Nowy system opłat drogowych w Bułgarii

6 marca 2020, 8:41

1 marca Bułgaria wprowadziła nowy system opłat drogowych, oparty na łączności satelitarnej. Pojazdy ciężarowe mogą teraz automatycznie rozliczać przejazdy poprzez urządzenie pokładowe lub ticket, zaś pojazdy osobowe korzystają z e-winiety. 

Opłaty obowiązują na wyznaczonych drogach krajowych i autostradach o łącznej długości 3115 km. Są obowiązkowe dla wszystkich typów pojazdów poruszających się po Bułgarii. Po pozostałych drogach, z łącznej sieci liczącej ok. 20 000 km, można nadal poruszać się bezpłatnie.

Nowością jest urządzenie pokładowe o nazwie TollPass, dedykowane częstym użytkownikom bułgarskich dróg, z pojazdami powyżej 3,5 t. Automatyczna rejestracja danych z pomocą GPS zapewnia płynny i szybki przejazd, ponieważ płatność odbywa się w trybie post-paid. Od 1 marca boxy można zamawiać za pośrednictwem DKV.

Dla przewoźników sporadycznie podróżujących przez Bułgarię lepszym rozwiązaniem będzie ticket (ang. Route Pass, bułg. Маршрутна карта). W przypadku ticketu należy przed rozpoczęciem podróży wskazać punkt rozpoczęcia i zakończenia trasy. Kierowca ma 24h od momentu aktywacji ticketu, aby pokonać wybrany odcinek.

Pojazdy osobowe do 3,5 t powinny natomiast zarezerwować e-winietę. Proponowana jest na okresy: weekendu, tygodnia, miesiąca, kwartału lub roku. Jej cena waha się od 10 do 97 euro. Wkrótce jej rezerwacja będzie także możliwa przez DKV.

Stawki dla pojazdów ciężkich różnią się w zależności od: liczby przejechanych kilometrów, klasy emisji zanieczyszczeń EURO, liczby osi, ciężaru pojazdu, typu pojazdu (pojazd ciężarowy lub autobus) oraz kategorii drogi. Ich wysokość można sprawdzić na: www.bgtoll.bg/en/toll. Dla pojazdów powyżej 12t różnica pomiędzy stawkami dla najniższej i najwyższej klasy Euro wynosi 100%.

Warto z wyprzedzeniem wybrać rodzaj rozliczeń i zarejestrować się do systemu, bo mandat za brak uiszczenia opłaty wynosi 77 do 383 euro.

Więcej informacji na stronie: https://www.dkv-euroservice.com/gb/toll-bulgaria/

Mapa płatnych dróg.

Trasy objęte opłatami w Bułgarii:

  • fiolet: autostrady, 803 km
  • zielony: drogi pierwszej klasy, 2312 km

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!