Zakopane stawia na Solarisy

14 stycznia 2016, 11:38

Flotę zakopiańskiej spółki TESKO uzupełnią w marcu nowe Solarisy Urbino 8,9 LE. Do sierpnia do zimowej stolicy Polski trafią łącznie cztery autobusy. Będą one obsługiwać dwie linie, których uruchomienie od kwietnia tego roku planują władze samorządowe Zakopanego.

Konsorcjum Solaris Bus & Coach S.A. oraz Millenium Leasing wygrało przetarg na dostawę czterech autobusów dla miejskiej spółki TESKO z Zakopanego. Pojazdy zostaną wydzierżawione na okres trzech lat z możliwością ich wykupu końcowego. Dostawa pierwszych dwóch sztuk planowana jest na marzec, a drugiej transzy na sierpień 2016. Już dzisiaj wiadomo, że Solarisy będą kursować na trasie dworzec PKP – Olcza – ulica Wojdyły, a także na linii pomiędzy ulicą Cyrhla, dworcem PKP i Krzeptówkami.

sol

Urbino dla firmy TESKO to pojazdy o długości 8,9 metra, w części niskopodłogowe. Model zakupiony przez Zakopane jest najmniejszym z produkowanych niskowejściowych Solarisów. Został skonstruowany głównie z myślą o pokonywaniu wąskich i krętych tras podmiejskich, lecz równie dobrze radzi sobie na ulicach miast, zwłaszcza na mniej uczęszczanych liniach. Pojazdy będą napędzane silnikiami Cummins ISB6.7 E6 250B (187 kW). Urbino 8,9 LE Będą wyposażone między innymi w specjalne miejsce przeznaczone do przejazdu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Dodatkowo na pokładzie każdego z autobusów będą zamontowane biletomaty.

Solaris nie debiutuje u podnóża Tatr. W roku 2013 testowany był tutaj elektryczny Urbino. Kursował między innymi na trasie do Morskiego Oka i do Kuźnic.

Otwarcie dwóch linii w Zakopanem jest początkiem budowy komunikacji miejskiej na większą skalę. Od stycznia 2017 planowane jest uruchomienie kolejnych piętnastu linii, a ich obsługą zajmą się przewoźnicy, którzy na podstawie konkursu ofert otrzymają koncesje.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!