Polak na podium w finale Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019

, 27 maja 2019, 12:39

Piotr Dołengiewicz zajął trzecie miejsce w europejskim finale Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019 (ang. Scania Driver Competitions – SDC). Zwycięzcą zawodów został Andreas Nordsjø z Norwegii, a drugie miejsce przypadło Fredrikowi Arwidmarkowi ze Szwecji.

Europejski finał SDC odbył się w dniach 24 – 25 maja 2019 r. w centrali Scania
w Södertälje. W finale zmierzyło się trzydziestu najlepszych kierowców z Europy, wyłonionych w finałach krajowych. Konkurs rozpoczął się na Ukrainie w październiku 2018 r., a zakończył finałami krajowymi w Finlandii i Polsce. Najmłodszy finalista miał 23, a najstarszy 61 lat.

Dwa dni pełne emocji

Pierwszego dnia zawodów europejskiego finału SDC 2018 – 2019 kierowcy mieli
do wykonania sześć zadań, podczas których sprawdzano ich umiejętności i wiedzę
z zakresu sprawdzenia pojazdu przed jazdą, mocowania ładunku, jazdy ekonomicznej i defensywnej, pierwszej pomocy, BirdView Precise Driving (jazda pojazdem dystrybucyjnym z zasłoniętymi szybami, z wykorzystaniem wyłącznie kamer) oraz jazdy offroadowej.

Drugi dzień konkursu to zadania na placu manewrowym: Knock The King, Twisted Water Challenge, Super Y oraz konkurencja finałowa: Extreme Knock The King. Każde z zadań było rozgrywane równocześnie przez kilku zawodników. W konkurencji finałowej najlepszy okazał się przedstawiciel Norwegii, który oprócz otrzymania tytułu najlepszego kierowcy w Europie wygrał możliwość wyspecyfikowania własnego pojazdu Scania nowej generacji o wartości 100 tys. euro.

– Kierowca to najważniejszy czynnik w transporcie ciężkimi pojazdami. Organizując Konkurs Kierowców Scania pragniemy podnieść status zawodowych kierowców
i podkreślić ich ogromne znaczenie dla rentowności firm transportowych, bezpieczeństwa drogowego, a także dla ograniczania wpływu transportu na środowisko – powiedział Erik Ljungberg, szef ds. komunikacji, marki i marketingu w Scania.

Świetny występ Polaka

– Jesteśmy pod wrażeniem opanowania i znakomitych umiejętności, jakie zaprezentował polski zawodnik podczas europejskiego finału Konkursu Kierowców Scania. Piotrek wyróżniał się na tle konkurencji dużą precyzją i szybkością wykonywanych zadań, co podkreślali również organizatorzy. Jego występ był znakomity, dlatego pozostałym finalistom należy się duże uznanie, ponieważ pokonanie Piotrka nie było łatwe – skomentował Jacek Tarach, koordynator ds. projektów marketingowych Scania Polska S.A.

30-latek z Białegostoku posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych od 2014 r. Zawodowo wykonywał przewozy przede wszystkim w Polsce, miał też okazję jeździć do państw skandynawskich. Polski zawodnik nie miał wcześniej doświadczenia w udziale w konkursach organizowanych przez Scania.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!