Pijani kierowcy zawodowi na wschodnich blachach

19 sierpnia 2019, 14:44

Alkohol i prowadzenie pojazdów nie bardzo idą ze sobą w parze, a już na pewno nie łączą się w świetle polskiego prawa. Dwóch z trzech kierowców jadących na podwójnym gazie zostało zatrzymanych na autostradzie A2. Kolejnego złapano w Budzisku.

Inspektorzy Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę łotewskiej ciężarówki, ze względu na brak środków na koncie niezbędnych do opłacenia przejazdu krajowymi drogami.

 

Jak się okazało, to nie brak środków na koncie był głównym problemem, a zastany obraz kabiny ze sporą liczbą puszek po piwie, która wskazywała na dużo poważniejsze przewinienie. W tym aspekcie nie było niespodzianek. Badanie alkomatem pokazało blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Zabezpieczono kluczyki pojazdu i wezwano policję, a ciężarówkę odholowano na parking strzeżony w Suwałkach.

Nie lepszy okazał się kierowca ciężarówki zatrzymanej przez lubuskich inspektorów ITD, który miał ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu (0,33 mg/l). Do zatrzymania ciężarówki przewożącej drewno z Litwy do Francji, doszło na autostradzie A2 w okolicach Tarnawy Rzepińskiej.

Rekordzistą w tym niechlubnym zestawieniu został jednak inny kierowca będący na autostradzie A2, którego “wyłapali” w Lądku wielkopolscy inspektorzy z Konina. Ciężarówka z naczepą rosyjskiego przewoźnika poruszała się w kierunku Świecka.

Pierwsze badanie alkomatem wykazało 1,12 mg/l alkoholu w wydychanym, co daje wynik 2,31 promila, w drugim 1,10 mg/l. Po przeprowadzeniu badania kierowca powiedział, że chce wyłączyć światła w ciężarówce. Inspektorzy udali się wraz z nim by ten nie mógł zamknąć się w kabinie. Kierowca stwierdził, że nie pójdzie do radiowozu mimo próśb. Kierowca nie dość, że był pijany to również nie chciał stosować się do zaleceń inspektorów, więc założono mu kajdanki. Ostatecznie nietrzeźwego i jego pojazd przekazano funkcjonariuszom policji z komendy w Słupcy.

Niedawno weszła w życie ustawa, na mocy której ma się zwiększyć liczba kontroli ciężarówek przez Inspektorat Transportu Drogowego. Więcej informacji w poniższym artykule:

Kontrole ciężarówek po zmianach w Ustawie – mamy odpowiedź ITD

Czy nowa ustawa zmniejszy liczbę pijanych kierowców na drogach?

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!