Przewoźnik rozbił mandatowy bank

9 października 2019, 15:38

Współpraca Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku i Policji doprowadziła do zatrzymania litewskiego samochodu przewożącego baseny ogrodowe na trasie Litwa – Austria. 

Ciężarówka wcześniej była kontrolowana przez inspektorów z Oddziału WITD w Suwałkach. Wynik poprzedniej kontroli, za brak wymaganego zezwolenia na przejazd samochodu ponadnormatywnego, to mandat nałożony na przedsiębiorcę w wysokości 23 050 zł.

Po wpłaceniu kaucji i okazaniu odpowiedniego zezwolenia (na część trasy) samochód został zwolniony z parkingu strzeżonego. Kierujący deklarował przejazd tylko na odcinku zgodnym z uzyskanym zezwoleniem kategorii VII, znacznie krótszym niż prognozowana trasa przejazdu.

Inspektorzy i policjanci na drodze krajowej nr 65 w Białymstoku sprawdzili ciężarówkę, która, jak się okazało, była już kontrolowana. Wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziło okazane przez kierowcę zezwolenie. Próbował on ponownie taktyki z pierwszej kontroli drogowej, okazując zezwolenie kategorii IV. Wymaganego zezwolenia kategorii VII na przewożony ładunek nie posiadał, ważność dokumentu na podstawie którego opuścił wcześniej parking strzeżony skończyła się ok. 50 km przed kolejnym zatrzymaniem.

Kontrolujący ponownie zmierzyli ciężarówkę. Okazało się, że jego nienormatywność nie uległa zmianie – dopuszczalna szerokość została znacząco przekroczona i po uwzględnieniu stosownej tolerancji wyniosła 3,62 metra.

Zatrzymany samochód ponownie nie był pilotowany przez wymaganą liczbę pojazdów, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami ciężarówka powinna być eskortowana przez dwa pojazdy. Prowadzone czynności przez jeden pilotujący samochód można określić mianem pozorowanych.

W związku z powyższym wobec przedsiębiorcy wszczęto kolejne postępowania administracyjne z ustawy o transporcie drogowym oraz Prawo o ruchu drogowym zagrożone łączną karą 23 000 zł, oraz w stosunku do zarządzającego zagrożone karą 500 zł. Łączna kwota mandatów może wynieść ponad 46 tys. złotych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!