Innova Capital sprzedaje udziały w PEKAES

19 października 2020, 10:49

Od momentu wejścia Innova Capital do spółki pod koniec 2015 roku, PEKAES odnotował wzrost wartości. Wskaźnik EBITDA spółki wzrósł w tym okresie o ponad 100%. Skoncentrowano się na rozwoju dystrybucji ładunków drobnicowych (LTL) oraz na zwiększeniu przychodów z transportu intermodalnego, które w obydwu przypadkach od momentu wejścia funduszu, podwoiły się.

Obecnie PEKAES rozwija się dzięki silnej pozycji rynkowej, z blisko 5 milionami miejsc paletowych przewożonymi w sieci drobnicowej w ciągu roku. Stały wzrost wolumenu przewozów drobnicowych na poziomie 13% (średnia roczna stopa wzrostu w latach 2015-2020) potwierdza dobre perspektywy spółki na przyszłość.

Sukces transformacji biznesowej PEKAES oraz imponująca ekspansja spółki na polskim i międzynarodowym rynku logistycznym, która wzbudziła zainteresowanie GEODIS, nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy zespołu Innova Capital i kierownictwa spółki. Jestem im bardzo wdzięczny za zaangażowanie oraz inicjatywę. Wspólnie zbudowaliśmy operatora logistycznego „wagi ciężkiej”, a o jego sile i odporności świadczy m.in. to, jak dobrze firma radzi sobie z pandemią Covid-19, mającą znikomy wpływ na bieżące wyniki – stwierdził Krzysztof Kulig, Senior Partner w Innova Capital.

Przejęcie jest dużym krokiem w kierunku konsolidacji obecności GEODIS w regionie, który uważamy za strategiczny dla rozwoju naszej Grupy. PEKAES ma doskonały zasięg geograficzny działalności, a zespół firmy jest wysoko ceniony za jego profesjonalizm. Uzupełniające się portfele klientów i połączone kompetencje pozwolą nam zaoferować polskim firmom szeroki zakres usług międzynarodowych. Nasi klienci będą mogli skorzystać z doświadczenia PEKAES w Polsce, która jest trzecim największym rynkiem logistycznym w Europie. Cieszymy się, że możemy powitać wszystkich pracowników i kierownictwo PEKAES w rodzinie GEODIS – powiedziała Marie-Christine Lombard, Dyrektor Generalna GEODIS.

W ciągu ostatnich pięciu lat PEKAES rozwijał się bardzo dynamicznie i wdrożył przygotowany na ten okres program strategiczny. Osiągnęliśmy cele wyznaczone na lata 2016-2020, a w naszym długoterminowym planie rozwoju postawiliśmy sobie za cel połączenie siły naszej organizacji z międzynarodowym inwestorem strategicznym. GEODIS, jako globalny operator usług logistycznych, jest dla nas idealnym partnerem. Jesteśmy dumni, że wiodąca światowa firma logistyczna tak pozytywnie oceniła nasze osiągnięcia biznesowe, organizację naszych firm, a także potencjał i możliwości rozwoju w nadchodzących latach – powiedział Maciej Bachman, Prezes Zarządu PEKAES.

Z siedzibą w Błoniu, w centralnej Polsce i w pobliżu Warszawy, PEKAES świadczy kompleksowe usługi logistyczne. Firma posiada sieć drobnicową zbudowaną z 20 krajowych terminali dystrybucyjnych. Zarządza również siecią 6 magazynów logistycznych, 1 kontenerowym terminalem kolejowym, 2 kolejowymi terminalami do przeładunku materiałów sypkich, 3 biurami spedycji morskiej i lotniczej, 2 biurami obsługującymi przeprawy promowe oraz 7 agencjami celnymi, zatrudniając ponad 1200 pracowników.

Innova Capital, doradca private equity, ogłosił sprzedaż wszystkich posiadanych udziałów w spółce PEKAES, na rzecz francuskiej spółki GEODIS. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne.

Spółka przeszła gruntowną transformację z tradycyjnego biznesu transportu drogowego w  biznes logistyczno-intermodalny, spełniający międzynarodowe standardy. Prowadząc działalność na szeroką skalę w Polsce, PEKAES zajmuje się również transportem ładunków w Europie, współpracując z 17 partnerami zagranicznymi w ponad 40 krajach.

W 2020 roku, oprócz uruchomienia swojego dwudziestego oddziału w Mińsku Mazowieckim oraz nowych terminali w Lublinie i Olsztynie, PEKAES powiększył także powierzchnię magazynową na Mazowszu, w Kielcach i Krakowie. Ponadto PEKAES jest właścicielem 100% udziałów w spółce Spedcont (terminal intermodalny w Łodzi) oraz CHEMIKALS (2 terminale masowe w Braniewie i Skandawie).

Pod kierownictwem Innova Capital, grupa zmieniła model biznesowy Spedcont z obsługi
kontenerów na zintegrowanego operatora intermodalnego, a dodatkowo zdywersyfikowała źródła przychodów CHEMIKALS poprzez uruchomienie nowej usługi przeładunku LPG.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!