Sprawdzamy jak działa nowa wyszukiwarka części Allegro

14 września 2020, 23:00

Allegro wprowadziło niedawno dwie nowe funkcjonalności, ułatwiające wyszukanie ofert części pasujących do konkretnego modelu samochodu. Nowe rozwiązania mają do minimum eliminować ryzyko pomyłki przy doborze części oraz znacznie skrócić czas potrzebny na zakup.

Zakupy części samochodowych na Allegro stają się coraz popularniejsze nie tylko wśród kierowców czy „garażowych pasjonatów”, ale także wśród zawodowych mechaników. Z serwisem współpracuje liczne grono dostawców – producenci, dystrybutorzy, hurtownie i sklepy. Obecnie na platformie znajduje się ponad 35 mln ofert sprzedaży części, pochodzących od około 1000 producentów. Często zdarza się, że profesjonaliści znajdują tu produkty w cenie lepszej niż oferowana przez ich lokalnych dostawców, wraz z ekspresową wysyłką. Dotychczas korzystanie z Allegro przy codziennych zakupach części samochodowych wiązało się jednak z pewnymi problemami przy doborze odpowiednich części. Wyszukiwarka nie zawsze była precyzyjna, zdarzało się także, że opisy sprzedawców nie dawały pełnej wiedzy dotyczącej tego, do jakich modeli pojazdów przeznaczony jest dany produkt. Wiązało się to z ryzykiem pomyłki oraz konieczności dokonywania zwrotu lub wymiany części. Profesjonaliści nie zawsze mogli pozwolić sobie na taką stratę czasu.

Teraz Allegro deklaruje, że opisane wyżej problemy to już przeszłość. Za sprawą dwóch nowych funkcjonalności, ryzyko błędu przy doborze części zostało zredukowane do minimum. Chodzi o możliwość wskazania konkretnego modelu pojazdu przy wyszukiwaniu części oraz rozbudowanie sekcji „Pasuje do…” w ofertach sprzedaży. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa nowa wersja dobierarki.

Nowe wyszukiwanie części samochodowych na Allegro – jak to działa?

Wchodzimy w kategorię Motoryzacja na Allegro, gdzie czeka na nas tysiące ofert sprzedaży części. Są tu także oleje, akcesoria, felgi i opony, a nawet narzędzia i sprzęt warsztatowy. Choć produkty podzielone są na kategorie,  w gąszczu produktów łatwo można się zgubić. Tuż pod nazwą kategorii dostrzegamy jednak nową wyszukiwarkę części według pojazdu.

Dziś chcemy zamówić filtr kabinowy do Forda Galaxy z 2015 r., wyposażonego w silnik diesla. Wybieramy zatem odpowiednią kategorię części (filtry) oraz markę i model pojazdu. Pomocne okazują się wskazówki dotyczące roczników produkcji konkretnych modeli. W naszym przypadku mamy do wyboru dwie wersje Galaxy, które były produkowane w 2015 r. Jeżeli nie wiemy, czy nasz pojazd to nowsza czy starsza generacja, pomocą posłuży nam znajomość wersji silnikowej. Starszy Galaxy, oferowany był z silnikami w innych wariantach mocy niż nowszy – moc podawana jest zarówno w koniach mechanicznych jak i w kilowatach, dzięki czemu dane łatwo odczytamy z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Silnik auta, do którego szukamy części to dwulitrowy diesel o mocy 150 KM. Jest to zatem nowsza generacja. Klikamy „szukaj”.

Wyszukiwarka znalazła ponad 3700 ofert sprzedaży filtrów do wskazanego samochodu. Po lewej stronie możemy wybrać interesującą nas podkategorię – „filtry kabinowe”. Jest to aż 775 ofert.

Wyniki wyszukiwania możemy teraz dowolnie przesortować – po popularności ofert, cenie itp. Najciekawsze dla profesjonalistów mogą być jednak opcje dostępne w pasku po lewej stronie. Możemy tam np. wskazać preferowany sposób dostawy lub wybrać tylko te oferty, gdzie dostawa jest możliwa jeszcze dziś lub w ciągu 1 dnia roboczego. Możemy także wyświetlić wyłącznie oferty sprzedawców z pakietem Smart, dzięki któremu oszczędzamy na kosztach wysyłki oraz mamy znacznie uproszczoną procedurę ewentualnego zwrotu czy reklamacji. Ciekawostką jest możliwość wyboru jakości części (zgodnie z GVO). W naszym przypadku możemy także wybrać preferowany rodzaj lub markę filtra.

Klikamy w interesującą nas ofertę. Znajdujemy tam drugą nowość Allegro, czyli rozbudowaną sekcję „Pasuje do…”. Wskazany jest tam, wybrany przez nas pojazd, ale mamy możliwość podejrzenia także pełnej listy modeli, do których pasuje dany filtr. Podawane są tam dokładne informacje, łącznie z kodami silników.

W osobnej sekcji oferty możemy także sprawdzić listę zamienników dla danej części oraz numer oryginału. To pomocne, jeżeli np. posiadamy starą, wymontowaną z pojazdu część oraz jej numer. Ryzyko pomyłki jest zatem minimalne. Jeżeli otrzymamy niewłaściwą część, będzie to spowodowane błędem sprzedawcy, a nie niepoprawnym wyszukiwaniem.

Dobierarka Allegro bazuje na największym i najobszerniejszym na świecie katalogu części motoryzacyjnych, TecDoc Alliance. Otwiera to możliwość precyzyjnego wyszukiwania produktów po różnego typu parametrach

Nie kupujesz części na Allegro? Spróbuj już teraz.

Dokładne wyszukiwanie to mniejsza liczba zwrotów towarów, co oznacza korzyści zarówno dla użytkowników serwisu jak i dla sprzedawców. Osoby kupujące części wybierają je łatwiej i szybciej, bez obaw o pomyłkę. Sprzedający tracą zdecydowanie mniej czasu na obsługę zwrotów oraz na odpowiadanie na pytania użytkowników o dopasowanie danej części.

Dobór części na Allegro jest teraz prostszy niż kiedykolwiek, co powinno zachęcić do zakupów także osoby na co dzień niezwiązane z tematami technicznymi w motoryzacji. Wystarczy znać dokładny model i wersję swojego samochodu, by zamawiać odpowiednie części.

Dla osób profesjonalnie związanych z motoryzacją, zamawiających na co dzień duże ilości części, niewątpliwą zaletą serwisu jest możliwość dokonania szybkiego zakupu i płatności jednym kliknięciem. Podobnie jak w przypadku innych kategorii, także w dziale części samochodowych możliwe jest skorzystanie z wygodnych rat 0%

Do tej pory nie zamawiałeś produktów motoryzacyjnych na Allegro. Wejdź na stronę: allegro.pl/dzial/motoryzacja i przekonaj się o jej zaletach już teraz.

Advertisement

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Krakus, 15 września 2020, 8:30 2 0

UOKiK wziął się ostatnio za Alledno - m.in. za pobieranie od sprzedawców prowizji także od kosztów wysyłki i inne "sztuczki". Mam nadzieję, że nałożą na nich karę ze 100.000.000 zł :)

Odpowiedz