Ćwierć miliona kilometrów zniknęło z licznika ciężarówki

24 stycznia 2022, 14:03

Niemal ćwierć miliona kilometrów „zniknęło” z licznika przebiegu ukraińskiej ciężarówki. Niezgodność wskazań drogomierza pojazdu stwierdzili funkcjonariusze śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Rutynowa kontrola drogowa zakończyła się interwencją Policji i wszczęciem śledztwa przez prokuraturę.

18 stycznia na krajowej „jedynce” w Tychach, patrol ITD zatrzymał do kontroli zestaw należący do przewoźnika z Ukrainy. Za kierownicą ciężarówki siedział jej właściciel, który wracał z rozładunku towaru przywiezionego do Polski. W trakcie sprawdzania danych ciągnika siodłowego inspektorzy ustalili, że był on kilka lat temu zarejestrowany w Polsce. Z informacji wprowadzonych do systemu wynikało, że pojazd przechodził badanie techniczne pod koniec 2017 r. i wówczas stan drogomierza wynosił 1 mln 316 tys. km. Tymczasem w momencie kontroli przeprowadzonej przez ITD stan licznika przebiegu ciężarówki wynosił 1 mln 75 tys. km. Sprawa „zniknięcia” niemal ćwierć miliona kilometrów z drogomierza pojazdu została przekazana Policji, która zatrzymała właściciela pojazdu. Śledztwo prowadzi prokuratura w Tychach.

Cofanie lub inna ingerencja we wskazania licznika przebiegu w pojeździe mechanicznym jest przestępstwem. Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!