Bezpieczny parking dla ciężarówek dzięki technologii Bosch

17 października 2016, 12:37

Znalezienie bezpiecznego miejsca parkingowego na noc to duże wyzwanie. Pilotażowa usługa Bosch Secure Truck Parking ma zlikwidować ten problem. Kierowcy mogą z wyprzedzeniem rezerwować miejsca parkingowego on-line. System będzie obejmował nie tylko ogólnodostępne parkingi, ale także parkingi zakładowe, które znajdują się w pobliżu autostrad.

Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy będą mogli łatwiej zaplanować zarówno trasę przejazdu jak i czas na odpoczynek. Ponadto miejsca parkingowe zostaną objęte monitoringiem Bosch, aby ograniczyć liczbę kradzieży ładunków, a tym samym zwiększyć poziom bezpieczeństwa kierowców.

b1

Szacuje się, że na niemieckich autostradach występuje niedobór około 14 000 miejsc postojowych dla pojazdów ciężarowych. Kierowcy muszą często odwiedzać wiele parkingów, zanim są w stanie bezpiecznie zaparkować swój pojazd. Długotrwałe poszukiwanie odpowiednich miejsc parkingowych może powodować naruszenie ustawowego czasu jazdy i odpoczynku. Często kierowcy są zmuszeni do pozostawienie pojazdu w miejscach niebezpiecznych dla ruchu lub opuszczenia autostrady i zaparkowania gdzie indziej, na przykład na terenach przemysłowych.

W ciągu roku dochodzi nawet do 44 wypadków śmiertelnych w wyniku pozostawienia pojazdu w niezabezpieczonym miejscu (źródło: European Commission 2013). Rocznie, w samej Unii Europejskiej, około 90 000 ciężarówek jest okradanych podczas postoju. Szacowane straty dla gospodarki wynoszą ponad 16 mld euro (TAPA EMEA 2015). W samych tylko Niemczech szkody zostały ocenione na trzy miliardy euro rocznie.

b2

Pierwsza instalacja pilotażowa Secure Truck Parking już działa w Karlsruhe, przy autostradzie A5, w pobliżu siedziby firmy Bosch. Parking dla pracowników jest udostępniany w nocy. Po fazie testów, usługa Bosch Secure Truck Parking będzie dostępna wiosną 2017 roku. W planach jest przygotowanie 50 bezpiecznych miejsc dla ciężarówek na parkingu Thiersheim w Bawarii.

– „Wprowadzamy parkingi do internetu i tworzymy z nich usługodawcę dostępnego w sieci. Operatorzy parkingów mogą w ten sposób oferować w czasie rzeczywistym informacje o dostępnych miejscach” – powiedział dr Jan-Philipp Weers, kierownik projektu w Bosch Service Solutions – „Secure Truck Parking w połączeniu z techniką zabezpieczeń może znacznie zmniejszyć ryzyko przestępstw. Oferuje on spedytorom kompleksowe rozwiązanie, które ułatwia planowanie trasy, niezawodną ochronę kierowcy i bezpieczeństwo przewożonego ładunku” – dodaje Weers.

Platforma rezerwacji on-line dla Bosch Secure Truck Parking jest obsługiwana za pośrednictwem chmury Bosch IoT Cloud. Aby zintegrować systemy barier na parkingach, Bosch IoT Cloud korzysta z rozwiązania SAP Vehicles Network, który jest oparty na platformie SAP HANA Cloud. To umożliwia m.in. rozpoznawanie kamerą tablic rejestracyjnych pojazdów ciężarowych na wjeździe oraz wyjeździe i porównywanie ich z danymi rezerwacji w Bosch IoT Cloud.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!