DAF Trucks na targach IAA 2022

21 września 2022, 21:54

Wraz z premierą nowej generacji pojazdów ciężarowych DAF XD i XDC na targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze DAF Trucks wprowadza w przyszłość branże transportu specjalistycznego i dystrybucyjnego. DAF prezentuje całkowicie nową serię w pełni elektrycznych układów napędowych do pojazdów ciężarowych Nowej Generacji DAF serii XD i XF. Te nowe pojazdy zapewniają po jednokrotnym naładowaniu zasięg ponad 500 kilometrów przy zerowej emisji substancji szkodliwych.

Na targach IAA Transportation 2022 DAF prezentuje całkowicie nową gamę pojazdów ciężarowych przeznaczonych do zastosowań specjalnych i dystrybucyjnych. Pojazdy z serii XD nowej generacji DAF nawiązują konstrukcyjnie do wielokrotnie nagradzanych pojazdów z serii XF, XG oraz XG⁺ do transportu długodystansowego, które otrzymały tytuł „International Truck of the Year 2022”.

Kabina modelu DAF XD jest wyposażona w dużą szybę przednią i duże okna boczne z bardzo nisko umieszczoną dolną krawędzią, co zapewnia najlepszą w tej klasie widoczność bezpośrednią. Uzyskano to w połączeniu z niskim położeniem kabiny (17 cm niżej niż w nowej wersji XF) i nową deską rozdzielczą w wersji Vision, która charakteryzuje się obniżoną płaszczyzną w stronę przedniej szyby po stronie pasażera.

Opcjonalnie dostępne jest okno widoku na krawężnik oraz składany fotel pasażera, które z kolei umożliwiają niezakłóconą obserwację pieszych i rowerzystów znajdujących się obok pojazdu po stronie pasażera. Bezkonkurencyjną widoczność pośrednią uzupełniają systemy DAF Digital Vision i funkcja DAF Corner View . System DAF City Turn Assist za pomocą wizualnych i dźwiękowych ostrzeżeń alarmuje kierowcę, gdy w martwej strefie po stronie pasażera znajdują się inni użytkownicy drogi.

Kabina o udoskonalonej aerodynamice zapewnia najniższe zużycie paliwa i niski poziom emisji CO2. Charakteryzuje się taką samą przednią szybą o dużym promieniu krzywizny, z dopracowanymi uszczelnieniami pomiędzy elementami kabiny i optymalnym przepływem powietrza do silnika i pod kabiną, podobnie jak w długodystansowych modelach DAF XF, XG i XG+.

Do najlepszej na rynku wydajności pojazdów przyczynia się też nowy silnik PACCAR MX-11, inteligentny układ końcowego oczyszczania spalin, niska masa pojazdu, zautomatyzowana skrzynia biegów TraXon w wyposażeniu standardowym oraz zaawansowane systemy wspomagania kierowcy. Szeroka dostępność przystawek odbioru mocy, modułów mocowania zabudowy oraz złączy elektrycznych i pneumatycznych zapewnia uzyskanie najwyższej w klasie łatwości i jakości montażu zabudów.

Modele XD nowej generacji są wyposażone w przestronne kabiny o kubaturze do 10 m3 i łatwości dostępu do wnętrza. Poza kabinami Sleeper Cab oraz Sleeper High Cab w wyposażeniu standardowym dostępna jest kabina Day Cab, która zapewnia istotnie większą przestrzeń w stosunku do poprzednich rozwiązań.

Szeroki zakres regulacji fotela i kierownicy gwarantuje odpowiednią pozycję jazdy. Efektowna i ergonomiczna deska rozdzielcza jest wyposażona w czytelne i w pełni cyfrowe zestawy wskaźników. Pojazd zapewnia dodatkowy komfort jazdy i prowadzenia dzięki nowej, ulepszonej konstrukcji przedniej części ramy, zawieszenia kabiny oraz zawieszenia tylnej osi.

