Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych po raz pierwszy w Polsce

8 września 2014, 12:57

Wkrótce Kraków zostanie światową stolicą pojazdów ciężarowych. Od 25 do 28 września pod Wawelem odbędą się Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych, organizowane co dwa lata przez Światową Unię Profesjonalnych Kierowców UICR.

Mistrzostwa organizowane są w poszczególnych państwach członkowskich UICR co 2 lata, jednak gospodarzem tego wydarzenia może zostać jedynie ta organizacja, która wyróżnia się w swojej działalności w Unii. Ostatnie edycje gościły w RPA, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Chorwacji. W tym roku, po raz pierwszy w historii impreza w całości odbędzie się w Polsce. To oznacza, że do Krakowa zjedzie kilkuset kierowców m.in. pojazdów ciężarowych, autokarów i samochodów dostawczych.

Udział w Mistrzostwach mogą wziąć udział jedynie kierowcy, którzy są członkami Światowej Unii Kierowców Zawodowych (UICR). Rywalizacja będzie się odbywać w kilku kategoriach:

  • A „solo” – ciężarówka do 18 ton (kategoria prawa jazdy C);
  • B „bus” – autokar turystyczny (kategoria prawa jazdy D);
  • C „zestaw” – ciągnik z naczepą (kategoria prawa jazdy C+E);
  • D „tandem” – pojazd ciężarowy z naczepą (kategoria prawa jazdy C+E)
  • E „uczniowie” – młodzi adepci zawodu w wieku do 24 lat; pojazd ciężarowy 7,5 tony (kategoria prawa jazdy C1);
  • F „furgon” – pojazd dostawczy 3,5 tony.
     

Gospodarzem polskiej edycji mistrzostw jest Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera. Stowarzyszenie od 2008 roku jest pełnoprawnym członkiem UICR, która skupia w swoich szeregach 28 państw z całego świata: Austrię, Belgię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Kanadę, Lichtenstein, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, RPA, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Urugwaj, Węgry, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Zimbabwe.

– „Do Krakowa przyjedzie ponad 200 uczestników z różnych stron świata. Reprezentacje europejskie najczęściej przyjadą autokarami, minibusami, ale te z Afryki czy Ameryki przybędą drogą lotniczą. Oczywiście tak logistyka przewozów, zakwaterowanie, zawody, jak i w ogóle cały program wymaga od naszego stowarzyszenia  ogromnego zaangażowania organizacyjnego i logistycznego. Oprócz wolontariuszy wspierają nas organizacje przewoźników drogowych w Polsce oraz wielu partnerów i sponsorów. Poza uroczystą galą powitania na Zamku Królewskim w Niepołomicach cała impreza odbywa się na terenie przyległym do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Otwarty teren stawia przed nami wiele zadań: budowę całej infrastruktury zawodów, tj. placu, zaplecza dla jury, namiotu cateringowego i specjalnej strefy VIP. Dzięki finansowemu i organizacyjnemu wsparciu naszych partnerów i sponsorów będziemy mogli sprostać wykonaniu tak trudnego dla organizacji pozarządowej zadania” – komentuje Bogusława Barbara Zimmer, Prezes Mistrzostw UICR Polska 2014 i wiceprezes SKPT ds. programowych.

Goodyear jest partnerem zarówno Mistrzostw, jak i eliminacji, które odbyły się w kwietniu br. w Sosnowcu. Firma sponsoruje m.in. strój, który otrzyma każdy reprezentant Polski. Będzie to bluza z barwami narodowymi i logo Goodyear.

– „Jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać organizację imprezy tak ważnej dla środowiska kierowców pojazdów ciężarowych. Te zawody to nie tylko bardzo widowiskowe wydarzenie, na które na pewno warto się wybrać, ale też szansa dla Polski na zaprezentowanie się wśród kierowców z całego świata. Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji – w tym zwłaszcza pojazdów ciężarowych – do Krakowa, a naszej reprezentacji życzymy samych sukcesów” – powiedział Janusz Krupa, Menedżer opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych Grupy Goodyear Polska.

Zawody odbędą się w dniach 25-28 września 2014 r. na terenie przyległym do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, wjazd od ul. Bora Komorowskiego.

Program imprezy

25.09. czwartek – przyjazd/przylot reprezentacji
godz. 19.00 – uroczysty przemarsz drużyn i Gala Rozpoczęcia w Zamku Królewskim w Niepołomicach

26.09. piątek – teren lotniska przy Muzeum Lotnictwa
8.00 – 18.00 – zawody: jazdy konkursowe, testy i pokazy – I grupa
9.00 – 17.00 – program turystyczny – II grupa

27.09. sobota – teren lotniska przy Muzeum Lotnictwa
8.00 – 18.00 – zawody: jazdy konkursowe, testy i pokazy – II grupa
9.00 – 17.00 – program turystyczny – I grupa

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!