30-letnie doświadczenie w produkcji dla rolnictwa i motoryzacji – wywiad z Michałem Walkiewiczem z firmy Dexwal

30 listopada 2020, 23:43

Marka Dexwal jest rozpoznawalna zarówno na rynku motoryzacyjnym jak i rynku agro. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że jest to producent polski, za którym stoi 30-letnie doświadczenie. Michała Walkiewicza, syna założyciela firmy Dexwal, zapytaliśmy o historię firmy oraz jej aktualną ofertę.

TruckFocus: Dexwal to polska firma, produkująca w Polsce. Proszę opowiedzieć pokrótce o jej historii i najważniejszych w niej wydarzeniach.

Michał Walkiewicz: Firma Dexwal powstała w 1990 r. w Busku-Zdroju. Początkowo zajmowała się produkcją maszyn rolniczych, plastikowych i gumowych komponentów dla maszyn rolniczych oraz maszyn komunalnych. W 2003 r. powstał dział motoryzacyjny. Firma rozpoczęła produkcję rolek i napinaczy. Jesteśmy jednym z pierwszych polskich producentów tego asortymentu. W roku 2008 firma Dexwal połączyła się z czeską firmą NL MOTO s. r. o.. W 2010 r. rozpoczęliśmy współpracę z NSK Bearings. NSK wykonuje dla nas łożysko z rowkami i ząbkami, specjalnie przeznaczone do rolek. W roku 2015 została zarejestrowana marka Mobidex. Jesteśmy na rynku już od 30 lat, a ta tradycja zobowiązuje. Nasza aktualna pozycja wynika z doświadczenia oraz dbałości o jakość produktów i obsługę klienta. Potwierdzeniem jakości naszych produktów jest certyfikat ISO 9001, który otrzymaliśmy. Już od stycznia 2021 r. nasze części będą obecne w największym na świecie katalogu TecDoc.

W jakich produktach dla branży Truck specjalizuje się Dexwal oraz gdzie są one produkowane?

Nasza firma specjalizuje się w produkcji rolek prowadzących i napinających do samochodów ciężarowych, jak również oferujemy zestawy paska pomocniczego. Ponadto w naszej ofercie posiadamy szeroką gamę gumowych fartuchów przeciwbłotnych, tzw. „chlapaczy”, przeznaczonych zarówno do ciągników siodłowych jak i naczep. Odpowiadając na preferencje klientów, posiadamy mnóstwo wzorów i kolorów chlapaczy. Jesteśmy także w stanie wykonać wzory wskazane przez klienta. Nasze produkty powstają w zakładach produkcyjnych w Busku-Zdroju i okolicach. Mamy w swojej ofercie również rolki do kurtyn naczep.

Ważnym sektorem Waszej działalności jest rynek Agro. Jakie są to produkty oraz, które uznajecie za „flagowe” dla Waszej firmy?

Zajmujemy się m. in. produkcją rozsiewaczy do nawozów, agregatów uprawowych, bron talerzowych, kultywatorów ścierniskowych, głęboszy, siewników do poplonu, a także maszyn komunalnych – zarówno dla użytkowników profesjonalnych, jak również odbiorców indywidualnych. Bardzo ciekawym naszym produktem jest platforma bagażowa „TRAGARZ 300”, która w roku 2019 uzyskała tytuł „Innowacyjność Roku”. Jednym z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w tym produkcie jest opatentowany przez nas specjalny zaczep na hak kulowy, zapewniający komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

W całej ofercie dla rolnictwa posiadamy aż 150 modeli maszyn, które sprzedajemy na niemal całym świecie. Tylko w Polsce posiadamy ok. 350 punktów handlowych, współpracujemy m.in. z dwiema dużymi, bardzo dobrze znanymi na rynku Agro sieciami: AGROMA oraz GRENE.

Platforma Tragarz 300

Co wyróżnia Wasze produkty dla rolnictwa na tle konkurencji?

Atutami naszych produktów są jakość i atrakcyjna cena. Klienci doceniają także możliwość personalizacji maszyn pod ich konkretne potrzeby. Produkujemy maszyny nie tylko pod własną markę, ale także pod brandy dużych firm europejskich, które szczególnie cenią sobie współpracę z nami. Rocznie sprzedajemy ok. 6 tysięcy różnych maszyn rolniczych.

Na tle konkurencji wyróżniamy się także, dzięki fachowemu serwisowi i szybkiej reakcji na wszelkie problemy, zgłaszane przez klientów. Serwis w dużej mierze korzysta z części, które sami wytwarzamy i oferujemy na rynku wtórnym. Te cechy czynią z nas potentata na rynku światowym.