Pojazdy Nowej Generacji DAF serii XD można zamówić w kompletnej gamie konfiguracji osi 4×2 i 6×2 — zarówno ciągniki siodłowe, jak i podwozia pod zabudowę. Produkcja rozpocznie się jesienią 2022 roku.

DAF XDC i XFC do zastosowań specjalistycznych i budowlanych

Na targach IAA Transportation 2022 DAF prezentuje również model XDC i XFC Nowej Generacji DAF. Te pojazdy dla branży budowlanej w konfiguracji z dwoma, trzema lub czterema osiami mają jedną lub dwie osie napędowe i spełniają szczególne wymagania segmentu budowlanego oraz transportu specjalistycznego.

Nowa generacja pojazdów XDC z silnikiem PACCAR MX-11 o pojemności 10,8 litra i XFC z silnikiem PACCAR MX-11 o pojemności 10,8 litra oraz silnikiem PACCAR MX-13 o pojemności 12,9 litra zapewnia wysoką ładowność dzięki niskiej masie własnej. Modele te zostały zaprojektowane z myślą o pracy w najtrudniejszych warunkach i są wyposażone w wytrzymały zderzak, odporny grill wlotu powietrza i stalową osłonę chłodnicy. Pojazdy ciężarowe XDC i XFC charakteryzują się dużym kątem natarcia i dużym prześwitem pod podwoziem, co zapewnia wysoką sprawność w terenie.

Nowe pojazdy DAF do zastosowań specjalnych i branży budowlanej wejdą do produkcji na początku 2023 roku, ale zamówienia można składać już teraz.

DAF przedstawia nową generację pojazdów DAF XD i XF Electric

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowych modeli XD i XF Electric firma DAF Trucks umacnia swoją pozycję producenta pojazdów o zerowej emisji. Te innowacyjne ciężarówki wyposażone są w zupełnie nowe modułowe układy napędowe, które zapewniają zerowy poziom emisji spalin i umożliwiają przejechanie od 200 do ponad 500 kilometrów na jednym ładowaniu. Modele DAF XD Electric i DAF XF Electric będą dostępne jako ciągniki siodłowe i podwozia pod zabudowę, a zamówienia można składać już teraz.

Aby optymalnie dopasować nowe modele DAF XD Electric i XF Electric do potrzeb klienta, wydajne i niezawodne silniki elektryczne PACCAR dostarczają moc od 170 do 350 kW (od 230 do 480 KM). W połączeniu z zestawami akumulatorów, które mogą liczyć do 5 pakietów bateryjnych, zasięg pojazdów z napędem w pełni elektrycznym może nawet przekraczać 500 kilometrów, w zależności od warunków i zastosowania.

Pojazdy XD i XF Electric nowej generacji można szybko ładować ładowarkami o mocy do 325 kW, co pozwala na naładowanie 3-pakowego zestawu akumulatorów od 0 do 80% pojemności w czasie nieco powyżej 45 minut. Opcjonalnie dostępna jest ładowarka pokładowa z możliwością ładowania prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kW. Umożliwia to eksploatację pojazdu tam, gdzie ładowarki prądu stałego nie są dostępne.

Pojazdy DAF XD i XF Electric będą montowane na zupełnie nowej linii produkcyjnej w Eindhoven. Ten nowoczesny zakład montażowy elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF rozpocznie produkcję seryjną w 2023 roku.

Nowe wersje serii DAF XF, zdobywcy tytuł „International Truck of the Year 2022”

Podczas targów IAA Transportation 2022 firma DAF poszerza również asortyment produktów związanych z nowym modelem XF — zdobywcą tytułu „International Truck of the Year 2022”. Nowości w tej gamie to kabiny Day Cab i Sleeper Cab, które są uzupełnieniem dla istniejącej wersji z kabiną Sleeper High Cab.

Wraz z rozszerzeniem oferty wariantów podwozia i kabiny przeznaczonych dla nowej generacji pojazdów ciężarowych XD, XF, XG i XG+ firma DAF oferuje zaawansowane ciężarówki do dystrybucji, zastosowań specjalnych, pracy w trudnych warunkach i przewozów długodystansowych, jakie są obecnie dostępne na rynku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!