Zmowa cenowa producentów ciężarówek. Pozew zbiorowy w toku.

, 9 sierpnia 2019, 14:24

Do zmowy cenowej pomiędzy producentami pojazdów ciężarowych Daimler/Mercedes-Benz, MAN, Scania, Iveco, DAF i Volvo/Renault doszło w 1997 roku. W wyniku działań niezgodnych z obowiązującym prawem, przewoźnicy zarówno w Polsce jak i Europie przepłacali za ciężarówki od 5 do nawet 20%.

Polscy przewoźnicy mają szansę, by wywalczyć odszkodowanie od wyżej wymienionych producentów pojazdów. Przygotowywany jest trzeci pozew zbiorowy, który jest jednym z największych w Europie. Sprawą zajmuje się firma Financialright Claims. Dołączyć do pozwu można przez Internet wchodząc na stronę truck-damages.com/pl i wypełniając zgłoszenie do 31 sierpnia.

Komisja Europejska nałożyła na koncerny karę w wysokości 3,6 mld euro. Według kancelarii prowadzącej sprawę pozwu, straty poniesione przez klientów tych firm tylko w Polsce oszacowano na ponad 12 mld złotych. Przewoźnicy mogą starać się o odszkodowania w wysokości ok. 10 tys. euro za każdy pojazd.

Po wypełnieniu wstępnego zgłoszenia przedsiębiorcy będą mogli przesyłać zeskanowane dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu jako dowód w sprawie. Wystarczy choćby jeden dokument np. umowa leasingu, faktura, dowód rejestracyjny. Zgłosić się może każdy przewoźnik, niezależnie od ilości samochodów oraz bez ponoszenia kosztów udziału w pozwie. Zastosowany w tym przypadku model amerykański „success fee”, czyli prowizji od zwycięstwa, chroni firmy przed ryzykiem finansowym udziału w pozwie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!