Startuje projekt Truckers Lab – badania dla kierowców na stacjach w Polsce

17 lipca 2018, 15:15

Kierowcy zawodowi będą mogli w trasie sprawdzić stan swojego zdrowia, a to za sprawą projektu Truckers Lab. Kierowcy zmierzą ciśnienie, poziom glukozy, cholesterolu i poddadzą analizie skład ciała. Akcja potrwa do września 2018 r., a na podstawie wyników badań wydany zostanie raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych.

Niepokojący stan zdrowia kierowców zawodowych

Pomysł na objazdowe badania zrodził się w odpowiedzi na alarmujące dane o stanie zdrowia kierowców. W Polsce jest ich ok. 700 000, a stan ich zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Jak mówi pierwszy Raport Fundacji Truckers Life o stanie zdrowia kierowców zawodowych, ponad 60% z nich cierpi na nadwagę lub otyłość I stopnia, a to prosta droga do zawału i innych chorób zawodowych. Wg wyników badań opracowanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny dla Zakładu Zdrowia Publicznego wynika, że 70% kierowców zawodowych cierpi również na choroby układu kostno-stawowego, 40% posiada schorzenia sercowo-naczyniowe, 32% dolegliwości układu pokarmowego, a 18% kierowców zadeklarowało problemy psychologiczne.

Truckers Lab – objazdowe badania kierowców na największych stacjach w Polsce

Dlatego właśnie Fundacja Truckers Life przy wsparciu Partnera Strategicznego – firmy Mercedes-Benz Trucks Polska i portalu RoadStars.com, uruchamia projekt, który może zmienić te statystyki.

“W ramach Truckers Lab zbadamy poziom glukozy i cholesterolu kierowców, zmierzymy ciśnienie, a także przeanalizujemy ich skład ciała, dzięki czemu sprawdzimy m.in. wiek metaboliczny, masę tkanki tłuszczowej, masę tkanki beztłuszczowej czy zawartość wody w organizmie. Ustalimy także wskaźnik podstawowej przemiany materii w kcal. Zwrotnie kierowcy otrzymają indywidualne zalecenia dietetyczne od Koła Naukowego Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.” – mówi Martyna Gorynia z Fundacji Truckers Life.

– Troska o komfort pracy oraz zdrowia kierowców jest dla nas kluczowa. Uważamy, że naszą rolą jest zwiększenie świadomości na ten temat oraz szkodliwych skutków siedzącego trybu wśród osób wykonujących tę pracę na co dzień, dlatego do akcji dołączyliśmy jako partner strategiczny. W latach ubiegłych braliśmy udział wraz z Fundacją w promowaniu ćwiczeń wśród kierowców poprzez montaż siłowni, która można znaleźć przy wybranych parkingach oraz w Autoryzowanych Serwisach Mercedes-Benz Trucks – mówi Igor Kaczorkiewicz, Head of Product, Marketing and PR Mercedes-Benz Trucks Polska.

– Chcemy maksymalnie ułatwić kierowcom możliwość wzięcia udziału w badaniach, dlatego będziemy spotykać się z nimi cyklicznie w trasie. Bus diagnostyczny Truckers Lab będzie jeździł po największych stacjach w Polsce, aby dać kierowcom możliwość przebadania się. – mówi Patrycja Rubik z Fundacji Truckers Life.

Kierowcy będą mogli przebadać sie w trasie:

 • 21-22.07., na Master Truck Show 2018, w Strefie Zdrowego Kierowcy Fundacji Truckers Life i Mercedes-Benz Grupa Wróbel
 • 27.07. na Stacji Circle K, Osła
 • 1.08. w Porcie Radomsko
 • 2.08. na MOP-ie Nowostawy
 • 8.08. na Stacji Grosar Ładna
 • 9.08. na Stacji BP Zembrzyce
 • 21.08. na Stacji Orlen Góra
 • 23.08. na Stacji BP Dębno Żmigrodzkie
 • 29.08. na Stacji Orlen Szumowo
 • 30.08. na Stacji BP Stojadła
 • 4.09. na Stacji BP Górno
 • 10.09. na Stacji BP Kołbaskowo
 • 11.09. na Stacji Oktan Sławno

Western City ze Strefą Zdrowego Kierowcy na Master Truck

Strefa Zdrowego Kierowcy Fundacji Truckers Life i Mercedes-Benz Grupa Wróbel na Master Truck, w tym roku zamieni się w Western City, gdzie poza badaniami diagnostycznymi kierowcy będą mogli podszkolić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy na drodze. Wszystko przy muzyce country i w gorącym klimacie rodem z Dzikiego Zachodu, dlatego nie może Was tam zabraknąć.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!