Nokian przedstawia cyfrowy system monitorowania opon

, 17 września 2019, 15:47

Samochody, którymi poruszamy się na co dzień z roku na rok stają się coraz bardziej cyfrowe – od zarządzania flotą przez zdalną diagnostykę i logistykę opartą na danych po pojazdy autonomiczne, Internet rzeczy i wiele innych. Nowa technologia Nokian Tyres Intuitu wykorzystuje potencjał opon uzyskując z nich przydatne dane.

Nokian Tyres zrobiła pierwszy krok w stronę stworzenia cyfrowego systemu zarządzania oponami w czasie rzeczywistym. Technologia Nokian Tyres Intuitu to połączenie wyposażonej w czujniki inteligentnej opony z mobilną aplikacją, która gromadzi dane i przesyła je do kierowcy informując go o ciśnieniu powietrza i temperaturze.

Staraliśmy się stworzyć rozwiązanie typu plug & play. Wystarczy kupić nowy komplet opon, zainstalować aplikację i gotowe – mówi kierownik ds. sprzedaży i marketingu w Nokian Tyres, Toni Silfverberg.

Początkowo w nową technologię wyposażone będą opony do zastosowań rolniczych i budowlanych, jednak z czasem Nokian Tyres planuje wprowadzić ją we wszystkich swoich produktach dostępnych na rynku.

Internet rzeczy (The Internet of Things, IoT), zwany również Internetem przemysłowym zrewolucjonizował wiele procesów chociażby usprawniając prace montażowe czy umożliwiając zdalny odczyt liczników. Ideą Internetu rzeczy jest wykorzystanie niewielkich, niezależnych czujników, które zużywają mało energii, a jednocześnie mogą łączyć się ze sobą i z urządzeniami zewnętrznymi przesyłając dane identyfikacyjne i dane z czujników i umożliwiając ich zapisywanie. Nokian Tyres Intuitu bazuje na czujnikach IoT znajdujących się w oponie. W pierwszej wersji czujniki będą przesyłać informacje o ciśnieniu i temperaturze opony do zainstalowanej na urządzeniu mobilnym aplikacji oraz do chmury. System nie wymaga żadnych dodatkowych modyfikacji auta – potrzebne są tylko opony z czujnikami i urządzenie mobilne.

Z punktu widzenia zastosowań profesjonalnych, istnieje wiele obszarów, które skorzystają na dostępie do danych w czasie rzeczywistym.

Jednym z nich i najbardziej oczywistym jest codzienne korzystanie z pojazdu przez użytkownika końcowego. Aplikacja mobilna zapewnia kierowcom spokój ducha informując ich o ciśnieniu powietrza i temperaturze opon pomagając tym samym zapobiegać uszkodzeniom i ostrzegając przed ewentualnymi nieprawidłowościami. Dbanie o dobry stan opon pozwala ograniczyć przestoje oraz zminimalizować koszty potencjalnych szkód. Nie należy zapominać, że ogumienie ma kluczowy wpływ na sprawne funkcjonowanie pojazdu – podkreśla Silfverberg.

Z punktu widzenia biznesu, Nokian Tyres Intuitu zapewnia dostęp do danych, które pozwalają usprawnić proces podejmowania decyzji i ułatwiają monitorowanie wydajności całej floty samochodowej.

Kierownik floty dba o to, aby wszystko funkcjonowało sprawnie dążąc do ograniczenia nieplanowanych przestojów oraz maksymalizacji bezpieczeństwa i zysków – mówi Silfverberg.

Technologia Nokian Tyres Intuitu pomaga utrzymać parametry operacyjne na optymalnym poziomie, dzięki czemu pozwala zapobiegać uszkodzeniu opon. Dlatego też użytkownikom aplikacji, którzy zarejestrują swoje opony będzie przysługiwać przedłużona gwarancja producenta.

Klienci, którzy zarejestrują swoją opony wyposażone w technologię Nokian Tyres Intuitu zyskają dodatkowy rok gwarancji – co jest niemałą zaletą – podkreśla Toni Silfverberg

Utrzymanie optymalnego ciśnienia powietrza w oponach zapobiega uszkodzeniu gleby, co z kolei wpływa na poprawę plonów. Duże znaczenie ma także opór toczenia, który bezpośrednio przekłada się na zużycie paliwa – mówi Silfverberg.

Technologia Nokian Tyres Intuitu zostanie zaprezentowana na targach Agritechnica w listopadzie 2019 r. i wprowadzona na rynek w 2020 r.

Pierwsze komercyjne opony wyposażone w czujniki Nokian Tyres Intuitu przeznaczone będą do maszyn rolniczych. Z tego względu, początkowo, docelową grupą użytkowników będą małe i średnie przedsiębiorstwa rolnicze i budowlane – wyjaśnia Toni Silfverberg.

Tak jak w przypadku wszystkich produktów cyfrowych kolejnym krokiem w rozwoju Nokian Tyres Intuitu będzie rozszerzona funkcjonalność i nowe funkcje takie jak przykład pomiar zużycia opon czy zintegrowanie Nokian Tyres Intuitu z oprogramowaniem pojazdu.

W przyszłości na wyświetlaczu w traktorze czy maszynie leśnej z pewnością pojawi się oddzielna sekcja poświęcona danym pozyskiwanym z opon, które będą miały kluczowe znaczenie zarówno dla operatora jak i kierownika floty – przekonuje Silfverberg.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!