Koniec ery piratów drogowych?

7 marca 2016, 13:17

Ponad połowa kierowców deklaruje bardziej ostrożną i uważną jazdę oraz zmianę swoich zachowań za kierownicą po zainstalowaniu systemów telematycznych. Badania LeasePlan MobilityMonitor wskazują, że przyszłość może być bezpieczniejsza dzięki nowym technologiom.

Bezpieczeństwo

Badania przeprowadzone przez LeasePlan w 17 krajach na grupie blisko 4000 kierowców użytkujących samochody służbowe, dostarczają interesujących informacji na temat przyszłości motoryzacji. 50% ankietowanych kierowców czułoby się pewniej prowadząc auto wyposażone w urządzenia telematyczne. Coraz większa grupa kierowców bo już 39% w porównaniu do 35% w 2014 r. przyznaje, że systemy telematyczne zmieniłyby ich styl jazdy, zaczynając od bardziej ostrożnej jazdy (15% respondentów w stosunku do 9% w 2014 r.), poprzez przywiązywanie większej wagi do oszczędności paliwa, a na ograniczeniu prędkości (9%) kończąc.

– Systemy telematyczne to korzyść dla flot firmowych nie tylko od strony finansowej – mówi Artur Sulewski dyrektor handlowy LeasePlan Polska – Rozwiązania te zwiększają bowiem bezpieczeństwo na drodze, poprawiają statystyki odzyskiwania skradzionych aut obniżając tym samym liczbę roszczeń ubezpieczeniowych, a poprzez spadek zużycia paliwa korzystnie wpływają na środowisko naturalne. – dodaje.

Oszczędności

Telematyka, oprócz bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo użytkowników drogi, wpływa również na oszczędności. Dzięki systemom monitorującym zachowanie konkretnego użytkownika auta Fleet Manager jest bogatszy o bardzo ważną wiedzę. Może m.in. monitorować sposób jazdy kierowcy i porównać ją do ilości wizyt w serwisach. Mając szczegółowe raporty jest w stanie wyeliminować nawyki kierowców, które wpływają na większe zużycie auta co w konsekwencji prowadzi do redukcji kosztów napraw. Dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych firma ma m.in. możliwość optymalizacji tras i w rezultacie ograniczenia przebiegów, a co za tym idzie spada zużycie i redukowane są koszty paliwa. Także wartość rezydualna pojazdów na koniec kontraktu może ulec zmianie na lepsze.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!