Lawrence David z wysokim poziomem zamówień dzięki wsparciu Wieltonu

, 27 stycznia 2020, 12:34

Grupa Wielton podsumowuje osiągnięcia operacyjne brytyjskiej spółki Lawrence David Limited (Lawrence David, LDV). Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem firmy w strukturach Grupy Wielton. Ubiegłoroczne działania brytyjskiej spółki skupiły się na reorganizacji zakładu, pogłębieniu synergii i optymalizacji modelu współpracy z Grupą. Rośnie też liczba podwozi dostarczanych do Lawrence David z Wieltonu, a dzięki temu możliwość realizacji zamówień na wysokim poziomie od klientów globalnych. 

Rok 2019 był dla spółki Lawrence David okresem intensywnych zmian i reorganizacji. Dołączając do Grupy Wielton, brytyjska spółka rozpoczęła proces integracji procesowej, zakupowej, produkcyjnej oraz sprzedażowej. Uzyskane w tych obszarach synergie, nie tylko istotnie zwiększyły pozycję negocjacyjną Lawrence David, ale również korzystnie wpłynęły na optymalizację kosztową i możliwość realizacji większych zamówień. Zapewnia to między innymi wsparcie Wieltonu i dostarczanie gotowych podwozi z Wielunia. Brytyjska spółka utrzymała również sprzedaż na wysokim poziomie. W trzech kwartałach ubiegłego roku Lawrence David (LDV) sprzedał  ponad 3 tys. szt. naczep i zabudów, osiągając 8 proc. udział w rynku. Warto zaznaczyć, że w 2019 r. brytyjski rynek spadł o ok. 5 proc., głównie z powodu niepewności związanej z procesem opuszczenia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

– Wyniki osiągnięte przez Lawrence David w 2019 r. stanowią solidny fundament pod realizację celów sprzedażowych, jakie brytyjska spółka wytyczyła na 2020 r. Pomocny będzie również wkład Wieltonu, który dostarczy do Wielkiej Brytanii ponad 2 tys. podwozi. Dotychczas w ramach dostaw zrealizowaliśmy wiele interesujących zamówień m.in. do uznanych klientów lokalnych oraz o zasięgu międzynarodowym. Zaufanie takich klientów wskazuje nam jaki potencjał drzemie w Lawrence David. – powiedział Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

W ubiegłym roku w ramach współpracy z Wielunia wyjechało do LDV około 700 szt. podwozi. Jak zapewnia Grupa, współpraca będzie kontynuowana w 2020 r. na dużo wyższym poziomie. Wielton przekaże do Wielkiej Brytania ponad 2 tys. gotowych podwozi. Stanowi to znaczne wsparcie w realizacji dużych zamówień, których nie brakuje w Lawrence David. Spółka posiada wiele, obiecujących kontraktów z największymi firmami m.in. globalną firmą kurierską, światowym liderem e-handlu oraz czołową siecią hipermarketów w Wielkiej Brytanii.

– Możliwość dywersyfikacji geograficznej pozwala na pełne wykorzystanie potencjału Grupy Wielton. Dzisiaj w zakładach w Wieluniu produkowane są podwozia, które jeszcze w ubiegłym roku dostarczała konkurencja. Liczne kontrakty brytyjskiej spółki i solidny backlog, tworzą dobrą perspektywę na realizację przyjętych założeń na ten rok, pomimo Brexitu i obserwowanego spowolnienia na rynkach europejskich. – dodaje Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

Integracja z Grupą Wielton i reorganizacja Lawrence David

Po dołączeniu brytyjskiej spółki do Grupy Wielton rozpoczęto intensywny proces reorganizacji i integracji z Grupą. Wśród najważniejszych wdrożonych inwestycji w zakładach Lawrence David jest uruchomienie nowej linii do produkcji nadwozi. Dzięki temu brytyjska spółka będzie w stanie efektywniej zarządzać produkcją i łańcuchem dostaw. Ważne zmiany LDV wprowadziło również w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – idei, która jest dla Grupy Wielton niezwykle ważna. Zakończono instalację paneli słonecznych na dachu Woodston Point. Wdrożono nowe rozwiązania Total Waste Management oraz LEAN. Rozwiązania te zwiększają efektywność recyklingu i ograniczenia ilość odpadów podczas produkcji.

Spółka Lawrence David Limited dołączyła do Grupy Wielton we wrześniu 2018 r., kiedy to spółka z Wielunia nabyła za kwotę 26 mln funtów 75 proc. udziałów. Dzięki transakcji Grupa Wielton przejęła kontrolę nad jednym z głównych producentów naczep na brytyjskim rynku, na którym wcześniej nie była obecna. W portfolio polskiego giganta znajdują się również takie marki jak francuski Fruehauf, niemiecki Langendorf, włoskie Viberti oraz Cardi. Wielton S.A. jest notowana na GPW od 2007 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80. W okresie 9 miesięcy 2019 r. skonsolidowane przychody Grupy Wielton wyniosły ponad 1,8 mld zł (wzrost o 26,3 proc. r/r) co przełożyło się na 119 mln zł zysku EBITDA (o 17,7 proc. więcej r/r).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!