Transport materiałów budowlanych – zasady dla flot

1 grudnia 2017, 10:51

Sprawdzony dostawca to taki, do którego mamy zaufanie odnośnie terminu dostawy oraz tego, że zamówiony towar dotrze do nas w nienaruszonym stanie. Dlatego ważnym elementem w firmach, które zajmują się transportem dostaw do klientów, jest własna flota pojazdów. Musi ona spełniać specjalne wymogi, dzięki którym zachowany zostaje standard przewozu materiałów.

Posiadanie własnej floty to przede wszystkim kontrola nad transportem materiałów z magazynu do klienta. W szybki sposób możemy sprawdzić, jak towary są przewożone i jaki jest stan techniczny każdego pojazdu. Dodatkowo możemy wyszkolić własną kadrę kierowców, którzy będą świadomi następstw wynikających z nieprawidłowego zabezpieczenia towaru i odpowiedzialności, która z tego wynika. Odgórnie narzucone wymogi warto rozszerzyć o własne normy, które dodatkowo wpłyną na bezpieczeństwo transportu.

Wymogi podczas transportu
Przewóz materiałów budowlanych opiera się na wymogach dotyczących konstrukcyjnego przygotowania pojazdu oraz bezpieczeństwa. Podstawowym elementem konstrukcji zabudowy jest system mocowania o odpowiednim rodzaju i ilości punktów mocujących, dostosowany do typu przewożonych ładunków. Należy je zabezpieczyć zarówno przed ewentualnym przesunięciem, a nawet upadkiem, jak również i przed uszkodzeniem. O stan techniczny mocowań powinien zadbać kierowca. Jeśli są niesprawne, bądź uszkodzone, nie powinny być wykorzystywane, ponieważ nie dają gwarancji prawidłowego transportu ładunku. Bardzo ważne jest osłonięcie ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić mocowania doprowadzając do wypadku, ponieważ podczas jazdy ładunek narażony jest na oddziałujące na niego siły hamowania, przyspieszania, zmiany biegów oraz skręcania.

Odpowiedzialny kierowca
O szkolenie kierowców z zakresu mocowania i przewożenia ładunków powinna zadbać osoba zarządzająca flotą. Można to wykonać zatrudniając firmę szkoleniową lub tworząc własne programy szkoleniowe. W firmie SIG istnieje dedykowany program szkoleniowy w formie warsztatów, dostosowany do rodzaju transportu, który jest elementem programu z zakresu bezpieczeństwa pracy. Budowana jest u kierowców świadomość odpowiedzialności za prawidłowy transport materiałów oraz uczy się ich postępowania w razie jakichkolwiek problemów, które mogą przytrafić się na trasie.

Kontrole floty
Własna flota daje możliwość stałego monitoringu jakości przewozu, na co składa się również mocowanie towaru, które w przypadku materiałów budowlanych jest najważniejsze. Tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo udziału naszego pojazdu w kolizji, co mogłoby skutkować uszkodzeniem towaru. W 2018 r. wejdą w życie nowe regulacje unijne, które zakładają przegląd zabudowy samochodów i środków do mocowania ładunków jako stały punkt przeglądu rejestracyjnego, bądź diagnostycznego. Będzie to stanowiło obowiązkowy element kontroli, który pozwoli na wykluczenie nieprawidłowości związanych z transportem. Zanim regulacje wejdą w życie, firmy same powinny wykonywać takie kontrole, które mają wpływ przede wszystkim na gwarancję jakości świadczonych usług. Taka weryfikacja stanu pojazdu jest elementem okresowych analiz w programie bezpieczeństwa pracy w SIG.

Flota transportowa w branży budowlanej
Posiadanie własnej floty daje przede wszystkim możliwość błyskawicznej realizacji zamówienia oraz gwarancję najlepszej jakości. Zapewnia też jednakowy standard obsługi i bezpieczeństwo rozładunku. Jeśli sami kontrolujemy pojazdy służące do transportu naszych materiałów budowlanych, możemy w każdej chwili sprawdzić ich stan oraz zużycie stosowanych mocowań. Własną flotę możemy dostosować do wysokości podawania towaru, ukształtowania terenu, rodzaju najczęstszych inwestycji, wymagań infrastrukturalnych, przepisów i ograniczeń oraz rodzaju klientów, jakich obsługujemy.

Wiedza od klienta
Aby skutecznie i bezpiecznie dostarczyć zamówione materiały, niezbędne są informacje na temat budowy i panujących na niej warunków. Klient powinien zaznaczyć, jakie są ograniczenia tonażowe i możliwe miejsca rozładunku. Przy składaniu zamówień warto podać szczegółowe wytyczne na przykład na temat wjazdu w trudny teren budowy, wąskich przejazdów lub konieczność wniesienia towaru na piętro. Pozwoli to na dobranie najodpowiedniejszego typu pojazdu oraz kierowcy, a także zminimalizowanie ryzyka potencjalnego wypadku. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na te elementy, ponieważ zależy im na szybkiej i skutecznej dostawie, gdzie nie ma miejsca na nieprzewidziane sytuacje i błędy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!