W którym segmencie rynku Agro Wasza pozycja jest najsilniejsza?

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że jesteśmy jednym ze światowych liderów na rynku piaskarek oraz solarek. Nasze flagowe produkty jak Salt Drog Tragarz oraz piaskarko-solarka Quad są doceniane przez odbiorców w wielu krajach. Mamy także niezaprzeczalnie wysoką pozycję na rynku akcesoriów komunalnych dla motoryzacji.

Pod marką DEXWAL oferujecie asortyment rolniczy, ale także części do pojazdów ciężarowych. Tu pojawia się także marka MOBIDEX. Czym te brandy różnią się one od siebie?

Zarówno DEXWAL jak i MOBIDEX są to marki z sektora motoryzacyjnego. DEXWAL to brand kierowany głownie na rynek polski, natomiast MOBIDEX kierowany jest na rynki zagraniczne.

Jak wygląda działalność Waszej firmy za granicą? Jakie produkty eksportujecie oraz na jakie rynki?

Intensywnie współpracujemy z największymi ogólnoświatowymi sieciami dystrybucji. Nasze produkty eksportowane są głównie na tereny Europy Środkowej, Wschodniej, Bałkanów, ale także do Rosji i krajów Europy Zachodniej. Wiemy, że nasze produkty trafiają również na rynki Afryki Północnej za pośrednictwem marek własnych dystrybutorów części zamiennych, do których dostarczamy nasze wyroby. Dotychczas skupialiśmy się na dystrybucji poszczególnych komponentów układów rozrządu, jednak aktualnie, w przypadku rynków zagranicznych, coraz więcej klientów przekonuje się do wymiany kompletnych zestawów rozrządu. Dlatego odpowiadając na ich potrzeby, dajemy klientom wybór: zakup kompletnego zestawu rozrządu i paska pomocniczego lub poszczególnych jego elementów. Teraźniejszość dla rynków zagranicznych to zestawy. W Polsce również coraz rzadziej stosuje się wymianę pojedynczych elementów, gdyż taka wymiana to tylko pozorna oszczędność. Stawiamy na komfort i niezawodność, a to gwarantuje kompleksowa naprawa z użyciem zestawu. Oczywiście na rynku nadal są i będą się zdarzały uzasadnione przypadki wymiany pojedynczego elementu. Dlatego też ta grupa towarów ma nadal stałe miejsce w naszym asortymencie.

Gdzie można obecnie zakupić Wasze produkty? Zarówno te w sektorze Truck jak i Agro?

Produkty motoryzacyjne firmy Dexwal dla sektora Truck można zakupić w naszym brandzie w sieciach handlowych takich jak Opoltrans, Suder&Suder, Autos, Europart, Martex oraz wielu innych. Jeśli chodzi o produkty Agro, nasze maszyny dostępne są w ok. 350 punktach sprzedaży na terenie kraju, są to m.in. punkty sieci Grene i Agroma oraz wielu prywatnych przedstawicieli na terenie całej Europy.

Z uwagi na pandemiczny lockdown, nie odbywa się obecnie większość imprez branżowych oraz targów. Zapytam jednak, na jakich eventach dotychczas prezentowaliście swoje produkty?

Do tej pory naszymi głównymi odbiorcami były prywatne brandy, w związku z tym promocja naszej marki nie była naszym priorytetem, ale planujemy to zmienić w ciągu najbliższych miesięcy. Gościliśmy dotąd na takich eventach jak: ProfiAuto Show, Warsaw Motor Show, Poznań Motor Show, Camper and Caravan Show Warszawa, Agrotech Kielce, Agroshow Bednary oraz inne targi i wystawy Agro. Za granicą gościliśmy m.in. na targach Automechanika Frankfurt, Bjelovarski Sajam, Agraria Cluj Napoka, Bata Agro Stara Zagora oraz wielu innych eventach na terenie całej Europy.

 

Więcej informacji na temat oferty firmy Dexwal można znaleźć na stronie internetowej
www.dexwal.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

slax, 1 grudnia 2020, 8:12 0 -1

"wyróżniamy się także, dzięki fachowemu serwisowi i szybkiej reakcji na wszelkie problemy, zgłaszane przez klientów. Serwis w dużej mierze korzysta z części, które sami wytwarzamy i oferujemy na rynku wtórnym. Te cechy czynią z nas potentata na rynku światowym"
....no nie ma to jak samemu ogłosić się potentatem. Pycha kroczy przed upadkiem.

Odpowiedz