Czy kupując opony premium do ciężarówki można zaoszczędzić?

, 12 grudnia 2016, 9:48

Zakup opon ciężarowych to niemały koszt. Wystarczy powiedzieć, że komplet wszystkich 12 opon (2 prowadzących, 4 napędowych i 6 naczepowych) segmentu premium może wiązać się z wydatkiem przekraczającym 20 tys. zł. Komplet najtańszych opon wyprodukowanych w Chinach można kupić za około 1/3 tej kwoty. Jednak myślenie tylko o „tu i teraz” nie jest dobrym doradcą…

untitled-2

Doświadczenia firm transportowych dowodzą, że zakup opon segmentu premium w dłuższej perspektywie może być tańszy i bezpieczniejszy. Jak to możliwe?

Załóżmy, że w naszej kalkulacji bierzemy pod uwagę dwuletni okres jazdy ciężarówką z naczepą. W każdym roku pojazd przejeżdża około 150 tys. km. Pojazd na ogumieniu klasy premium na dystansie 100 km spali co najmniej 1 litr paliwa mniej niż na oponach budżetowych, więc faktyczna różnica w zużytym paliwie będzie wynosiła przynajmniej 3000 litrów oleju napędowego, czyli ok. 11 tys. zł. Na oponach budżetowych nie pokonamy także dystansu większego niż 150 000 km, więc po roku będziemy zmuszeni kupić kolejny komplet tanich opon. Na ogumieniu segmentu premium przebieg będzie około dwukrotnie większy, a dodatkową oszczędnością będzie brak kosztu wymiany zużytego kompletu na nowy. Powyższa kalkulacja pokazuje, że większy jednorazowy wydatek na lepsze ogumienie zwraca się z nawiązką już w pierwszych dwóch latach eksploatacji. Trzeba także wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa kierowcy i ładunku – ciężarówka na oponach premium będzie wyraźnie lepiej hamowała i trzymała się na drodze w każdych warunkach pogodowych – więc z transportem będzie zawsze na czas. A to z kolei przeliczy się na niższą składkę ubezpieczeniową i większą wiarygodność w oczach kontrahentów.

Przed nami zima i związane z nią trudniejsze warunki na drogach. W przypadku opon ciężarowych nie ma tak jednoznacznego podziału na ogumienie sezonowe, jak ma to miejsce w kategorii opon osobowych. W Polsce nie ma także przepisów dotyczących pojazdów ciężarowych nakazujących lub zabraniających jazdy na jakimś rodzaju ogumienia. Eksperci jednak doradzają, aby w szczególnie ciężkich warunkach zimowych stosować opony z oznaczeniami M+S, trzech ośnieżonych szczytów i płatka śniegu (3PMSF).

Opony Nokian dostępne w Inter Cars

Pochodząca z miasta Nokia w Finlandii firma Nokian znana jest z produkcji opon osobowych szczególnie dobrze spisujących się na śniegu. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku ich opon do samochodów ciężarowych.

Pierwsza linia Nokiana, Hakkapelitta Truck, to ogumienie oferujące przyczepność niezależnie od stopnia zużycia bieżnika. Solidna konstrukcja karkasu zapewnia stabilność jazdy i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie ciężarowe opony Nokian Hakkapeliitta Truck oznakowane są trzema szczytami i płatkiem śniegu (3PMSF), co oznacza dopuszczenie do stosowania zimą w krajach skandynawskich i alpejskich. Nowoczesne wzory bieżników pokrywają wszystkie typy opon serii Hakkapelitta Truck (F – prowadząca, E- napędowa, D – napędowa).

Druga linia – Hakka Truck – to seria opon całorocznych z oznaczeniami również dopuszczającymi je do stosowania w zimie. Ogumienie to daje użytkownikowi poczucie spokoju i bezpieczeństwa w każdych warunkach pogodowych i drogowych. Opony zostały zaprojektowane dla przewoźników średnio- i długodystansowych do samochodów ciężarowych i autobusów. Konstruktorzy szczególną uwagę zwrócili na utrzymanie na niskim poziomie hałasu i oporów toczenia. Opony Nokian Hakka Truck są wyposażone we wskaźnik bezpieczeństwa jazdy (DSI) umożliwiający łatwe monitorowanie głębokości bieżnika.

Trzecia linia, Nokian NTR, to ekonomiczne opony dla firm transportowych działających w mieszanych warunkach. Opony zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić konsumentowi najlepszy stosunek ceny do jakości. Jest to optymalne rozwiązanie dla właścicieli flot, ponieważ zapewnia wysoką wytrzymałość na duże przebiegi bez uszczerbku na bezpieczeństwie i komforcie. Producent oferuje szeroką gamę opon odpowiadających potrzebom operatorów transportowych. Nokian NTR to opony do użytku w środowiskach miejskich oraz na średnich dystansach i budowach. Opony Nokian NTR są wyposażone we wskaźnik bezpieczeństwa jazdy (DSI) umożliwiający łatwe monitorowanie głębokości bieżnika.

W bieżącej ofercie Inter Cars znajdują się wszystkie trzy linie opon ciężarowych Nokian. Dostępność rozmiarów i bieżników można sprawdzić w IC Katalogu Online lub kontaktując się z najbliższą filią spółki.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!