lektorów są zróżnicowane w zależności od poziomu od którego chcemy rozpocząć naukę, jak również od tego, czy zależy nam poznawaniu terminów specjalistycznych. W większości przypadków nauka z native speakerami odbywa się poprzez komunikator internetowy, jednak ustalenia co do tego zagadnienia pozostają już w gestii nauczyciela i ucznia. Skorzystanie z takiego rozwiązania jest możliwe w każdym miejscu i o każdej porze – na przykład podczas postoju w trasie, pod warunkiem posiadania komputera z dostępem do internetu.

Jak widać, dla chcącego nic trudnego i każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią formę nauki. Niewątpliwie warto znać nie tylko podstawowe zwroty, ale również pogłębiać swoją wiedzę w zakresie słownictwa branżowego. Może się to opłacić, również w znaczeniu finansowym.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat – znacie języki obce, czy w swojej pracy opieracie się głównie na języku migowym?

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!