Polak wicemistrzem w Regionalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016

17 czerwca 2016, 15:04

W czwartek 9 czerwca, na torze w Bednarach odbył się Polski Finał organizowanego przez Volvo Trucks konkursu The Drivers’ Fuel Challenge 2016, a jego zwycięzca – Piotr Krahel zajął drugie miejsce w rozegranym dzień później– w piątek 10 czerwca – finale konkursu dla rynku Baltic Sea Market.

Piotr Krahel znalazł się w trójce najlepszych kierowców z rynku Baltic Sea Market, którzy wezmą udział w Globalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja).

Konkurs The Drivers’ Fuel Challenge – zainicjowany przez Volvo Trucks w 2011 roku, jako wydarzenie o zasięgu globalnym, a którego tegoroczna edycja była piątą na rynku polskim, przyciągnął w tym roku blisko 1000 kierowców zawodowych, którzy rywalizowali w wieloetapowych kwalifikacjach, rozgrywanych na pięciu, wchodzących w skład regionu Baltic Sea Market rynkach (Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Ukraina). Stawką było zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w eliminacjach krajowych i tym samym przejście do Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.

W Polskim Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, spotkało się 15 Finalistów – 15 najlepszych kierowców wyłonionych w krajowych rundach kwalifikacyjnych. Wszyscy oni rywalizowali ze sobą w porannej rundzie kwalifikacyjnej o wejście do rozstrzygającej – popołudniowej rundy finałowej i tym samym jedno z trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale i kwalifikację do następnego etapu konkursu – Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.

Zarówno w trakcie Polskiego, jak i Regionalnego Finału, kierowcy pokonywali trasy konkursowe na torze zamkniętym w Bednarach przy wykorzystaniu zestawu składającego się z samochodu ciężarowego Volvo FH oraz w pełni załadowanej naczepy Wielton, przy czym do pierwszych kwalifikacji finałowych (porannych rund kwalifikacyjnych o długości ok. 16 km i maksymalnym czasie przejazdu – 27 minut) wystawione były 3 pojazdy ciężarowe o identycznych specyfikacjach technicznych, rywalizujące równolegle ze sobą. Zgodnie z regulaminem konkursu, najlepsi kierowcy z każdego z tych pojazdów przechodzili do rozstrzygającej popołudniowej rundy finałowej (o długości ok. 21 km i maksymalnym czasie przejazdu 32 minut).

Wszystkie pojazdy przygotowane na potrzeby konkursu to ciągniki siodłowe w konfiguracji 4×2 z silnikiem o mocy 500 KM, zautomatyzowaną skrzynią biegów Volvo I-Shift z I-See i kabiną Globetrotter, wyposażone w opony Michelin X Line Energy.

W trakcie Polskiego Finału konkursu, najlepszym w rundzie finałowej okazał się Piotr Krahel z firmy A-Z Transport, który zdobył tytuł Mistrza Polski w The Drivers’ Fuel Challenge 2016. Rafał Baran z firmy Tabsol oraz Tomasz Kowalski (Tomtrans U.T. Tomasz Kowalski) zajęli miejsca II i III odpowiednio.

Wyniki trzech najlepszych kierowców w The Drivers’ Fuel Challenge 2016 – Polski Finał:

Miejsce

Kierowca

Firma

Średnie zużycie paliwa (l/100 km)

Czas przejazdu

1

Piotr Krahel

A-Z Transport

22,91

31:31

2

Rafał Baran

Tabsol

23,24

29:56

3

Tomasz Kowalski

Tomtrans U.T. Tomasz Kowalski

23,33

31:55

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale awansowali do Finału Rynku Baltic Sea Market i już dnia następnego – w piątek 10 czerwca, również na torze w Bednarach, wzięli udział w dalszych zmaganiach. Wspólnie z 12 innymi Finalistami z 4 pozostałych krajów rynku Baltic Sea Market uczestniczących w tegorocznej edycji konkursu, po raz kolejny podjęli oni wyzwanie odnalezienia idealnej równowagi pomiędzy prędkością, czasem przejazdu i zużyciem paliwa na specjalnie wyznaczonej pod kątem Finału Regionalnego, trasie przejazdu.

Tym razem rywalizacja była szczególnie emocjonująca – stawką w niej było bowiem nowe Volvo V40 dla zwycięzcy Finału Regionalnego – Mistrza rynku Baltic Sea Market w jeździe ekonomicznej oraz awans do kolejnego etapu konkursu – Globalnego Finału w Szwecji dla 3 najlepszych kierowców z Finału w ramach rynku Baltic Sea Market.
Zgodnie z regulaminem konkursu i podobnie jak w przypadku Finału Polskiego, do rozstrzygającej rundy finałowej, rozegranej po południu, zakwalifikowało się trzech najlepszych zawodników – po jednym z każdego z trzech konkursowych zestawów drogowych Volvo FH z naczepą – łącznie trzech kierowców: z Litwy, Łotwy i Polski.
Ostateczne wyniki tej najlepszej trójki Finalistów, z których jeden został Mistrzem Regionu Baltic Sea Market w The Drivers’ Fuel Challenge 2016, ogłoszono dopiero w piątek wieczorem, podczas uroczystej Gali. Triumfatorem Regionalnego Finału i zdobywcą głównej nagrody rzeczowej – nowego Volvo V40 – został Finalista z Litwy – Mindaugas Tumas.

Reprezentujący Polskę Piotr Krahel ostatecznie zajął doskonałe II miejsce w Finale Regionalnym i tym samym, jako jeden z trzech uczestników z rynku Baltic Sea Market weźmie udział w Globalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja), gdzie rywalizacja będzie z całą pewnością równie emocjonująca.

Wyniki trzech najlepszych kierowców w The Drivers’ Fuel Challenge 2016 – Finał Regionalny dla rynku Baltic Sea Market:

Miejsce

Kierowca

Firma

Kraj

Średnie zużycie paliwa (l/100 km)

Czas przejazdu

1

Mindaugas Tumas

Finejas

Litwa

23,05

31:57

2

Piotr Krahel

A-Z Transport

Polska

23,19

31:38

3

Andrejs Sefers

Kreiss

Łotwa

23,71

31:51

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

wit, 21 czerwca 2016, 8:11 0 0

Gratulacje !

Odpowiedz