Volvo Trucks umacnia swoją pozycję w segmencie pojazdów pożarniczych

1 lutego 2019, 11:15

W 2018 roku Volvo Trucks Poland odnotowało rekordowy wzrost sprzedaży swoich podwozi do segmentu pożarniczego powyżej 16 ton, wysuwając się w tej kategorii na pierwsze miejsce. Sprzedało aż 133 pojazdy, co stanowi wzrost o 75 proc. w porównaniu do roku 2017. To najlepszy wynik w historii firmy.

Modernizacja straży pożarnej trwa już od kilku lat. Jednak to w ubiegłym roku strażacy zakupili najwięcej pojazdów o przeznaczeniu pożarniczym i ratowniczo-gaśniczym. Jak mówi st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego PSP jest to efekt coraz większej dostępności środków na nowy sprzęt.

– W ostatnim czasie możliwości pozyskania finansowania na zakup m.in. samochodów, a nawet na budowę nowoczesnych remiz jest coraz więcej – mówi Paweł Frątczak.

W 2016 roku został nawet stworzony specjalny program, w ramach którego Państwowa Straż Pożarna otrzyma do 2020 roku aż 1,7 mld zł, z czego ponad 500 mln ma trafić do OSP. To jednostki najmniejsze, ale często to one pierwsze reagują na zagrożenia, zwłaszcza na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich. To właśnie OSP zakupiło najwięcej pojazdów pożarniczych na podwoziach Volvo w 2018 roku, bo aż 103 (na wszystkie 133).

– Od kilku lat konsekwentnie realizujemy strategię 4Poland, której celem jest wsparcie polskiego transportu, w tym nie tylko firm realizujących przewozy na terenie kraju, ale też przedsiębiorstw komunalnych i wszystkich służb pomocniczych. Kładziemy duży nacisk na rozwój w segmencie samochodów specjalistycznych, dlatego w ubiegłym roku mocno skoncentrowaliśmy się na projektach dla straży pożarnej. Cieszymy się, że efekty tej pracy są już widoczne – powiedział Wilhelm Rożewski, dyrektor marketingu w Volvo Trucks Poland.

Liczby mówią same za siebie. W 2017 roku Volvo dostarczyło do segmentu straży pożarnej na terenie całego kraju 76 podwozi, a w 2018 było ich aż 133. To stanowi wzrost o 75 proc. rdr. Nowoczesne wozy strażackie na podwoziach Volvo trafiły m.in. do jednostek OSP z województwa kujawsko – pomorskiego.

– Zakupiliśmy łącznie 13 wozów strażackich o wartości 13 mln zł. Jestem przekonany, że przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. O tym, jak ważne jest to dla lokalnych społeczności, świadczą uroczyste powitania nowych pojazdów w poszczególnych miejscowościach – powiedział Piotr Tomaszewski, dyrektor Zarządu Wykonawczego OW Związku OSP RP.

Większość pojazdów, które trafiły do jednostek OSP w Kujawsko-Pomorskiem jest zbudowana na podwoziach Volvo FL 4×4 z silnikami o mocy 280 KM, z kabiną brygadową, która zapewnia komfort jazdy sześciu osobom z pełnym ekwipunkiem. Volvo FL 4×4 mają stały napęd na wszystkie koła z podziałem 68% na przód i 32% na tył, dzięki temu samochody są w stanie sprostać zadaniom ratowniczym nawet w trudnym terenie.

Nowe wozy strażackie spełniają wszystkie najnowocześniejsze normy obowiązujące współczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze.

– To dla OSP przeskok cywilizacyjny, do tej pory większość jednostek pracowała na kilkudziesięcioletnim sprzęcie, który nie dawał takich możliwości. Nasze podwozia, niezależnie od tego, czy mają kabiny załogowe, czy krótkie są pojazdami pełnonapędowymi, czyli terenowymi. Część jest wyposażona w automatyczne skrzynie biegów, dzięki czemu kierowca może całkowicie skupić się w na manewrowaniu samochodem. Dużym atutem są silniki spełniające najwyższe obowiązujące w UE normy Euro 6. – wyjaśnił Dariusz Januszewski, reprezentant handlowy ds. sprzedaży podwozi w Volvo Trucks Poland.

W 2019 roku Volvo Trucks Poland chce dalej umacniać się w segmencie pojazdów o przeznaczeniu pożarniczym i ratowniczo-gaśniczym.

– Samochody dla straży pożarnej stanowią tę część specjalistycznego transportu, która jest kluczowa ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo. Bardzo doceniamy trud i pracę strażaków. Dlatego jako polski oddział szwedzkiej firmy jesteśmy też bardzo dumni, że nasi rodacy latem 2018 roku przez dwa tygodnie wspierali szwedzkie służby w gaszeniu największych w historii tego kraju pożarów lasów. Za to poświęcenie podziękowaliśmy im w serii spotów wyemitowanych pod wspólnym tytułem „Strażacy – dziękujemy!”. Akcja została bardzo entuzjastycznie i pozytywnie przyjęta przez internautów, a filmy miały setki tysięcy wyświetleń – podsumował Wilhelm Rożewski.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!