Escapetruck to międzynarodowy projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy holenderskiej policji. Na czym polega owa kampania i co ma na celu?
Koncept kampanii i jej działanie
Pomysł kampanii Escapetruck narodził się w Holandii, gdzie tamtejsza policja wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów postanowiły zacząć uświadamiać ludzi o problemie handlu ludźmi. Dodatkowo do tego projektu włączyły się polskie podmioty takie jak:
- Ośrodek Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim
- polska policja
- straż graniczna
Po Polsce jeździ specjalna ciężarówka z przyczepą, w której znajdują się różne pomieszczenia odzwierciedlające warunki życia ofiar handlu ludźmi. W środku można usłyszeć nieprzyjemne dźwięki oraz poczuć brzydkie zapachy. Dzięki temu zabiegowi służby jeszcze bardziej chcą uświadomić społeczność o cierpieniu i przeżyciach ofiar.
Pojazd jest tak naprawdę escape roomem, czyli pomieszczeniem, do którego łatwego wejść, ale ciężej się wydostać bez rozwiązania odpowiednich zagadek i pokonaniu przeszkód. Uczniowie szkół, którzy biorą udział w grze, poznają historie osób, które faktycznie zostały ofiarami handlu żywym towarem, lecz udało im się uciec.
W grze jest wiele interaktywnych zadań, szyfrów i zagadek, które mają doprowadzić uczestników do wyjścia z pojazdu. Kluczowym zadaniem graczy jest pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła.
Mimo że jest to gra, uczestnicy są często skłonieni do głębokiej refleksji. Obecni na miejscu policjanci udzielają informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz praw ofiar handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.
Mając świadomość tego, że każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, polska Policja aktywnie włącza się w różnorodne działania mające na celu zapobieganie i zwalczanie tego procederu. Oprócz profesjonalizmu zaangażowanych służb i instytucji bardzo ważna jest świadomość społeczna obywateli.
źródło: Policja
Komentarze