Co daje monitoring pojazdów?

11 stycznia 2016, 14:44

Oszczędność pieniędzy, zautomatyzowanie pracy i zwiększenie efektywności działania to tylko niektóre z potencjalnych zalet stosowania systemów monitoringu pojazdów. Co ważne, korzyści te nie są zarezerwowane dla firm z dużą flotą pojazdów.

Lokalizowanie pojazdów i kontrolowanie parametrów ich pracy nie jest niczym nowym. Bazujące na tych funkcjach systemy monitoringu obecne są na rynku od lat, ale ich popularność w ostatnim czasie znacznie rośnie.

Dominika_Wlodarczyk– „Rzecz nie tylko w kontrolowaniu działań pracowników i ograniczaniu kosztów, ale także w możliwościach zwiększenia zysków i poprawienia wydajności będących efektem usprawnienia funkcjonowania firmy” – mówi Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems – „Chodzi o oszczędność czasu, łatwiejsze zarządzanie środkami mobilnymi, automatyzację pracy, a także praktyczne wykorzystanie informacji związanych z eksploatowaniem pojazdów, pozwalających usprawnić łańcuch decyzyjny” – dodaje.

Korzyści płynące z monitoringu pojazdów:

  1. Oszczędność pieniędzy – dzięki możliwości kontrolowania zużycia paliwa, pokonywanych tras i czasu spędzanego w trasie, zarządca floty jest w stanie ograniczyć nadużycia i kradzieże.
  2. Oszczędność czasu – dzięki modułom zainstalowanym w samochodach, zarządca floty ma wszystkie informacje dotyczące pojazdów w jednym miejscu. Korzystając z serwisu webowego lub aplikacji otrzymuje przypomnienia o kończącym się ubezpieczeniu, zbliżającej dacie badania technicznego czy przeglądu gwarancyjnego.
  3. Bezpieczeństwo – świadomość tego, że samochód jest monitorowany chociażby pod kątem rozwijanych prędkości, a pracodawca może wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika zachowującego się nieodpowiedzialnie, wpływa pozytywnie na styl jazdy. A alerty dotyczące np. otwarcia drzwi czy zastosowania zagłuszarki sygnałów GPS/GSM oraz możliwość namierzenia samochodu zapobiegają kradzieżom.
  4. Zarządzanie sprzętem – system pozwala na sprawdzanie bieżącego statusu pojazdu (m.in. włączenie/wyłączenie silnika, tankowanie, praca na biegu jałowym), analizę tras przejazdu i przebytych dystansów oraz rozliczenie czasu prywatnego i służbowego (ważne z punktu widzenia przepisów podatkowych). Dzięki temu łatwej jest podejmować decyzje związane bezpośrednio z eksploatacją pojazdu i jego serwisowaniem oraz wyliczać koszty użytkowania.
  5. Zarządzanie pracownikami – z monitorowaniem pozycji i parametrów samochodu bezpośrednio wiążą się możliwości kierowania zespołem. W grę wchodzi nie tylko lokalizacja online kierowcy, ale też jego identyfikacja (jeśli np. tylko wybrane osoby są uprawnione do korzystania z danego pojazdu), weryfikacja czasu spędzanego na wykonywaniu zadań z użyciem auta oraz przerw w pracy. Umożliwia to łatwiejsze i bardziej precyzyjne rozliczanie obowiązków i zapobiega nadużyciom.
  6. Edukacja – stosowanie monitoringu pozwala wychwycić niebezpieczne zachowania i zarekomendować kierowcy zmianę stylu jazdy.
  7. Integracja z innymi systemami – systemy monitoringu pojazdów mogą zostać połączone np. z tachografami, by zapewnić zdalną kontrolę nad czasem pracy kierowców. Da się je również implementować w większe systemy ERP służące wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem.
  8. Automatyzacja pracy – dzięki funkcjom systemów monitoringu istnieje możliwość wysyłania zdalnie np. zleceń do kierowców oraz raportowania działań przez zmotoryzowanych pracowników.
  9. Wykrywanie nadużyć – zdefiniowanie indywidualnych alarmów informujących o nietypowych zdarzeniach takich jak postoje, gwałtowne ubytki paliwa, zbyt długa praca na biegu jałowym lub uruchomienie silnika w godzinach niewynikających z grafiku umożliwiają zarządcy floty reakcję i wyciąganie konsekwencji.
  10. Łatwy dostęp do informacji – dane z systemu monitoringu są dostępne za pomocą aplikacji mobilnej lub strony www. Możliwość reagowania z każdego niemal miejsca na świecie i o każdej porze, pozwala ograniczyć koszty oraz usprawnić procesy logistyczne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!