Zobacz jak wykonane są filtry powietrza PZL Sędziszów do pojazdów ciężarowych

8 lutego 2016, 23:41

Długotrwała i bezawaryjna eksploatacja samochodu ciężarowego w dużym stopniu zależy od trwałości silnika spalinowego. Jednym z najważniejszych warunków zapewniających długą żywotność jednostki napędowej jest dostarczenie czystego powietrza do komory spalania. Warunek ten zapewniają wysoko skuteczne filtry powietrza PZL Sędziszów.

PZL Sędziszów logoSkuteczny filtr powietrza w samochodzie ciężarowym odgrywa kluczową rolę ze względu na ilość powietrza, które przepuszcza. Przykładowo, silnik wysokoprężny turbodoładowany o mocy ok. 300 KM pobiera w ciągu godziny ok. 1200 m3 powietrza. Nowoczesne samochody ciężarowe posiadają czerpnię nad kabiną, gdzie zawartość zanieczyszczeń wynosi 0,001 g/m3 (podczas jazdy w kolumnie może być wyższa). Zakładając, że przy średniej prędkości 50 km/godz. samochód przejedzie 100 tys. km w czasie 2 000 godz.,  zużyje on 2,4 mln m3 powietrza. Wówczas, w przypadku braku filtra lub nieprawidłowej jego jakości, do silnika może dostać się razem z powietrzem średnio 2 400 g zanieczyszczeń. Z kolei zastosowanie wysokiej jakości filtra i wkładu wymiennego PZL Sędziszów spowoduje, że min. 99,8% zanieczyszczeń zostanie zatrzymanych.

z

Aby uzyskać tak wysoką chłonność, PZL Sędziszów S.A. stosuje papiery filtracyjne od czołowych europejskich producentów. Dodatkowo, w procesie produkcji stosowana jest specjalna technologia plisowania, polegająca na równomiernym rozłożeniu plis i wyraźnym zatłoczeniom, które zapobiegają przywieraniu do siebie sąsiednich plis. Dzięki tego typu rozwiązaniom filtracja odbywa się całą powierzchnią medium filtracyjnego, która w nowoczesnych filtrach wynosi nawet 14 m2. W ciągu całego okresu użytkowania filtr PZL Sędziszów jest w stanie pochłonąć ponad 4 kg pyłu z powietrza.

Rozbudowanie powierzchni przegrody filtracyjnej przez zwiększenie wysokości wkładu filtra powoduje możliwość wystąpienia deformacji plis. PZL Sędziszów przeciwdziała temu zjawisku, stosując specjalne strużki kleju, które stabilizują medium filtracyjne.

Do produkcji filtrów powietrza wykorzystuje się materiały o ściśle określonej przepustowości powietrza i rodzaju impregnacji. Specjalnie dobrane mieszaniny włókien celulozowych są impregnowane żywicami fenolowymi i epoksydowymi. Obecnie standardem w produkcji filtrów powietrza PZL Sędziszów jest stosowanie drugiego wkładu, tzw. bezpiecznika, który zabezpiecza układ zasilania powietrzem w przypadku uszkodzenia wkładu głównego i chroni przed dostawaniem się pyłów do układu w czasie wymiany filtra. Ze względu na niebezpieczeństwo cofnięcia się płomienia przy niewłaściwie ustawionym kącie wyprzedzania zapłonu, w filtrach powietrza stosowany jest specjalny, samogasnący materiał filtracyjny typu flame retardant.

zz

Współczesne filtry powietrza do samochodów ciężarowych posiadają zoptymalizowaną konstrukcję, odpowiadającą obowiązującym normom ochrony środowiska. Zamiast metalowych denek, stosuje się uszczelnienia poliuretanowe, a zamiast osłon z blachy, wykorzystuje się wzmocnienia z plastiku. Zastąpienie większości elementów metalowych komponentami plastikowymi znacznie ułatwia utylizację zużytych wyrobów po upływie okresu eksploatacji, co pozwala chronić środowisko naturalne.

Regularna wymiana filtra powietrza jest niezwykle ważna. Podczas niedostatecznej filtracji powietrza cząsteczki pyłu przedostają się do silnika i częściowo do oleju. Wraz z olejem drobiny trafiają do szczelin pomiędzy gładzią cylindrów, łożyskami korbowodów, tłokami i pierścieniami tłoka, co powoduje szybsze zużycie elementów konstrukcyjnych. Drobne zanieczyszczenia, które mogą przedostawać się wraz z powietrzem, odkładają się też na przepływomierzu, znajdującym się za filtrem po stronie oczyszczonego powietrza. Urządzenie to odpowiada za dozowanie doprowadzanej do silnika ilości paliwa. Jeśli sygnał nie odpowiada wartości zadanej, zwiększa się moc, a tym samym zużycie paliwa i emisja szkodliwych substancji. Systematyczne wymienianie elementów filtracyjnych pozwala zapobiegać tego typu usterkom.

Artykuł sponsorowany PZL Sędziszów

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!