Nokian rozpoczyna sprzedaż inteligentnych opon

15 września 2020, 14:11

Firma Nokian Tyres zaprezentowała inteligentne opony Intuitu w listopadzie zeszłego roku na targach Agritechnica w Hannoverze. Teraz technologia ta będzie dostępna w wybranych oponach do pojazdów rolniczych, a ich sprzedaż rozpocznie się od Finlandii.

Nokian Tyres Intuitu zawiera rozwiązania proste do wdrożenia – aby odczytywać poziom ciśnienia i temperatury opon w smartfonie, wystarczą opony z sensorami oraz aplikacja.

W obecnej fazie system Nokian Tyres Intuitu obejmuje inteligentne opony z czujnikami oraz aplikację do urządzeń mobilnych. Aby rozpocząć korzystanie z niego, wystarczy zamówić inteligentne opony i pobrać aplikację. Inteligentne opony rejestruje się w aplikacji, która pokazuje ich położenie, ciśnienie i temperaturę w każdym wyposażonym w nie pojeździe. Właściciele flot mogą dodawać w aplikacji dowolną liczbę kierowców i pojazdów. Dzięki temu kierowcy mogą na bieżąco otrzymywać informacje i powiadomienia o aktualnie używanym pojeździe, a menedżerowie floty zyskują lepszy wgląd w ogólny stan opon i maszyn. Inteligentne i łatwe we wdrożeniu rozwiązanie do opon inteligentnych zapewnia też korzyści producentom maszyn ze względu na większą aktywność klientów. Zachętą do rejestracji opon w Intuitu jest wydłużenie gwarancji.

Rozwiązanie do inteligentnych opon Intuitu zostało sprawdzone i stanowi już element codziennej pracy użytkowników w fazie testowej. Fiński usługodawca z branży utrzymania nieruchomości Jari Suontausta używa Intuitu we flocie trzech traktorów. Cyfrowy aspekt opon zmienił jego sposób pracy. Suontausta jest pod wrażeniem szybkości reakcji na problemy z oponami, jaką umożliwia Nokian Tyres Intuitu.

– Czasami pracujemy w miejscach, w których leży dużo gwoździ i elementów metalowych, dlatego zdarzają się przebicia – wyjaśnia Jari Suontausta. – Naprawić je można łatwo i tanio, pod warunkiem że zostaną szybko wykryte, ale jeśli problemu nie zauważy się na czas, bardzo droga opona może się zmarnować.

Sprzedaż inteligentnych opon Nokian Tyres Intuitu rozpoczyna się stopniowo – najpierw w Finlandii i obejmuje cztery flagowe opony do traktorów: Nokian Ground King, Nokian TRI 2, Nokian Hakkapeliitta TRI i Nokian Tractor King. Dostawy zamówień z fabryki rozpoczną się we wrześniu i wtedy też zostanie udostępniona do pobrania aplikacja Intuitu. Zamówienia będzie można składać w pierwszej fazie w sieci sprzedaży opon Vianor, a następnie także u innych sprzedawców. Opony są dostarczane w standardowych terminach.

– Finlandia to nasz rodzimy rynek, a klienci są tu ciekawi nowych technologii – mówi Manu Salmi, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający Nokian Heavy Tyres. – Mamy jednak plany zwiększania dostępności tych opon także w innych krajach.

Aktualnie dostępne funkcje Intuitu to dopiero początek, gdyż wkrótce będzie ich więcej. Trwają na przykład prace nad pomiarami głębokości bieżnika oraz integracją Nokian Tyres Intuitu z własnym oprogramowaniem maszyn.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!