Polski producent samochodów podsumowuje rok 2023.

2 stycznia 2024, 11:39

Mijający rok był dla spółki Jelcz szczególny z uwagi na nowe kontrakty, z sukcesem przeprowadzoną integrację podwozia z koreańską wyrzutnią K239 Chunmoo oraz premierę pojazdów 3. generacji.

Najważniejsze wydarzenia 2023 r. dla Jelcza

– Przeprowadzona w rekordowym tempie integracja koreańskiej wyrzutni K239 Chunmoo z naszym podwoziem była możliwa w dużej mierze dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, którzy tam na miejscu, w Korei, wspierali tamtejszych specjalistów w integracji wyrzutni z naszym pojazdem. W listopadzie przekazaliśmy pierwszy pojazd Homar-K do polskich Sił Zbrojnych, a konkretnie do 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie, a do końca bieżącego roku przekażemy łącznie kilkanaście sztuk tych pojazdów. Dla realizacji tego kontraktu konieczne było przeprowadzenie dynamicznej zamiany w procesach operacyjnych. Duża w tym zasługa całej naszej załogi. Ten rok to także zapowiedź rozwoju i rozbudowy fabryki. To bez wątpienia czas wielkiego przełomu dla naszego przedsiębiorstwa. Liczba kierowanych do nas zamówień powoduje, że spółka weszła na ścieżkę prosperity, notując bardzo dobre wyniki. – powiedział Marcin Runowicz, Prezes Zarządu Jelcz sp. z o.o.

W 2023 roku spółka zawarła umowę ramową na dostawę ciągników siodłowych do zestawów mostów pontonowych PFM – (Motorized Floating Bridge) Daglezja-P, produkowanych przez CNIM Systèmes Industriels. Równolegle z podpisaniem umowy ramowej spółka CSI złożyła zamówienie o wartości ponad 52 mln zł na dostawę pierwszych 24 ciągników siodłowych typu Jelcz C662.D43, które mają zostać wyprodukowane i dostarczone do końca 2024 roku. W lipcu spółka podpisała także z Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 S.A. umowę na dostawę 43 szt. pojazdów bazowych przeznaczonych pod zabudowę Aparatowni Łączności Cyfrowo-Transmisyjnej (AŁC-T). Pojazdem bazowym dla tego projektu będzie podwozie typu Jelcz P882.53 w układzie napędowym 8×8, z czteroosobową kabiną opancerzoną, dostosowaną do zabudowy AŁC-T. Łączna wartość umowy to 112 mln zł netto. Dostawy wszystkich pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2024 – 2026.

Podczas targów MSPO Minister Obrony Narodowej zatwierdził umowy w dwóch kluczowych programach modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP: umowy wykonawcze na pozyskanie przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu Narew oraz umowę na dostawę Zautomatyzowanych Stanowisk Dowodzenia (ZSD) Zenit MP+ dla Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich (ZRA) Pilica+, w których Jelcz bierze udział. Spółka przywiozła także z targów dwie prestiżowe nagrody: wyróżnienie specjalne Ministra Obrony Narodowej za system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu „Mała Narew oraz nagrodę I- stopnia w kategorii innowacyjny produkt w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa za podwozie samochodu ciężarowego typ P882.57. Największym wyzwaniem dla spółki było opracowanie podwozia 3. generacji, które miało swoją premierę podczas targów MSPO w Kielcach. Był to projekt, który wymagał opracowania zupełnie nowego typu konstrukcji opartej na niezależnym podwoziu. Pojazdy są aktualnie w fazie testów i jeśli badania potwierdzą spełnienie stawianych im wymagań, to spółka będzie chciała wdrożyć je do seryjnej produkcji. Jesienią spółka zawarła umowę na dostawę podwozi oraz samochodów ciężarowych marki Jelcz (6×6 i 8×8), na których zostaną zabudowane elementy systemu Naval Strike Missile. Łączna wartość kontraktu to 470 mln zł. Dostawy pojazdów będą realizowane w latach 2024-2029. Końcówka roku to także podpisanie umowy na dostawę i integrację podwozi samochodowych marki Jelcz z wyrzutniami iLauncher dla zestawów rakietowo-artyleryjskich (ZRA) Pilica+. W ramach tej umowy spółka dostarczy 38 szt. podwozi typu P882.57 z kabiną dwumiejscową. Wartość umowy wynosi ok. 550 mln zł brutto, a dostawy oraz integracja wyrzutni zostaną zrealizowane w latach 2024- 2029.

19 grudnia w ramach konsorcjum PGZ-Narew spółka podpisała z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę 24 radarów wczesnego wykrywania P-18PL do programu Narew. Wartość zamówienia wynosi ponad 3,1 mld zł brutto. Umowa zostanie zrealizowana w latach 2027-2035, zaś dostawa pierwszych radarów rozpocznie się najpóźniej w 2027 r. Zasadniczymi częściami składowymi radarów wczesnego wykrywania są trzy elementy: wóz antenowy WA-18 umieszczony na podwoziu Jelcz P882, wóz wskaźnikowy WW-18 umieszczony na podwoziu Jelcz P662, gdzie umieszczone są stanowiska pracy operatorów wraz z systemem zobrazowania informacji radiolokacyjnej i środki łączności oraz jednostka zasilania JZ-18 na przyczepie dwuosiowej. W ostatnich dniach 2023 roku w ramach konsorcjum PGZ-WWR zawarto także kolejną umowę wykonawczą na dostawy 198 sztuk podwozi specjalnych Jelcz do integracji z modułem wyrzutni LM K-MRLS. Umowa jest kontynuacją pierwszej umowy wykonawczej zawartej w grudniu 2022 r., która obejmowała dostarczenie łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych w pełni wyprodukowanych przez Jelcz sp. z o.o., które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo, jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów Himars. Z uwagi na nieustannie zwiększającą się skalę działalności spółki Jelcz i konieczność pozyskania nowych zasobów ludzkich spółka aktywnie uczestniczyła też w targach pracy i uruchomiła procesy rekrutacyjne we wszystkich obszarach, w tym produkcyjnym, konstrukcyjnym, technologicznym i administracyjnym. Rok 2023 zapisze się także w historii zakładu jako konsekwentne realizowanie strategii budowania trwałych relacji ze społecznością lokalną. Przedsiębiorstwo wsparło m.in. Dom Dziecka w Bierutowie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach czy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach. Spółka zgodnie z doroczną tradycją zaangażowała się także w akcję charytatywną MOTOmikołajki. Wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy zakład kontynuował projekt powrotu na ulice Jelcza-Laskowic kultowych pojazdów marki Jelcz w postaci rzeźb, którego celem jest podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu, a także rozpoznawalności marki Jelcz. W tym roku uwiecznienia doczekał się Żubr, czyli Jelcz A80. Po raz kolejny spółka wsparła także inicjatywy patriotyczne odpowiadając na potrzeby innych, pamiętając o bohaterach, uczestnikach walk o wolną i niepodległą Polskę.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!