5 sposobów na obniżenie kosztów floty

8 czerwca 2018, 12:05

Zarządzanie flotą pojazdów to wyzwanie, które wymaga nie tylko wysiłku pracowników, ale także znacznych nakładów finansowych. Istnieją jednak sposoby, aby istotnie zredukować wydatki ponoszone na ten cel. Eksperci TomTom Telematics opisali 5 elementów, których wdrożenie pozwoli zredukować koszty.

1. Przeanalizuj typ własności pojazdów

Jednym z pierwszych kroków w kierunku obniżenia kosztów floty powinno być przeanalizowanie, jak efektywny jest twój obecny model własności pojazdów. W zależności od rodzaju własności (samochody mogą należeć do firmy, pracowników, czy firmy leasingowej) różnice pomiędzy kosztami użytkowania i eksploatacji mogą być bardzo znaczne. Podstawą doboru odpowiedniego modelu jest odpowiedź na podstawowe pytania: ile kilometrów przejeżdżają pracownicy rocznie, czy ich podróże są długie czy krótkie oraz czy pracownicy potrzebują stałego dostępu do samochodu. W efekcie może okazać się, że zmiana lub zastosowanie modelu mieszanego przyniesie oszczędności liczone co najmniej w dziesiątkach tysięcy złotych.

2. Edukuj i trenuj swoich kierowców

Wydawać by się mogło, że to oczywistość. Jak jednak pokazuje praktyka, firmy wciąż stosunkowo często nie przykładają wystarczająco dużo uwagi do stylu jazdy kierowców. To duży błąd. Według Energy Saving Trust, brytyjskiej organizacji non-profit, promującej działania na rzecz ochrony klimatu, zmiana nawyków jazdy może zredukować zużycie paliwa nawet o 15-20 procent.

– Obniżenie prędkości z 110 km/h do 90 km/h to spalanie niższe nawet o 10 proc. Aby zobrazować sobie jak duże to są kwoty, wystarczy przemnożyć tę oszczędność przez liczbę przejechanych kilometrów oraz cenę paliwa. Analiza stylu jazdy dostępna w usłudze WEBFLEET pozwala na uzyskanie danych, które umożliwią przygotowanie zindywidualizowanych szkoleń on-line dla każdego kierowcy – mówi Karol Hołdyński, Senior Marketing Manager Poland & EE w TomTom Telematics.

3. Oszczędzaj na kosztach paliwa

Tak wysokich cen paliw nie było dawno. Są jednak sposoby, aby choć trochę obniżyć ten koszt. Jednym z nich jest skorzystanie z kart paliwowych, oferowanych przez stacje. Co istotne, mogą one być używane na terenie całego kraju, a nawet za granicą. Ponadto, dzięki nim możesz uzyskać dostęp do narzędzi do raportowania online, które pozwolą Ci śledzić wydatki. Alternatywnym sposobem oszczędzania paliwa jest… zmniejszenie liczby podróży. Pomyśl czy rzeczywiście są one potrzebne i czy nie można niektórych spotkań zastąpić rozmową przez telefon lub internet.

4. Skorzystaj z telematyki

Technologia, która jeszcze kilkanaście lat temu nie była zbyt popularna, dziś przynosi oszczędności liczone w milionach euro. Dzięki jej zastosowaniu, firmy mogą monitorować flotę w czasie rzeczywistym oraz pokazywać kierowcom optymalną trasę. Zebrane dane mogą być też udostępniane firmom ubezpieczeniowym, dzięki czemu możliwe są negocjacje stawek ubezpieczenia pojazdów.

– Urządzenia wykorzystujące telematykę mogą też sygnalizować problemy techniczne pojazdu jeszcze przed wystąpieniem awarii. Dzięki temu firmy mogą zmniejszyć potencjalne koszty związane z serwisem i naprawą oraz z niedostępnością pojazdu – mówi Karol Hołdyński, Senior Marketing Manager Poland & EE w TomTom Telematics.

5. Zautomatyzuj systemy administracyjne

Kosztem, który warto również wziąć pod uwagę jest także czas poświęcony na zadania administracyjne. Jeśli zarządzasz flotą przy pomocy długopisu, zeszytu i papierowego segregatora, dużo zyskasz dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które pomogą Ci w wykonaniu wielu Twoich zadań. Komunikacja z pracownikami, w tym wysyłanie do nich zleceń, fakturowanie, planowanie, zarządzanie wydatkami, przypomnienia o usługach i konserwacji, kontrole pojazdów i wiele innych rutynowych zadań może być zautomatyzowane za pomocą rozwiązań cyfrowych. Pomyśl o czasie, który taki system zaoszczędzi całemu zespołowi.

– Zmniejszenie kosztów zarządzania flotą wymaga analizy wielu elementów składowych całego procesu. Bardzo pomagają w tym nowoczesne technologie, które nie są już tak kosztowne, jak kilkanaście lat temu. Przynoszą za to realne oszczędności, które mają znaczący wpływ na zyskowność firmy, a w dłuższej perspektywie mogą nawet przesądzić o jej przetrwaniu w konkurencyjnym środowisku – mówi Karol Hołdyński z TomTom Telematics.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!