Platon – rosyjskie e-myto już działa

, 23 listopada 2015, 10:21

15 listopada Rosja uruchomiła elektroniczny system opłat drogowych Platon, obejmujący swoim zasięgiem 50 774 kilometry dróg federalnych. Pierwszym zachodnioeuropejskim operatorem opłat drogowych, który rozliczy nowe myto jest DKV Euro Service.

Kontrakt na obsługę systemu został podpisany na 13 lat pomiędzy państwem rosyjskim a operatorem RT Invest Transportnye Systemy (RTITS). Powiększanie sieci płatnych dróg regionalnych planowane jest do roku 2020.

dk1

System Platon obejmuje pojazdy powyżej 12 ton i działa w technologii GPS. Średnia stawka za kilometr wynosi 1,53 rubla, czyli około 2 eurocenty.

Jednym z trybów rozliczania nowej opłaty jest przedpłata, w przypadku której środkami płatności są: urządzenie pokładowe, bilet lub uiszczanie opłat poprzez portal internetowy. Niestety z chwilą uruchomienia systemu Platon opcja przedpłaty dostępna jest jedynie dla rosyjskich firm transportowych – dla przewoźników z pozostałych krajów ma zostać uruchomiona wkrótce i będzie wymagała wcześniejszej rejestracji do nowego systemu.

Firmy spoza Rosji w celu rozliczenia nowej opłaty muszą wcześniej zaopatrzyć pojazd w specjalny bilet. Można go zakupić w lokalnych punktach serwisowych (http://platon.ru/en/about/service_centre/), w terminalach samoobsługowych, poprzez aplikację mobilną lub na stronie operatora. W każdym z tych przypadków możliwa jest płatność kartą DKV. Wcześniejsza rejestracja do system Platon nie jest wymagana.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!