Zawieszenia EAC HD – lekkie i niezawodne

3 lipca 2018, 0:22

Wiodący producent osi do pojazdów użytkowych – BPW Bergische Achsen KG – z powodzeniem wprowadził na rynek wersję zawieszeń pneumatycznych ECO Air COMPACT w wersji „heavy-duty” HD.

Zawieszenie EAC HD
Zastosowanie w naczepach wywrotkach zawieszeń EAC HD pozwala na obniżenie masy własnej pojazdu nawet o 90kg.

Wykonanie HD przeznaczone jest do zastosowań 9t w pojazdach pracujących w warunkach typowych dla wywrotek, a także cystern, silosów i naczep z ruchomą podłogą. Połączenie doświadczenia ponad stu lat produkcji osi z najnowocześniejszą technologią zaowocowało stworzeniem mocnej, niezawodnej konstrukcji ECO Air COMPACT HD. Bazą dla wersji HD jest doskonale znane z naczep plandekowych, zawieszenie ECO Air COMPACT, które poddano odpowiednim modyfikacjom.

Kluczowe zmiany dotyczą bezobsługowego połączenia elementów zawieszenia (wahacza i wspornika miecha) z korpusem osi. Zasadnicza zmiana polega na uformowaniu specjalnego kształtu powierzchni elementów zawieszenia współpracujących z korpusem osi. Odpowiednia struktura powierzchni styku tych elementów uzyskiwana jest precyzyjną obróbką laserową. W rezultacie, po zmontowaniu zawieszenia z korpusem osi, powstaje mocne połączenie kształtowe o wytrzymałości wymaganej w wywrotkach. Warto podkreślić, że cel wzmocnienia zawieszenia osiągnięto bez zwiększania masy własnej konstrukcji. Tak więc zastosowanie zawieszeń EAC HD w wywrotkach pozwala zmniejszyć masę własną naczepy wywrotki nawet o 90 kg. Dla pojazdów współpracujących z rozściełaczem asfaltu przewidziano wersję z  krótszymi wspornikami miechów zawieszenia. Ponadto zawieszenia EAC HD wyposażane są w amortyzatory HD o odpowiednio dobranej charakterystyce tłumienia.  Do wyboru klientów są osie BPW ECO Plus 3 z hamulcami tarczowymi lub bębnowymi. Dostępne są także elementy doposażenia w postaci osłon tarcz hamulcowych oraz mechanizmów podnoszenia osi, które pozwalają kontrolować koszty eksploatacji. Klienci mogą doposażyć układy jezdne w czujniki klocków hamulcowych, liczniki przebiegu, a także czujniki ciśnienia i temperatury w ogumieniu.

Obróbka laserem
Idealne połączenie wahacza z korpusem osi w zawieszeniach serii EAC HD uzyskuje się wykorzystując obróbkę laserową

Gwarancja ECO Plus 5+3 lata

Jednocześnie z wprowadzeniem do oferty zawieszenia EAC HD, BPW wprowadziło znaczącą zmianę warunków gwarancji. Obecnie Gwarancją ECO Plus 5+3 lata objęte są również pojazdy eksploatowane w trudniejszych warunkach określanych jako „off-road”, czyli cysterny, silosy, ruchome podłoga, a także wywrotki. Oznacza to, że aktualnie zawieszenia BPW w naczepach wywrotkach objęte są taką samą ochroną gwarancyjną jak w naczepach kurtynowych lub chłodniach. Podstawowy okres Gwarancji ECO Plus to 5 lat. Bezpłatne przedłużenie 5-cio letniej Gwarancji ECO Plus o kolejne 3 lata następuje po wykonaniu przeglądu głównego w autoryzowanej stacji serwisowej BPW.

Wymiana tarczy bez demontażu zacisku
W osiach BPW ECO Plus z zaciskami hamulcowymi ECO Disc możliwa jest wymiana tarcz hamulcowych bez demontowania zacisku z osi.

Zawieszenia EAC HD skonfigurowane są z osiami ECO Plus 3 generacji, które od lat wyróżnia łatwość obsługi i niskie koszty eksploatacji. Osie BPW od 2010 roku wyposażane są w zaciski hamulcowe ECO Disc – zaprojektowane przez inżynierów BPW i produkowane w macierzystym zakładzie BPW w Niemczech. Konstrukcję osi i zacisku przemyślano tak, że wymiana tarczy hamulcowej nie wymaga demontażu zacisku hamulcowego. Cecha ta znacząco ułatwia pracę i skraca czas wymiany, a czas to pieniądz. Pieniądz, który zostaje w kieszeni przewoźnika.

Warto zaznaczyć, że mechanizmy wewnętrzne zacisków BPW również objęte są 5-cio letnią gwarancją producenta, dając wysokie poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego transportu. Najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego zapewniają oryginalne części zamienne – to oczywiste. Należy pamiętać, że klocki  i tarcze hamulcowe pracują jako para cierna. Skład mieszanek ciernych dobierany jest doświadczalnie celem zapewnienia optymalnego hamowania. Praktyka pokazuje, że przebiegi osiągane na oryginalnych częściach zamiennych są znacznie dłuższe niż na zamiennikach. Oryginał okazuje tańszy niż wiele osób myśli. W efekcie stosowanie oryginalnych części zamiennych okazuje się optymalne z punktu widzenia optymalizacji kosztów firmy transportowej.

BPW ECO Disc
Zaciski BPW są aktualnie najczęściej montowanymi zaciskami hamulcowymi w osiach naczepowych. Dotychczas wyprodukowano ich już ponad 2 miliony

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!