DAF inwestuje 100 milionów euro w nową lakiernię w Westerlo

7 września 2015, 11:42

DAF zamierza zainwestować 100 milionów euro w nowoczesną lakiernię w zakładzie produkcji kabin w belgijskim Westerlo. Po ukończeniu budowy będzie to najnowocześniejsza lakiernia kabin do pojazdów ciężarowych na świecie.

DAF przewiduje wzrost popytu na pojazdy ciężarowe w Europie i zamierza zwiększyć swój udział w rynku ciężkich pojazdów ciężarowych z obecnego poziomu 14,8% do 20%. Ponadto holenderski producent pojazdów ciężarowych planuje zwiększyć swoją sprzedaż na rynkach poza Europą. Aby zrealizować te ambitne plany na najbliższe lata, firma DAF buduje zupełnie nową lakiernię w zakładzie DAF w Belgii. Inwestycja ta pozwoli na 50-procentowy wzrost zdolności produkcyjnej zakładu.

Nowa lakiernia zajmuje powierzchnię trzech pięter, a jej wymiary to: 144 m długości, 58 m szerokości i 26 m wysokości. Dzięki współpracy z wiodącymi producentami lakierni samochodowych — Dürr i Eisenman — będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt tego typu na świecie.

Firma Eisenmann odpowiada za montaż wyposażenia do natryskiwania powłok lakierniczych (kabiny i piece lakiernicze oraz systemy transportujące), podczas gdy firma Dürr odpowiada za montaż. Wyposażenie będzie obejmować m.in. ultranowoczesne roboty lakiernicze wyposażone w tzw. „aplikatory dzwonkowe”, które obracając się z prędkością 50 000 obr./min, zapewniają najwyższą jakość i wydajność przy zmniejszonym zużyciu lakieru i rozpuszczalnika.

Nowy zakład lakierniczy DAF powstaje z myślą nie tylko o podniesieniu jakości i wydajności pracy, ale także o zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne. Aby to osiągnąć, wprowadzanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym specjalna funkcja, której zadaniem jest zmniejszanie i przechwytywanie nadmiaru natryskiwanego lakieru. Ultranowoczesne roboty lakiernicze umożliwiają dokładne pokrywanie konturów kabiny, co pozwala ograniczyć ilość natryskiwanego lakieru.

Firma DAF inwestuje również w najnowsze technologie, które pozwalają na oczyszczenie powietrza opuszczającego kabiny i piece lakiernicze. Powietrze to zostaje sprężone tak, aby zawierało dużą ilość rozpuszczalników, które spalają się automatycznie w temperaturze ok. 700-800 stopni bez potrzeby dodawania gazu. Ponadto proces spalania wytwarza dość ciepła, aby ogrzać kąpiele lakiernicze. Celem nowego rozwiązania jest nie tyko zmniejszenie zużycia energii. Także emisja CO2 jest bardzo niewielka, a z komina wydobywa się wyłącznie czysta para wodna.

Firma DAF otworzyła fabrykę w Westerlo w 1966 r. Począwszy od wczesnych lat siedemdziesiątych oprócz kabin produkowane są tam również osie. Zakład, w którym zatrudnionych jest 2150 pracowników, produkuje dziennie 500 osi i 200 kabin do ciężkich i średnich pojazdów ciężarowych z linii produkcyjnej w Eindhoven oraz z brytyjskiej fabryki Leyland.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!