Pierwszy w Polsce pojazd Homar-K

29 listopada 2023, 9:37

Polscy producenci są odpowiedzialni za elektronikę i podwozie w najnowszym pojeździe wojskowym. Zostanie on przekazany Wojsku Polskiemu. Jest to pierwsza, zintegrowana w Polsce, a pozyskana w Korei Południowej wyrzutnia rakietowa Homar-K.

Homar-K

Spółka JELCZ Sp. z o.o. przekazała pierwszy egzemplarz pojazdu zintegrowanego z koreańską wyrzutnią K239 Chunmoo do 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie. Zestaw składa się z koreańskich wyrzutni i efektorów, a polscy producenci odpowiadają za elektronikę i podwozie. W miarę postępów tego programu udział polskiego przemysłu w produkcji tego typu pojazdów będzie wzrastał.

Pojazd marki JELCZ, który został zintegrowany z południowokoreańską wyrzutnią, to podwozie typu P882.57. Jest to samochód z opancerzoną kabiną trzymiejscową,  w układzie czteroosiowym z napędem 8×8. Pojazd został przystosowany do jazdy po drogach o twardej nawierzchni oraz w warunkach terenowych. Masa całkowita pojazdu może wynosić do 22,5 ton. Pojazd o długości 11 m i szerokości 2,8 m ma zdolność pokonywania przeszkód terenowych o wysokości maksymalnej do 30 cm. Pokona także rów o szerokości do 60 cm i przeszkodę wodną o głębokości do 1m.

Podpisana w grudniu ubiegłego roku umowa dostawy zakłada dostarczenie 59 sztuk pojazdów w różnych konfiguracjach dostosowanych do wymogów programu, w tym podwozi dostosowanych do przewozu rakiet, modułów wyrzutni czy systemów dowodzenia i łączności. Zamówienie obejmuje również przeprowadzenie badań, opracowanie dokumentacji technicznej oraz realizację szkoleń dla kierowców i obsługi technicznej pojazdów. Dostawy wszystkich pojazdów mają zostać zrealizowane w latach 2023-2026.

– Szybki termin realizacji zamówienia był możliwy dzięki nowemu modelowi współpracy pomiędzy nami i koreańskim partnerem. Do Korei wysłane zostały pierwsze podwozia, by tam na miejscu dokonać ich integracji z wyrzutnią i przeprowadzić wymagane testy i próby. W pracach związanych z integracją wyrzutni uczestniczyli nasi pracownicy. Taki model współpracy biznesowej pozwolił na skrócenie okresu niezbędnego do opracowania finalnej konstrukcji.- informuje Prezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o. Marcin Runowicz.

pojazd wojskowy Homar-K

Do końca tego roku na potrzeby naszej armii ma łącznie zostać przekazanych jeszcze kilkanaście wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Homar-K. Obecnie trwają prace związane z integracją koreańskich wyrzutni z podwoziami oraz polskimi systemami i podzespołami.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!