Rusza czwarta edycja akcji społecznej Profesjonalni kierowcy

, 19 kwietnia 2019, 10:06

W czerwcu br. ruszą pierwsze bezpłatne kursy organizowane w ramach czwartej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku zostanie przeszkolonych minimum 100 osób, które swoją przyszłość wiążą z branżą transportową.

Firmy transportowe odpowiedzialne są aż za 10 proc. polskiego PKB i obsługują 25 proc. unijnego rynku przewozów. Dziś w firmach z tego sektora pracuje 700 tys. kierowców, ale jak szacuje firma doradcza PwC, braki w tej grupie zawodowej sięgają aż 100 tys. osób. Dodatkowo prawie połowa kierowców zawodowych ukończyła 65 lat i w każdej chwili może odejść na emeryturę. I to właśnie brak kierowców jest obecnie największym problemem polskich firm transportowych, który może zahamować rozwój całej branży.

Akcja w liczbach

Akcja społeczna „Profesjonalni kierowcy” została zainicjowana w 2016 roku przez firmy związane z branżą transportową. W ramach tego przedsięwzięcia już od 3 lat organizowane są bezpłatne kursy dla kierowców posiadających kategorię prawa jazdy C+E, ale nie mających praktyki w pracy w firmach transportowych. Obecnie akcję „Profesjonalni kierowcy” wspiera pięć firm: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Continental.

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 800 osób, które wiedzę zdobywały w trakcie 1800 godzin warsztatów teoretycznych i praktycznych. Przez trzy lata trwania akcji chęć wzięcia udziału w szkoleniach zgłosiło łącznie 1700 osób. Szkolenia odbyły się w 27 lokalizacjach na terenie całej Polski.

– W 2018 roku otrzymaliśmy ponad 600 zgłoszeń od osób, które swoją przyszłość planują związać z branżą transportową. 31 grup szkoleniowych uczestniczyło w 630 godzinach warsztatów teoretycznych i praktycznych pod okiem najlepszych w kraju instruktorów jazdy z Volvo Group Trucks Poland. Aż 400 osób odebrało certyfikaty „Profesjonalnych kierowców” – mówi Piotr Werner, Menedżer ds. Produktu i Wynajmu, odpowiedzialny za akcję „Profesjonalni kierowcy 2019”.

Organizatorom zależało przede wszystkim, aby w szkoleniach wzięły udział osoby, które w przyszłości chciałyby podjąć pracę jako zawodowi kierowcy.

– To się udało. Z naszych ankiet przeprowadzanych na bieżąco wśród uczestników wynika, że aż 75 proc. osób z I i II  edycji i 35 proc. z ubiegłorocznej, dzięki szkoleniom znalazło pracę w zawodzie. To bardzo duża skuteczność, zwłaszcza w obliczu tak ogromnego kryzysu na branżowym rynku pracy – dodaje Piotr Werner.

Branża docenia akcję

Akcja „Profesjonalni kierowcy” jest bardzo dobrze oceniania przez branżę. W 2018 roku wiele szkoleń współorganizowały firmy transportowe. Dzięki temu miały one okazję już podczas zajęć poznać przyszłych kandydatów do pracy.

– Cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniu „Profesjonalni Kierowcy”, dzięki temu mogliśmy między innymi zaprezentować Dartom potencjonalnym pracownikom, przedstawić realia pracy w naszej firmie oraz pokazać pojazdy na jakich pracują nasi kierowcy. Myślę, że to wydarzenie jest dopiero początkiem. Kontynuacja takich akcji jest niezbędna w celu pokazania właściwego obrazu kierowcy czy przewoźnika, poszerzenia wiedzy na temat transportu dla osób jeszcze nieprzekonanych do podjęcia tej ciekawej pracy – mówi Dariusz Szumacher, prezes firmy Dartom.

Właściciele firm zwracają jednak uwagę na to, że szkolenia „Profesjonalnych kierowców” to nie tylko możliwość znalezienia nowych pracowników. Zdaniem Romana Ruteckiego, prezesa zarządu firmy Bud-Mat Transport z Płocka, akcja przede wszystkim buduje nowy wizerunek kierowcy zawodowego. Jak podkreśla osobom, które wchodzą w dorosłość, i myślą o swojej pierwszej pracy, przy każdej okazji podpowiadamy, że zawód kierowcy może być bardzo ciekawą alternatywą. Przemawia za tym stabilność pracy, jazda bardzo nowoczesnym, bezpiecznym samochodem oraz możliwość ciągłego rozwoju własnych pasji i zainteresowań, które wielu naszych kierowców rozwija w trakcie przerw postojowych.

– To moim zdaniem najlepsze szkolenie dla kierowców, na jakim byłem. Instruktorzy potrafią nie tylko przekazać wiedzę dotyczącą pojazdów ciężarowych i ratownictwa medycznego, ale również pozytywnie wpłynąć na podejście do zachowania na drodze. Gdyby w szkole samochodowej, którą ukończyłem, byli tacy wykładowcy, to od razu zostałbym kierowcą zawodowym, a nie informatykiem – mówi Mariusz Cichy, uczestnik III edycji „Profesjonalnych kierowców”.

Profesjonalni kierowcy 2019

W 2019 roku organizatorzy akcji „Profesjonalni kierowcy” planują przeszkolenie ponad 100 osób. Szkolenia mają rozpocząć się w czerwcu i potrwać do później jesieni. Pilotażowo zostanie również przeszkolona grupa osób, które swoją przyszłość wiążą z mechaniką samochodową, a nie pracą kierowcy zawodowego.

– Planujemy podjąć również szereg działań z zakresu public affairs skierowanych na zainicjowanie szerokiej debaty, której celem będzie wypracowanie pakietu rozwiązań pomocowych dla branży transportowej. Takich, które pozwoliłyby zmniejszyć kryzys na branżowym rynku pracy i zapobiec zahamowaniu rozwoju branży transportowej w Polsce. Będziemy również szeroko promować zawód kierowcy pokazując, że jest to rozwojowa praca dla ludzi z pasją. Jednym z głównych założeń akcji na 2019 rok jest również zachęcenie kierowców jeżdżących po drogach międzynarodowych do powrotu do transportu regionalnego – mówi Piotr Werner.

Zapisy na kursy

Wszystkie kursy organizowane w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne. Zapisy na szkolenia w ramach tegorocznej IV edycji ruszą w maju. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie w dniu szkolenia ważnego prawa jazdy kategorii C+E.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!