Koronawirus: znamy szczegóły rządowej specustawy

19 marca 2020, 9:05

W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, rząd wprowadzi pakiet osłonowy dla przedsiębiorców, którzy ucierpią w związku z sytuacją wywołaną przez koronawirusa. Kwota udzielonej pomocy ma sięgnąć nawet 212 mld zł.

Całość projektu Tarczy nie jest jeszcze znana, do publicznej wiadomości podawane są jednak kolejne szczegóły.

Filarów programu ma być aż pięć. Rozwiązania z pierwszego mają chronić pracowników przed utratą miejsc pracy. Pracodawcy będą mogli liczyć na pokrycie przez rząd 40 proc. wynagrodzenia (do wysokości średniej pensji w gospodarstwie krajowym), a w przypadku samozatrudnionych (z umową zlecenie lub o dzieło), rząd pokryje do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Przeznaczonych ma zostać na to 30 mld zł.

Drugi filar, którego wartość to ponad 73 mld zł to bezpośrednia pomoc przedsiębiorcom, w ramach której udzielane mają być mikropożyczki do 5 tys. zł, leasing operacyjny albo pożyczki i kredyty na korzystnych warunkach. Trzeci filar zakłada wsparcie dla służby zdrowia, w tym 7,5 mld zł przeznaczonych na szpitale zakaźne i walkę z wirusem. Czwarty filar zakłada wzmocnienie sektora finansowego Państwa kwotą ok. 70 mld zł. Pakiety regulacyjne KNF i MF oraz pakiet płynnościowy NBP mają zapewnić, że w bankomatach nie zabraknie pieniędzy. Piąty i ostatni filar został poświęcony inwestycjom publicznym. W związku z tym, że sytuacja związana z koronawirusem prawdopodobnie zatrzyma inwestycje w drogi, cyfryzację, szkoły czy szpitale, Państwo ma zachęcić samorządy do takich działań kwotą ok. 30 mld złotych.

Niezależnie od programu rządowej Tarczy Antykryzysowej, swoje zobowiązania przedstawił ZUS, który zamierza zawiesić przedsiębiorcom konieczność odprowadzania składek. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Krzysztof K, 24 marca 2020, 11:38 0 0

W mojej ocenie. W takiej sytuacji,w zakresie opłat składek ZUS, winniśmy być zwolnieni przez pewien okres

Odpowiedz