Prognozy dystrybutorów i producentów części na 2017 rok

, 19 grudnia 2016, 14:00

Grudzień to czas podsumowań i postanowień na kolejny rok. Przedstawiciele producentów i dystrybutorów części uczestniczący w ankiecie podczas Kongresu SDCM podzielili się prognozami dotyczącymi ich firm w nadchodzącym roku.

Prognozy na 2017

W porównaniu z zeszłoroczną ankietą, nastroje głosujących nie zmieniły się znacząco. Wciąż duża większość z nich spodziewa się dużych wzrostów przychodów. W porównaniu z 2016, wzrostu przychodów przekraczającego 10% w przyszłym roku spodziewa się 31% przedstawicieli dystrybutorów i 40% producentów części. Wzrostu mieszczącego się w granicach 10% spodziewa się w 2017 roku połowa dystrybutorów i 55% producentów. Brak zmian w porównaniu z 2016 rokiem zakłada 12% dystrybutorów i co dwudziesty przedstawiciel producentów. Niewielkiego spadku spodziewa się zaledwie 6% dystrybutorów i żaden producent. Również nikt nie spodziewa się spadków powyżej 10%.

4

Przed rokiem głosujący byli nieco bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości, choć ich szacunki były ostrożne – 60% z nich spodziewała się wzrostu, jednak nieprzekraczającego 10%. W tym roku nieco większa liczba głosujących niż przed rokiem zakłada duże wzrosty w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Wzrósł odsetek tych, którzy nie spodziewają się zmian w przychodach (rok temu było to mniej niż 4% głosów). Ciekawą wymianę możemy zaobserwować wśród pesymistów – rok temu spadków ponad 10% w ciągu roku oczekiwało tylko 4% głosujących producentów. W tym roku nie było wśród nich ani jednej pesymistycznej odpowiedzi. Spadków w 2017 roku spodziewa się jednak 6% przedstawicieli dystrybutorów. Nie jest to jednak tak drastyczna prognoza, jak wśród producentów przed rokiem – zakładany spadek przychodów nie przekroczy według nich 10%.

Kierowcy wydają więcej

Co jest kołem zamachowym wzrostu przychodów producentów i dystrybutorów części? Zdania są podzielone. Według dystrybutorów to przede wszystkim wzrost wydatków kierowców na naprawy (47%) i wzrost liczby pojazdów (35%). Producenci części uważają jednak, że przede wszystkim wzrost liczby pojazdów (43%), wzrost wydatków kierowców na naprawy oraz rosnąca komplikacja systemów samochodowych.

3

Czy prognozy sprawdziły się?

Jeśli porównamy zeszłoroczne prognozy producentów i dystrybutorów, dotyczące 2016 roku z ankietami z tegorocznego Kongresu SDCM na temat tego okresu, szybko zobaczymy, czyje prognozy były niedoszacowane, a kto osiągnął gorsze wyniki, niż się spodziewał. Pierwszych 11 miesięcy 2016 roku zweryfikowało oczekiwania dystrybutorów, którzy spodziewali się głównie łagodnych wzrostów przychodów. Choć większość z nich wypracuje w 2016 większe przychody niż przed rokiem, to co czwarty będzie musiał zadowolić się wynikiem na poziomie sprzed roku, a co ósmy – spadkiem przychodów nieprzekraczającym 10%.
Realne wyniki jednak nieco poprawiły się: podczas zeszłorocznego Kongresu 15% przedstawicieli dystrybutorów i 4% przedstawicieli producentów części informowało o spadku przychodów.

2

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!