Czy Ukraina wzmoży kontrole przewoźników?

13 października 2017, 14:27

Istniejąca od 2014 roku Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Transportu Lądowego Ukrainy dopiero 20 czerwca br. otrzymała prawo do przeprowadzania kontroli na drogach. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku, ukraiński organ zintensyfikuje działania wobec kierowców.

Wzmożone kontrole będą możliwe dzięki inwestycji w polskie oprogramowanie TachoScan Control, tworzone przez firmę INELO. Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Transportu Lądowego Ukrainy to organ kontrolny, który zgodnie z rozporządzeniem Gabinetu Ministrów od czerwca br. posiada prawo do sprawdzania pojazdów, przewożących pasażerów oraz towary na terenie całego kraju. Inspekcja została powołana do życia przez Ministra Infrastruktury Ukrainy w 2014 roku. Znaczący wpływ na jej kształt miała polska Inspekcja Transportu Drogowego, której wieloletnie doświadczenie pozwoliło na powstanie podobnego organu w Europie Wschodniej. Kolejnym krokiem do rozwoju ukraińskiej inspekcji jest podpisana umowa, na podstawie której jeszcze w tym roku firma INELO ma dostarczyć i wdrożyć 78 licencji na specjalistyczne oprogramowanie TachoScan Control. Decyzja o wyborze programu INELO, zapadła w oparciu o rekomendacje ITD oraz na podstawie pozytywnej opinii inspekcji i służb kontrolnych z 14 krajów europejskich.

– Manipulacje dokonywane przez kierowców zawodowych to problem całej Europy. Zmaga się z nim również Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Transportu Lądowego Ukrainy, która powstała trzy lata temu. Obecnie, organ podjął decyzję co do wyboru głównej metody wykrywania naruszeń. Ukraińska inspekcja postanowiła, że jeszcze w tym roku rozpocznie kontrole z wykorzystaniem rozwiązania informatycznego marki INELO. Będzie to już 31 europejska instytucja, wykrywająca manipulacje kierowców przy pomocy programu TachoScan Control. Następstwem wdrożenia nowego oprogramowania mogą być wzmożone kontrole na ukraińskich drogach – komentuje Małgorzata Stocerz, ekspert INELO, będąca członkiem zarządu międzynarodowego zrzeszenia CORTE.

Aktualnie na oprogramowaniu firmy INELO pracuje ponad 3500 inspektorów z 30 instytucji w 14 państwach europejskich. Ukraina to 15 kraj, w którym służby kontrolne skorzystają z autorskiego rozwiązania polskiej firmy. Dotychczas program był oceniany przez inspekcje drogowe jako jedno z prostszych, a zarazem najbardziej profesjonalnych narzędzi dostępnych w Europie. TachoScan Control wyświetla 28 różnych ostrzeżeń o potencjalnych manipulacjach oraz umożliwia wygenerowanie raportów w większości języków Europy, a także w języku rosyjskim i tureckim. Polska Inspekcja Transportu Drogowego korzysta z tego narzędzia niezmiennie już od 14 lat.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!