Mercedes Benz Actros MP4: błąd poślizgu sprzęgła

3 maja 2021, 23:42

Po pracach związanych z naprawami skrzyni biegów, zespołu rozdzielacza lub innymi pracami związanymi z demontażem tych zespołów, w samochodach MB Actros MP4, komputer często generował błąd „poślizg sprzęgła” (przeważnie jako błąd sporadyczny). Podczas jazdy nie zauważono poślizgu na zespole sprzęgła. Aby szybko usprawnić pojazd wymieniane były sprzęgła. Na zdemontowanych elementach nic szczególnego nie zauważono.

Zestawy sprzęgła do tych pojazdów to:

  • 640 3080 09/ 33; 643 3397 09/33; 643 3406 09/33; 643 3404 09/33

Po złożeniu pojazdu problem występował ponownie.

Podczas analizy przypadków w serwisach stwierdzono, że przyczyna tkwi w błędach montażowych i nie trzymaniu się technologii napraw producenta.

To co było źródłem usterki i na co należy zwrócić uwagę, to:

a) Przy demontażu/montażu skrzyni biegów należy zdemontować zaworek „odpowietrzający’ (upustowy) (Rys.1). Podczas montażu skrzyni biegów brak odpływu powietrza powodował uszkodzenie siłownika sprzęgła.

Rys. 1

b) Przy montażu siłownika sprzęgła należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić o ringu na przyłączu (Rys.2), to również generowało opisany błąd.

Rys. 2

c) Montaż siłownika sprzęgła wymaga prawidłowego ułożenia i zabezpieczania przewodów elektrycznych, aby się nie przetarły, nie miały kontaktu z kołem zamachowym. Ich uszkodzenie wygeneruje błąd „poślizg sprzęgła”.

d) Powyższy błąd może być wygenerowany przez wilgoć w złączach wiązki elektrycznej łączącej siłownik z komputerem sterującym. Dlatego należy zwrócić uwagę na szczelność połączeń i zabezpieczyć złącza podczas mycia zespołu myjką ciśnieniową.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!