Volvo Trucks wspiera polskich strażaków

4 grudnia 2018, 9:46

Volvo Trucks Poland przekazało właśnie strażakom z OSP Falniów w województwie małopolskim specjalistyczny kontener do symulacji pożarów i ćwiczenia akcji ratowniczych.

To kolejny etap kampanii: „Strażacy – dziękujemy!”, w ramach której firma wyraża wdzięczność za wsparcie Szwedów w lipcowej akcji gaszenia pożarów szalejących w tym skandynawskim kraju.

Na kuchence gazowej zapaliła się patelnia z olejem. Strażak za pomocą długiego kija z przymocowanym na końcu kubkiem wylewa wodę na rozpaloną patelnię. Ogień momentalnie wybucha, płomienie na kilka sekund wypełniają niemal cały kontener – m.in. taką symulację domowego pożaru przeprowadzili w ramach szkolenia strażacy z OSP w Falniowie (powiat miechowski). Do podobnych wypadków często dochodzi w domach. Osoby próbujące ugasić palący się olej instynktownie sięgają po wodę. Niestety jest to najgorsze rozwiązanie, ponieważ woda powoduje eksplozję tłuszczu, która może skończyć się tragicznie: ciężkimi poparzeniami oraz pożarem.

Nowy kontener będzie służył strażakom przede wszystkim do szkoleń. Ćwiczyć w nim będzie można m.in. prace z linią nawodniową, omijanie przeszkód, poruszanie się przy słabej widoczności.

– Kontener będzie służył strażakom z całego regionu głównie do ćwiczeń akcji ratowniczych w pomieszczeniach zamkniętych. Do tej pory mieliśmy ograniczone możliwości takich działań – mówi st. bryg. Grzegorz Kosiński, komendant powiatowy PSP w Miechowie.

Problem braku miejsc do realnych ćwiczeń dotyka strażaków z OSP w całym kraju. Tylko w okolicach Falniowa takich jednostek jest aż 24. Strażacy dysponują wprawdzie dobrym sprzętem, ale ich problemem jest brak miejsca do szkoleń – gaszenie pożarów ćwiczą w remizie używając dymiarek.

– O problemach OSP w Falniowie dowiedzieliśmy się podczas przekazywania wozu strażackiego tutejszym strażakom. Okazało się, że potrzebują oni kontenera do ćwiczeń akcji ratowniczych. Uznaliśmy, że pomoc lokalnym służbom ratowniczym doskonale wpisuje się w koncepcję naszej kampanii 4 Poland, w ramach której nie tylko dostarczamy pojazdy, ale też wspieramy lokalne społeczności – powiedział Wilhelm Rożewski, Dyrektor Marketingu Volvo Trucks Poland.

Lesław Blacha, wójt gminy Gołcza podkreśla, że nowe urządzenie będzie również służyło do edukacji dzieci i młodzieży.

– Uczniowie z lokalnych szkół będą mogli na żywo obserwować jak zachowuje się ogień w pomieszczeniach zamkniętych i uczyć się, jak najlepiej uchronić się przed niebezpieczeństwem – oznajmił Lesław Blacha.

Uczniowie już mieli okazję obejrzeć pierwszą symulację pożaru, a także uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Strażacy w budynku OSP zorganizowali szkolenie, gdzie na specjalnych manekinach zademonstrowali jak przeprowadzić zabieg resuscytacyjny u poparzonego, jak udrożnić drogi oddechowe, jak reanimować poszkodowanych.

Przekazanie kontenera strażakom z Falniowa to kolejny etap kampanii: „Strażacy – dziękujemy!”, a także element długofalowego programu Volvo Trucks Poland polegającego na wspieraniu i unowocześnianiu polskiego transportu i lokalnych placówek korzystających ze specjalistycznego sprzętu.

– Filozofia sprzedażowa 4 Poland polega na tym, żeby wspierać i promować polskich przedsiębiorców i instytucje gminne. W wyniku wielu rozmów i spotkań pojawiają się nowe potrzeby. My, w miarę naszych możliwości staramy się na nie odpowiadać. Dzisiaj idea wspierania nie tylko przedsiębiorców, ale i lokalnych społeczności stała się rzeczywistością – dodał Wilhelm Rożewski, z Volvo Trucks Poland.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!