Pierwsza firma transportowa w Polsce otrzymała certyfikat Truckers Friendly Place

13 czerwca 2024, 9:32

Pierwsza firma w Polsce, otrzymała certyfikat Truckers Friendly Place (Miejsce Przyjazne Kierowcom). Wyróżnienie zostało przyznane na podstawie anonimowego badania opinii kierowców, przeprowadzonego we współpracy z Fundacją Truckers Life. Największy polski operator logistyczny został doceniony najwyższą pięciogwiazdkową oceną przez swoich partnerów transportowych.

fot. unsplash.com

Pierwsza firma w Polsce z ważnym wyróżnieniem

Do badania, jako pierwsza firma w Polsce, przystąpił Rohlig SUUS Logistics. Operator przeprowadził anonimową ankietę wśród wszystkich kierowców, którzy przyjeżdżają do oddziału w Tarnowie Podgórnym k. Poznania. Uczestnicy projektu oceniali jakość współpracy, poziom komunikacji oraz warunki socjalno-sanitarne. W badaniu udział wzięło ponad 100 osób. Wyniki spływały bezpośrednio do bazy Fundacji Truckers Life, po czym zostały w transparentny sposób opublikowane na oficjalnej stronie projektu www.truckersfriendlyplace.eu. Oddział SUUSa został uhonorowany w głosowaniu kierowców najwyższą, pięciogwiazdkową notą. Ocenili oni na wysokim poziomie wszystkie aspekty poddane badaniu.

– Relacja z przewoźnikami i kierowcami jest dla nas kluczowa. Chcemy być dla nich partnerem pierwszego wyboru. Dlatego stawiamy na wzajemny szacunek, ciągły dialog i właśnie partnerstwo. Regularnie przeprowadzamy wewnętrzne badania opinii kierowców – mówi Piotr Winiarski, Fleet Development Manager w Rohlig SUUS Logistics. – Współpraca z Fundacją Truckers Life była dla nas naturalnym krokiem – wyznajemy te same wartości i rozumiemy, jak trudna jest codzienna praca kierowcy. Nasza strategia budowania floty opiera się w 100% na współpracy z przewoźnikami. Nie mamy natomiast wątpliwości, że kierowcy są kluczowi dla łańcucha dostaw, i to oni mają bezpośredni wpływ na doświadczenia naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężki jest to zawód i z czym się zmagają na co dzień. Staramy się ich wspomóc, zwłaszcza w tych obszarach, które zależą od nas lub na które mamy choćby pośredni wpływ. Cieszę się, że nasi partnerzy tak pozytywnie nas ocenili – dodaje. SUUS planuje przeprowadzić badania w kolejnych oddziałach.

Fundacja Truckers Life – głos kierowców w branży TSL

Branża transportowa od lat zmaga się z problemem niedoboru pracowników. Mimo coraz lepszych stawek, chętnych do pracy w charakterze kierowcy jest coraz mniej. Z raportu „Rynek Transportowy w Polsce i Europie” przygotowanego m.in. przez firmę Trans.eu oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w naszym kraju brakuje około 150 tysięcy kierowców zawodowych. Choć wartość ta ulega drobnym wahaniom, do przełamania impasu wciąż jeszcze daleko.

Według badań Fundacji Truckers Life jasne jest, że kierowcom nie wystarczają już jedynie finansowe zachęty, by „wsiąść za kółko”. Kierowcy rezygnują z pracy, niejednokrotnie uzasadniając swoje decyzje poczuciem, że w toku całego procesu logistycznego są traktowani bez szacunku. Zmiany w branży powinny sięgać głębiej – relacje oparte na transparentności, szacunku oraz elastyczności wobec kierowców są koniecznością, jeżeli chcemy zapobiec masowym odejściom z zawodu i ciągłej rotacji pracowników. Jako organizacja skoncentrowana na potrzebach kierowców, Fundacja Truckers Life na bieżąco monitoruje poziom satysfakcji tej grupy zawodowej.

– W odpowiedzi na pojawiające się problemy, Fundacja wprowadziła projekt Truckers Friendly Place, mający na celu poprawę warunków pracy kierowców w miejscach załadunku i rozładunku. Oddając głos prowadzącym pojazdy poprzez udostępnienie im cyfrowej przestrzeni do oceny, chcemy przedstawić opinii publicznej zróżnicowane standardy obsługi w poszczególnych miejscach załadunku – w transparentny sposób pokazać, co i gdzie wymaga poprawy. Włączanie się kolejnych firm do działań Fundacji Truckers Life pozwoli stworzyć sieć miejsc wyznaczających nowe standardy w branży – mówi Dagmara Trusewicz, CEO fundacji Truckers Life.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!