Dwie dekady sieci Q-Service Truck 

7 stycznia 2019, 10:20

W drugi weekend stycznia w Arłamowie będzie miał miejsce jubileusz 20-lecia sieci Q-Service Truck. Zrzeszająca blisko 80 warsztatów ciężarowych sieć to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

– Pomysłodawcą i założycielem sieci Q-Service Truck był Krzysztof Oleksowicz. To on wpadł na pomysł, żeby na wzór powstałej rok wcześniej sieci warsztatów naprawiających samochody osobowe założyć pierwszą w Polsce sieć warsztatów samochodów ciężarowych – wspominał Paweł Ciok z N.S.C. TRUCK z Zielonki koło Warszawy.

Do pierwszego spotkania przyszłych członków doszło przypadkiem podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Przy stoisku firmy Jost czterech mężczyzn dyskutowało na temat urządzenia do prostowania ram. Rozmowa wywołała zainteresowanie stojącego nieopodal starszego pana, który zdecydował się włączyć w toczoną konwersację – Bolesław Rafałko z firmy Albor.

Przysłuchującym się rozmowie okazał się Kazimierz Neyman, pracownik Inter Cars, który grupie rozmówców zaproponował spotkanie, konsekwencją którego było powstanie dwa tygodnie później sieci warsztatowej, dedykowanej wyłącznie naprawom samochodów ciężarowych. W założycielskim spotkaniu, również w Poznaniu, udział wzięło siedmiu członków i moment ten uznawany jest za datę powstania sieci Q-Service Truck.

Wspomniana czwórka, która uczestniczyła w dyskusji na Targach Poznańskich to Bolesław Rafałko, Ryszard Niewiadomski, Paweł Ciok i Kazimierz Orłowski, a w spotkaniu założycielskim grono to uzupełnili Jan Olejnik, Edward Giezek oraz bracia Krzysztof i Mariusz Grzegory.

– Podstawowym założeniem, obowiązującym niezmiennie do dziś, było to, aby do sieci należały tylko te warsztaty, które gwarantują usługi najwyższej jakości – powiedział Bolesław Rafałko.

Warsztaty założycielskie pragnęły, aby do sieci przystępowały placówki wyposażone w sprzęt i odpowiednią wiedzę techniczną. Przynależność do Q-Service Truck dawała warsztatom możliwości pozyskiwania części, nowoczesnych narzędzi czy dostępu do wiedzy technicznej.

– Od samego początku sieć miała kilka zasad, które obowiązują do dziś. Jedna z nich to wspólna gwarancja. Kolejna to uznawanie jakości swoich napraw oraz wzajemna pomoc, a także dzielenie się zdobytą wiedzą. Z początku praktykowaliśmy odwiedziny w każdym warsztacie zrzeszonym w sieci w celu lepszego poznania się i zdobycia zaufania. Z czasem odeszliśmy jednak od tego modelu, warsztatów było bowiem coraz więcej i coraz trudniej było wszystkim spotkać się w jednym miejscu i czasie. – powiedział Paweł Ciok.

Kiedy grupa założycielska okrzepła, była gotowa do powiększenia sieci. W tym celu powstała Rada Q-Service Truck, która z jednej strony miała być swoistym sądem koleżeńskim, z drugiej – rekomendowała przyjmowanie nowych lub usuwanie obecnych członków. Ciężar rozwoju sieci wziął na siebie Kazimierz Neyman.

O jakości warsztatów skupionych w Q-Service Truck świadczą audyty, którym poddawane są nie tylko placówki, które dopiero aspirują do dołączenia do sieci, ale też te, które już się w niej znajdują. Na przestrzeni lat sieć Q-Service Truck miała wiele wspólnych programów, m.in. program książeczki gwarancyjnej czy próbę ustalenia wspólnego cennika roboczo-godzinowego na dane usługi w wybranych pojazdach. Wiele z nich zarzucono, inne rozwinęły się i funkcjonują do dziś. Członków sieci cementowały i wciąż spajają regionalne spotkania sieciowe oraz organizowana raz do roku gala Q-Service Truck – najbliższa z nich w dniach 11-12 stycznia zorganizowana zostanie w sercu Bieszczad, w Arłamowie. Lepiej zintegrować się grupie pozwalały także wspólne wyjazdy oraz VIP Club.

W 2013 roku na Q-Service Truck spadł wielki cios, którym była śmierć Kazimierza Neymana. QST straciło lidera, który wyznaczał nowe szlaki, ale i doskonale czuł temat rynku ciężarowego, był zawsze o krok przed resztą rynku i świetnie umiał odnajdywać się w meandrach i zawiłościach światka warsztatów ciężarowych.

Na przestrzeni lat sieć QST przeżyła intensywny rozwój – w 2008 roku zrzeszała ponad 40 warsztatów, w 2012 – ponad 60, a obecnie skupia 76 serwisów ciężarowych. Ekspansja ilościowa ustąpiła w ostatnich latach poprawie jakościowej. Sieć ma swoje placówki w strategicznych punktach Polski i obecnie skupia się na głównie na wzroście rozwojowym – poszerzaniu kompetencji poszczególnych warsztatów i uzyskiwaniu przez nie jak największej liczby autoryzacji. Kolejnym krokiem rozwoju jest rozwój na terenie Europy, a tu pierwsze udane próby – na Litwie i Ukrainie – już zostały poczynione.

Podsumowań czas

Czasem na podsumowanie 20 lat działalności Q-Service Truck i ukierunkowaniem planów na najbliższą przyszłość będzie rokroczne spotkanie sieciowe. Członkowie sieci spotkają się 11 i 12 stycznia 2019 roku w jednym z najpiękniejszych zakątków Bieszczad, Arłamowie. Będzie czas na wspomnienia, ale i spotkania robocze, na których przedstawiona zostanie m.in. krótka prezentacja Isuzu, omówione zostaną też główne założenia VIP Clubu. Znajdzie się chwila na podsumowanie spotkań regionalnych w kwestii określenia nowych zasad audytu, będzie panel poświęcony flocie i możliwościom budowania umowy kontraktowej u klienta, ze specjalną prezentacją wystąpi także Dział Szkoleń Inter Cars. Dla wszystkich uczestników gali przygotowany zostanie też panel wizjonerski, w którym organizatorzy spróbują nakreślić przyszłość w transporcie ciężarowym i w samych warsztatach specjalizujących się w naprawach samochodów ciężarowych.

Panie, niezainteresowane udziałem w panelach, w piątek będą mogły korzystać z dobrodziejstw Hotelu Arłamów, a dzień później czeka je udział w Panelu Beauty ze stylistką Moniką Butryn. Wszyscy z kolei w sobotnie popołudnie wezmą udział we wspólnych zajęciach integracyjnych, w których oprócz dobrej zabawy będzie można wykazać się zdolnościami manualnymi.

Zabawę oraz tematyczne spotkania zwieńczą dwa wieczory. W piątek (11 stycznia) uczestnicy wyjazdu spotkają się na kolacji w karczmie, w której serwowane będą swojskie specjały. Z kolei na sobotę (12 stycznia) zaplanowana jest uroczysta Gala połączona z kolacją i balem. Właśnie tego wieczora do sieci włączeni zostaną uroczyście jej nowi członkowie, a wszyscy dotychczasowi otrzymają dyplomy uczestnictwa w podziękowaniu za lata spędzone do tej pory w Q-Service Truck. O zabawę przez cały wieczór zadba  zespół Electric Girls.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!